Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

Общо 22,8% от децата в България или всяко четвърто-пето дете у нас расте без родител или без двама родители, пише ТРУД. Възрастните са избрали да изкарват парите си от гурбет в чужбина и са оставили у нас без пряк надзор наследниците си. За тях грижи полагат баби, дядовци, близки и далечни роднини, а понякога дори съседи или по-големи братя и сестри. Най-силно засегнатият от емиграцията регион е Северозападният. Там поне единият родител на 43,8% от децата е в чужбина. На второ място са два статистически региона –Североизточен и Югозападен. Там поне единият родител на около една четвърт от децата е зад граница. На следващо място са два региона – Северен централен и Южен централен. Там поне единият родител на около 15% от децата е в чужбина. Най-слабо засегнат от станалото популярно в последните години явление е Югоизточният регион, където поне единият родител на около 10% от децата е в чужбина.

Задлъжнялостта на българските фирми остава на високи нива, а броят на компаниите, застрашени от фалит, расте, пише СЕГА. Това обявиха от консултантската компания по управление на риска Coface, която вчера представи най-новия си доклад за несъстоятелността в страните от Централна и Източна Европа. Макар България да е една от малкото страни в региона, в която броят на фирмените фалити през 2017 г. намалява, прогнозите са негативни. През миналата година 311 компании са обявени от съда в несъстоятелност, докато през 2016 г. броят им е бил 381. "Ситуацията у нас обаче не е толкова оптимистична. Българската икономика реагира с година-две забавяне от световните тенденции. Още повече че въпреки добрата икономическа среда задлъжнялостта у нас остава голяма", коментира Милена Виденова, управител на "Кофас България".

37 училища от 11 области, сред които са София-град, София Област, Пловдив, Хасково, Враца, Велико Търново и Варна, са извършени проверки по присъствието на ученици в учебните часове за изминалата учебна 2017/2018 г., съобщиха от МОН. Инспекциите установили разминаване в броя на присъстващите ученици и вписаните отсъствия в дневниците и са наложени наказания на пет директори на школата, обясниха от ведомството, информира МОНИТОР. Заради ученици фантоми един от тях е уволнен дисциплинарно, на друг са прекратили срочен трудов договор на временно изпълняващ длъжността „директор“, трети е получил предупреждение за уволнение, а останалите двама са се разминали само със забележки.

Хората с увреждания и занапред ще бъдат защитени от уволнение въпреки настояването на бизнеса тази закрила да отпадне. Искането на работодателите беше записано в проекта на Закона за хората с увреждания, но беше отхвърлено вчера от Националния съвет за интеграция на хората с увреждания, разказва СЕГА. Законопроектът получи зелена светлина, след като в началото на седмицата майките от инициативата "Системата ни убива", национално представителните организации на хората с увреждания и министрите Бисер Петков и Владислав Горанов успяха да се споразумеят по текстовете на най-важния за реформата закон.

44 653 души се възползвали от програмата за профилактика и рехабилитация на НОИ за седем месеца. Тя стартира в края на март, а финансовият ресурс, с които разполага през настоящата година ще позволи още 2258 лица да се включат в нея, пише МОНИТОР. Предвидените средства за 2018 г. са 20 103 061 лв, а желаещите да ползват услугите могат да го заявят до 24 октомври. За сравнение при същия финансов ресурс през 2017 г. и предвидени 500 души повече документи са се подавали почти до края на ноември. Това означава, че сега напливът за рехабилитация е малко по-голям.

Всеки трети първокласник е с наднормено тегло или дори със затлъстяване. Този проблем се наблюдава и при други групи ученици до 12-и клас, пише МОНИТОР. Изводът на експертите е, че при тях расте рискът от диабет и сърдечно-съдови заболявания. Това показва национално проучване за хранителните навици и начина на живот на българските деца. Тези данни се потвърждават и от седем предишни проучвания, направени в периода 1998-2014 от Националния център по опазване на общественото здраве и анализи, Министерството на здравеопазването и Регионалната здравна инспекция върху храненето и хранителния статус на различни детски възрастови групи.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Временно спират водата в част от центъра на София

Във връзка с пресвързване на уличен водопровод по ул. "Чамкория“ в центъра на София, на 17 юли се налага спиране на водоснабдяването от 09.00 до 19.00 ч. за клиентите на "Софийска вода“ на следните улици: -   ул. "Чамкория“ – от ул. "Силистра“ до бул. "Ген. Данаил Николаев“ -   бул. "Ген. Данаил Николаев“ – от ул. "Чамкория“ до ул...

публикувано на 17.07.25 в 07:55

Първи случай на глобен шофьор чрез ТОЛ камерите

Първи случай на санкциониране за нарушение на Закона за движението по пътищата след свързването на камерите на ТОЛ-управлението със системите на Пътна полиция.  Техническо средство на Пътната агенция, разположено на път I-4 (София-Варна) в района на гр. Омуртаг, е заснело лек автомобил да се движи в посока към гр. Търговище, като през отворения..

публикувано на 16.07.25 в 18:55

S&P Global Ratings повиши кредитния рейтинг на Столичната община на BBB+

Международната рейтингова агенция  S&P Global Ratings  повиши дългосрочния кредитен рейтинг на Столичната община от " BBB" на "BBB+"  със стабилна перспектива. Повишението е оценка за стабилното финансово състояние на София, както и за очакваните ползи от предстоящото присъединяване на България към еврозоната, коментира зам.-кметът в..

публикувано на 16.07.25 в 13:51

В НС обмислят по-високи глоби, конфискация на автомобили и санкции за колоездачи и пешеходци

Депутатите обсъждат промени в Закона за движение по пътищата и в Закона за пътищата. Измененията целят да принудят шофьорите да спазват ограниченията, да подобрят събираемостта от глоби, както и да намалят броя на ПТП, съобщава БГНЕС. Вече е ясно, че максималната скорост на магистралата няма да бъде намалена до 130 км/ч, и остава както е досега - 140..

публикувано на 16.07.25 в 12:52
Протест, свикан от

Протестен митинг и шествие организира "Правосъдие за всеки" тази вечер

В 18:30 ч. от Съдебната палата в София ще тръгне протестно шествие до площад "Народно събрание", организирано от инициативата "Правосъдие за всеки". Преди шествието ще има митинг срещу "избирателното правосъдие" и срещу това, че "цялата съдебна власт с изтекли мандати е в ръцете на задкулисието от ДПС и ГЕРБ" Да кажем ясно: "ДА на..

публикувано на 16.07.25 в 10:10

От Летище "Васил Левски" в София през юни 2025 г. са изпълнени 5875 полета

От Летище „Васил Левски“ в София през юни 2025 г. са изпълнени 5875 полета, съобщават от летището. Полетите от столичното летище са свързали страната ни с 93 дестинации в 33 държави, обслужвани от 32 авиокомпании. Данните от летището за месец май показват 5 997 полета до 90 дестинации в 34 държави. Пет града отново са се откроили като най-желани:..

публикувано на 16.07.25 в 08:35

Затварят за миене тунела в "Люлин"

За измиване на транспортния тунел "Люлин" от 00.30 часа до 04.30 часа на 16 и 17.07.2025 г. се въвежда временна организация за движение, както следва: Забранява се влизането на пътни превозни средства, с изключение на автобусите от нощна автобусна линия N1, по бул. „Царица Йоана" в участъка от бул. „Д-р Петър Дeртлиев" до бул. „Вардар" (транспортен тунел..

публикувано на 16.07.25 в 07:35