Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учени от Русе с 3D модели и виртуален музей на древноримски крепости в България и Румъния

3D принтирани модели на артефакти
Снимка: Златина Йовкова

Учени от Русенския университет "Ангел Кънчев" представиха на конференцията Additive Days в "София тех парк" проекта си за интерактивна визуализация на древноримското културно наследство в трансграничния район между България и Румъния. Една от основните дейности по проекта, реализиран заедно с Регионалния исторически музей в Русе и Музея по национална история и археология в Констанца, е използването на съвременните 3D технологии за създаване на триизмерни дигитални модели и миниатюрни реплики на римски крепости, обекти и артефакти.
    
Доц. Пламен Захариев разказа пред Радио София какво представлява проектът. Посредством безпилотни летателни апарати - т. нар. дронове, се заснемат различни археологически комплекси. Досега са дигитализирани 16 такива обекта - осем в България и осем в Румъния.  Получените фотоизображения и видеоклипове могат да се използват от археолозите и геодезистите за определяне размера на крепостите, дължините на стените, обема и т. нат. Използвайки записите от дроновете, учените създават и умалени триизмерни модели на тези археологически комплекси чрез 3D принтиране. Интересното тук е, че единият използван 3D принтер печата плътни триизмерни фигури от обикновена офис хартия. Доц Захариев подчерта:

Ние не искаме да заличим историческите артефакти. Искаме да създадем предпоставка чрез съвременните IT технологии те да бъдат популяризирани сред по-голям кръг от хора и по този начин да върнем хората обратно в музеите. Представете си, че отидете в Регионалния исторически музей в Русе и там виждате един невероятен триизмерен модел, а неговият оригинал е пет пъти по-голям и се намира в Констанца. Виждайки няколко такива обекта, ще кажете: "То си заслужава да се отиде до Констанца и да се види какво има там".

Доц. Пламен ЗахариевПрез последните няколко години специалистите използват наличните вече 3D модели, за да създават приложения с добавена реалност. В рамките на проекта са изработени две книги, които съдържат информация за 16-те римски крепости и чрез специализирани приложения за мобилни устройства, които са безплатни, може да бъдат свързани изображенията от страниците със съответен триизмерен модел на екрана на мобилното устройство. Следващата стъпка в развитието на технологиите ще бъде виртуалната реалност. По време на конференцията Additive Days екипът от Русенския университет представя виртуален музей, в който експонати са част от дигитализираните обекти в България и Румъния.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Облаците се разкъсват, в София температурата ще е около 6°

В сутрешните часове, когато температурите ще са малко под нулата, в Западна България ще има условия за поледици. Ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София – около минус 2°. Преди обяд облачността ще се задържи значителна, но ще започне да се разкъсва и намалява и към края на деня над по-голямата..

публикувано на 22.01.25 в 07:35
Тръмп обича да сочи и да му аплодират

"Форум", 21.01.25: Какво (не) каза Тръмп в речта си след клетвата?

Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", предизвиквани от Константин Лавсов, обсъждаха горещи новини и по-дълготрайни проблеми: Инаугурацията на Тръмп Прекалено ли беше вниманието на българските медии и дали не е резултат на политическа поръчка? Какво (не) каза новият американски президент в речта си след клетвата?  Мощните, богати..

публикувано на 21.01.25 в 19:00

Какво можем да изгубим, ако игнорираме кризата с изчезващото биоразнообразие?

Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание . Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас – хората. Изследването,..

публикувано на 21.01.25 в 17:30
Снимки: Надежда Герова

Бабинден в "Майчин дом"

Денят на родилната помощ, още познат и като Бабинден, за поредна година бе отбелязан тържествено в първата у нас Акушеро-гинекологична болница – "Майчин дом". В аулата на лечебното заведение присъстваха лекари, акушерки, анестезиолози и обучаващи се студенти. Отслужена бе и света литургия. Изпълнен бе и ритуалът по измиването на ръце със..

публикувано на 21.01.25 в 16:58
Мая Райкова

Джаз академията на Биг бенда на БНР ще представи в концерт авторски творби на млади музиканти

Мая Райкова е продуцент "Поп и джаз" в Българското национално радио (БНР). В предаването “Радиокафе“ тя разказа за предстоящ концерт в Джаз академията на Биг бенда на БНР, в която редом с опитните музиканти от Биг бенда, застават млади музиканти, които са не по-малко опитни, защото имат сериозен стаж в различни формации, но за някои от тях,..

публикувано на 21.01.25 в 16:55

Петър Ганев: Да гледаме първите действия на Тръмп, но и на новата Европейска комисия

Предизвикателствата пред Европа стават повече с идването на 47-ия президент на САЩ – и по отношение на зелените политики, и по отношение на сигурността и отбраната, относно търговската политика и други. Голямата част от търговията на Стария континент е вътрешнообщностна – в рамките на ЕС, но немалка част от стоките – особено от силните..

публикувано на 21.01.25 в 16:29

Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения"

Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения“ на 5 февруари от 19.00 часа. Проектът е на композитора Костадин Генчев, който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Диригент ще бъде Любомир Денев-син, а публиката ще чуе нестандартни инструментални съчетания – гъдулка и виола, кавал и..

публикувано на 21.01.25 в 15:55