Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Имотните измами намаляват, но все пак - винаги ползвайте адвокат

Снимка: pixabay.com
В “Радиоприемница” днес ни гостува Анушка Илчева. Тя работи като нотариус от повече от 20 години. Споделя, че имотните измами са намелели драстично. Съветва, обаче, ако сме решили да купуваме имот, да се обърнем към адвокат, защото това е специалистът, който може да разбере дали всичко с документите по сделката е наред. Според нея проблемът е не само финансов, но идва и от неинформираността на хората. Нотариус Илчева казва, че брокерът е човекът, който ще ни представи мечтата за собствен дом, а адвокатът е този, който може да я доведе до край.

"Брокерът обикновено защитава интереса на една от страните. Когато аз искам да купя имот, се обаждам на един телефон, а от другата страна се явява брокер, но той не е моят брокер, а защитава интересите на продавача. А моят брокер, ако аз наема такъв, трябва да защитава моите интереси. Да се опита да намали цената, да покаже дефектите на апартамента, да покаже посоките му", обяснява нотариус Илчева.

"Адвокатът е лицето, което може да посъветва страните, да прегледа документите, да се усъмни в някой документ, да издири друг. Много е важно цялата сделка да бъде с адвокат. Адвокатът е юрист, той знае правната материя, законите. Хората бъркат, когато не ползват адвокатска помощ. Брокерите се обучават в определена степен, но не са юристи. Брокерът може да изпусне нещо, което е важно за сделката."

Изследване на собствеността, стари скици, ново заснемане, променени граници на имота, техници-землемери и много други специалисти ще са ни необходими, ако се окаже, че не всичко е наред с документите на имота, който сме решили да купим.

"При покупка на имот трябва да се предоставят документи, удостоверяващи собствеността. Нотариални актове, крепостни актове, стари документи за собственост, решения на съда по делбени производства. Ако в нотариалния акт мястото е 1000 кв/м, а в сегашното състояние то е по-малко, или с по-голяма квадратура, тогава трябва да се търсят специалисти във връзка с техническата структура на регулацията, би трябвало да има стари скици, да се изследва собствеността по старите реални граници на имота, за да се види дали случайно този имот при новото заснемане не е навлязъл в съседен имот."

Можем ли да придобием имот само докато се грижим за него? Оказва се, че е възможно, ако грижите са били добросъвестни и ако са продължили повече от десет години. Съседите могат да свидетелства за това, обяснява нотариус Анушка Илчева.

Оказа се, че имотните измами в повечето случаи са със съдействието на общински и данъчни служители. Много често измами се правят и с помощта на фалшиви лични карти.

Как ще разберете, че този имот е празен и няма собственик, или собственикът е някъде другаде. Как ще разберете границата му и квадратурата, пита риторично нотариус Илчева.  

В последните години измамите с недвижими имоти са намалели драстично, казва нотариус Анушка Илчева, а причините са заради изменението на Гражданския процесуален кодекс и промените, направени от Нотариалната камара.

Нотариалната камара направи много промени, които прекъснаха възможността за измами. Направи се информационна система, имаме вече достъп до базата на полицията и проверяваме всяка лична карта, когато заверяваме документ. Много от предишните измами бяха с фалшиви лични карти.

Целия разговор на Ана Попова с нотариус Анушка Илчева – чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Тодор Ялъмов

Конкурс за младежки стартъп насърчава предприемачи, намира им партньори и инвеститори

Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..

публикувано на 24.12.24 в 15:45
Дядо Коледа

Защо според децата празнуваме Коледа?

Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци?  На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.

публикувано на 24.12.24 в 15:23
Снимки: transparency.bg

По-големи общини използват предимствата си за по-добро управление и прозрачност

Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..

публикувано на 24.12.24 в 15:10

Българското научно достижение за 2024 г. - BgGPT

Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..

публикувано на 24.12.24 в 12:23

6 момичета и 4 момчета се родиха по инвитро програмата на Столичната община

Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..

публикувано на 24.12.24 в 11:31

Над 300 екстремни локации в България в първата карта XtremeMap

Над 300 локации са отбелязани в първата карта за екстремни спортове в България XtremeMap. Страната ни предлага стотици възможности за адреналин - от каране на сноуборд и парапланеризъм до катерене и рафтинг. Един от създателите на картата е Светлозар Желев, който практикува екстремни спортове. Липсата на информация го подтиква да се включи в..

публикувано на 24.12.24 в 11:17
Слава Рачева с Педя човек - лакът брада

Куклената къща в София е новият адрес на Педя човек - лакът брада

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Куклената къща в София. За това съобщи в социалните мрежи Жени Костадинова. Актрисата Слава Рачева , която е гласът на куклата, каза, че е благодарна, че има такова място. Жени Костадинова от Музея на куклите разказа, че идеята дошла след срещата на Слава Рачева с деца: "Когато тя попадна в..

публикувано на 24.12.24 в 11:06