3D принтирането навлиза преди около 10 години в стоматологията, като вече замества много от дейностите в тази област, които преди това са били извършвани конвенционално, каза пред Радио София Николай Филев, специалист по дигитална стоматология.
Стандартната технология, използвана доскоро в стоматологията, е субстрактивна. В основата й е изрязването на модели от готови парчета материал. При 3D принтирането технологията е адитивна - от материал на прах или в течно състояние се изгражда частичка по частичка някаква конструкция - корона, мост, имплантат, протеза или друго изделие. Всъщност се използва модела на съзидание в природата - атом по атом или клетка по клетка се създава материята.
3D принтирането в стоматологията има редица преимущества, като отличаваща е прецизността на работа с толеранс между 20 и 100 микрометра, подчерта Филев и изтъкна, че адитивната технология няма лимит - на практика той се простира до границите на нашите желания.
Специалистът уточни, че все още не може да се изработят всички познати протетични конструкции чрез 3D принтиране, но не заради технологични ограничения, а поради липсата на достатъчно подходящи материали, създадени от индустрията. Характерното при протетичната стоматология е, че използваните материали трябва да бъдат биопоносими.
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..
Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..
За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..
Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..