Затова и тази седмица Радиоприемница ще се излъчва от места, където се провежда самия кинофорум.
Пръв наш събеседник е актрисата Ирмена Чичикова, която играе една от главните роли във филма „Аз съм ти, Адриана“, с режисьор Петър Попзлатев. Освен това тя участва и във филма-омнибус „8’19” по разкази на Георги Господинов, да припомним и че „Не ме докосвай“ - с нейно участие, спечели „Златната мечка“ на „Берлинале“.
Обичам литературата, винаги съм обичала да гледам и екранизации по литературни произведения. Човешкото въображение е необятно и затова високо ценя филми, които пресъздават и дори надминават успеха на една хубава книга – нещо, което е смело начинание за кинотворците и е доста трудно.
Светът в „Аз съм ти, Адриана“ е невероятен, влюбих се в него още щом прочетох двата романа (филмът е по недовършения роман „Роман без заглавие“ (1967 г.) на Димитър Димов и продължението му "Адриана" (2007 г.) на Теодора Димова). Срещата с дъщерята на Димитър Димов беше озарение.
Героинята на Ирмена Чичикова (Юра) е момиче с широко отворени за света очи, пълно с любов и интерес към всичко, което ѝ се случва. Като омагьосана е от срещата с възрастната Адриана… Това е любовна и човешка история, която може да повлияе на хора от всякакви поколения и възрасти. Щастлива съм, че филмовата ми кариера като сериозна актриса започна с този филм.
В „Аз съм ти, Адриана“ (произведен през 2012 г., но представен едва сега) играят още Жанет Спасова, Миляна Ленак, Деян Донков, Захари Бахаров, Владимир Карамазов, Михаил Билалов, Ованес Торосян, Владимир Пенев, Богдан Глишев, Жана Стоянович.
Във филма-омнибус „8’19” Ирмена Чичикова учасва във филмчето с реж. Теодор Ушев.
По думите на Ирмена - Кристин е най-усмихнатата героиня, която тя е играла (досега).
Чуйте повече за двата български филма и за чувството да спечелиш „Златна мечка“ (с „Не ме докосвай“) в разговора на Катя Василева с Ирмена Чичикова.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..