Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С 3D принтиране у нас може да се правят модулни къщи при бедствия

Снимка: https://uacg.bg
Подобно на конвенционалното строителство, основна роля при използването на 3D принтиране за строителни цели има бетонът. Методът служи предимно за изграждането на макети, на модели и по правило няма за цел построяването на сгради. Първият проект за изследването на възможностите и предизвикателствата при приложението на технологията с цел изграждане на сгради, на съоръжения, архитектурни елементи е на Университета за архитектура, строителство и геодезия, обясни пред Радио София доц. Румяна Захариева. Проектът е финансиран от Центъра за научни изследвания и проектиране и води до създаването на подходящ материал за 3D принтиране, наречен условно "бетон", но всъщност е финозърнест и прилича повече на строителен разтвор. Интересното в случая е, че създаденият материал притежава качествата на високоякостен, дори на супер високоякостен бетон. Използваната пясъчна фракция е от чист кварцов пясък, но желанието на екипа е частично той да бъде заменен от преработени строителни отпадъци - керамика, рециклиран бетон или смелена на прах минерална вата.

Доц. Румяна Захариева

Друга основна цел на разработката е създаването на национално ноу-хау, с което да може да се участва в проекти и да бъде привлечено финансиране за създаването на първата 3D принтирана сграда в България. Последната част от проекта - създаването на екструдер за бетонната смес и наемането на индустриален робот за придвижване на екструдера засега не е осъществена поради ограничения в бюджета, уточни доц. Захариева.

Идеята на 3D принтирането е да се избегне класическия стоманобетон, защото това би ограничило най-голямото предимство на технологията - бързината и свободата на формите.  От друга страна досега никой не е принтирал хоризонтални елементи или казано иначе плочи. За тях се налага, когато се принтират, да бъдат подпирани с кофраж, както при традиционните технологии.

Доц. Румяна Захариева подчерта, че е най-важно да бъде определено за какво може да бъде използвано 3D принтирането в България на настоящия етап. Според екипа от УАСГ има две основни направления - изработване на авангардни архитектурни форми, като спираловидна стена например, или бързо роботизирано изработване на малки модулни сгради в райони, пострадали от природни или антропогенни бедствия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За шеста година фондация "Културни перспективи" подкрепя млади таланти

За шеста поредна година фондация "Културни перспективи" подкрепя млади таланти с националната стипендия "С усилия към звездите" в пет области – визуални изкуства, литература, музика, танц, театър/пърформанс. Платформата е отворена от 1 ноември, а тази година призивът на фондацията към младите артисти е "Претвори рамките!". Стипендията е..

публикувано на 05.11.24 в 14:35

В София са извършени 227 проверки на собственици на кучета

През октомври са извършени 227 проверки на собственици на домашни любимци в паркове, градини, междублокови пространства, по сигнали и други, съобщават от Столичния инспекторат. Част от проверките са извършени съвместно с полицията и служители на районните администрации и при необходимост с други институции.  Следи се за носене на паспорт, поставен..

публикувано на 05.11.24 в 13:47
Невена Дишлиева донесе и новата книга „Нокомис“ на Катерина Стойкова. В месеца, когато авторката е в България, ще има срещи с читатели

Романът "Обучение в покорство" на Сара Бърнстийн е като потъване в лабиринт

Още с втория си роман "Обучение в покорство" Сара Бърнстийн успява така да бъде забелязана, че да влезе в краткя списък за наградата "Букър" . Именно тази нейна книга е първата, с която читателите се срещат на български език. В отзив "The Times" описва "Обучение в покорство" като  " роман за жертви и палачи , за вината и..

публикувано на 05.11.24 в 12:40

Театър "Ателие 313" влезе в новия сезон със спектакъла "Как хубаво лошо живяхме"

Театър "Ателие 313" влезе в новия сезон със спектакъла "Как хубаво лошо живяхме", който е създаден по четири пиеси на руския драматург Людмила Петрушевска. Използвани са "Любов", "Анданте", "Чинцано" и "Три момичета в синьо". Родена през 1938 г., Петрушевска е смятана за жив класик на модерната руска литература. Първите й разкази и пиеси често са..

публикувано на 05.11.24 в 12:08
Anabel пее, свири, композира

Anabel отваря душата си с "Доза реалност"

Ана Сотирова, позната с артистичното име Anabel (18) освежи утрото в БНР-Радио София с новата песен, която представи пред Мартен Роберто и слушателите. Казва се "Доза реалност". А в разговора представи своята ежедневна реалност: Voice Academy е моето училище, дом и семейство – всичко. Там с глас и инструмент е изпробвала всичко...

публикувано на 05.11.24 в 11:19

Отвориха за движение моста на бул. "Сливница" с "Опълченска"

Хората, които живеят в квартала преминаха през протести, шум и прах, припомня репортер на БНР-Радио София. Сега о чакванията на повечето столичани, които минават от там, са да не се прави ремонт на ремонта . До 2 декември 2024 г. (включително) остава забраната за влизането на пътни превозни средства както следва: по ул...

обновено на 05.11.24 в 08:56