Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каква е задачата на пътната безопасност

След трагедията край Своге управляващите решиха да създадат нова Държавна агенция за пътна безопасност, като срок за изготвяне на нейната структура е зададен до началото на ноември месец. Основна функция на органа е да изготвя анализи и да отговаря за координацията между институциите в борбата срещу войната по пътищата. Новият модел за пътната безопасност у нас черпи опит от страни, доказали способността си да постигат успешна стратегия за опазване човешкия живот на пътя. Първенец в Европа е Швеция, а Рикард Косини, представител на шведското Национално общество за пътната безопасност, каза днес пред микрофона на Радио София, че основната задача на пътната безопасност е да спасява човешкия живот и да прави така, че инфраструктурата и трафика да не водят до тежки наранявания.

Швеция постига най-добрите резултати в Европа по пътна безопасност и успява да сведе жертвите до броя им такъв, какъвто е бил през далечната 1923 г., когато за разлика от днес е имало значително по-малко автомобили на пътя. Рикард Косини казва, че това е в резултат от  много неща. Рикард Косини

"Една основна промяна, обаче, беше направена през 1997 година. Тогава парламентът ни прие "Визия нула". Това беше голяма промяна в мисленето за всички шведи, за шведската администрация и ни накара да преосмислим начина, по който възприемаме пътната безопасност. В нашата система  имаме споделена отговорност, в която предприемачите и инженерите са отговорни при смърт, но ние, като oтделен индивид, когато напуснем дома си и се включим в движението, също носим отговорност за безопасността на другите", посочи Косини.

"Не съм запознат с действията по вашата безопасност", каза той относно нещата, които можем да интегрираме в България, за да изградим по-добър модел за пътна безопасност, но посочи ключовите фактори в Швеция.

"Един от тях е провеждането на политики на най-високо ниво - от политици по най-високите нива на властта. Трябва да е ясно за всички каква е основната цел, като в също трябва да изградите силна администрация, която да има водеща роля, да използва опита на  всички останали агенции и да се вслушва в тях. Трябва всички да взимат участие, да се срещат редовно и да постигат прогрес към общата цел. Трябва политиките за постигане на пътна безопасност да са общодостъпни, така че обществото да ги припознае", допълни Косини.

"Трябва да имате силни и ясни политики, които да не бъдат интерпретирани различно от основната идея, която е пътната безопасност и запазване на човешкото здраве", каза още Рикард Косини.

Целия разговор на Божидар Янев с Рикард Косини - чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 11.02.25: Професионалното образование и ролята му на трудовия пазар

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..

публикувано на 11.02.25 в 18:55

Глоба между 2000 и 5000 лева при установено нерегламентирано изгаряне на отпадъци в София

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 11.02.25 в 17:48

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44