Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имотните измами намаляват, но все пак - винаги ползвайте адвокат

Снимка: pixabay.com
В “Радиоприемница” днес ни гостува Анушка Илчева. Тя работи като нотариус от повече от 20 години. Споделя, че имотните измами са намелели драстично. Съветва, обаче, ако сме решили да купуваме имот, да се обърнем към адвокат, защото това е специалистът, който може да разбере дали всичко с документите по сделката е наред. Според нея проблемът е не само финансов, но идва и от неинформираността на хората. Нотариус Илчева казва, че брокерът е човекът, който ще ни представи мечтата за собствен дом, а адвокатът е този, който може да я доведе до край.

"Брокерът обикновено защитава интереса на една от страните. Когато аз искам да купя имот, се обаждам на един телефон, а от другата страна се явява брокер, но той не е моят брокер, а защитава интересите на продавача. А моят брокер, ако аз наема такъв, трябва да защитава моите интереси. Да се опита да намали цената, да покаже дефектите на апартамента, да покаже посоките му", обяснява нотариус Илчева.

"Адвокатът е лицето, което може да посъветва страните, да прегледа документите, да се усъмни в някой документ, да издири друг. Много е важно цялата сделка да бъде с адвокат. Адвокатът е юрист, той знае правната материя, законите. Хората бъркат, когато не ползват адвокатска помощ. Брокерите се обучават в определена степен, но не са юристи. Брокерът може да изпусне нещо, което е важно за сделката."

Изследване на собствеността, стари скици, ново заснемане, променени граници на имота, техници-землемери и много други специалисти ще са ни необходими, ако се окаже, че не всичко е наред с документите на имота, който сме решили да купим.

"При покупка на имот трябва да се предоставят документи, удостоверяващи собствеността. Нотариални актове, крепостни актове, стари документи за собственост, решения на съда по делбени производства. Ако в нотариалния акт мястото е 1000 кв/м, а в сегашното състояние то е по-малко, или с по-голяма квадратура, тогава трябва да се търсят специалисти във връзка с техническата структура на регулацията, би трябвало да има стари скици, да се изследва собствеността по старите реални граници на имота, за да се види дали случайно този имот при новото заснемане не е навлязъл в съседен имот."

Можем ли да придобием имот само докато се грижим за него? Оказва се, че е възможно, ако грижите са били добросъвестни и ако са продължили повече от десет години. Съседите могат да свидетелства за това, обяснява нотариус Анушка Илчева.

Оказа се, че имотните измами в повечето случаи са със съдействието на общински и данъчни служители. Много често измами се правят и с помощта на фалшиви лични карти.

Как ще разберете, че този имот е празен и няма собственик, или собственикът е някъде другаде. Как ще разберете границата му и квадратурата, пита риторично нотариус Илчева.  

В последните години измамите с недвижими имоти са намалели драстично, казва нотариус Анушка Илчева, а причините са заради изменението на Гражданския процесуален кодекс и промените, направени от Нотариалната камара.

Нотариалната камара направи много промени, които прекъснаха възможността за измами. Направи се информационна система, имаме вече достъп до базата на полицията и проверяваме всяка лична карта, когато заверяваме документ. Много от предишните измами бяха с фалшиви лични карти.

Целия разговор на Ана Попова с нотариус Анушка Илчева – чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джей Ди Ванс (вдясно) се срещна скоро с българския премиер Росен Желязков в Париж

"Форум", 24.02.25: Тътенът от речта на Джей Ди Ванс трябва да събуди Европа

Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...

публикувано на 24.02.25 в 18:35
Снимки: Столична община

B40 - повече от дипломатическа инициатива на 12 страни от Балканите

Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..

публикувано на 24.02.25 в 17:35
И през миналата година строителите са били сред най-търсените специалисти

Работещи са под 54% от българите, над 1 милион са "икономически неактивни"

Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..

публикувано на 24.02.25 в 16:50

30 години "Бон-Бон"

30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..

публикувано на 24.02.25 в 16:25

Димитър Димитров, КАПБ: За какви пътища се искат по-скъпи винетки и тол такси?!

Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..

публикувано на 24.02.25 в 15:25

Поразителни прилики между древен Рим и съвременния Запад в книгата "Защо се разпадат империите"

Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...

публикувано на 24.02.25 в 15:21

Филм за любовта печели златната мечка на 75-ото Берлинале

Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...

публикувано на 24.02.25 в 15:18