Всички стоварват „вината“ за демографската криза върху ниската раждаемост. В България обаче няма ниска раждаемост в сравнение с другите държави от ЕС. Страната ни обаче има изключително висок отрицателен естествен прираст. Тя е единствената държава в света, която в продължение на 30 години държи едно от първите места сред държавите с най-нисък естествен прираст, а причината е високата смъртност.
Доц. Бърдаров посочи още, че обществото стоварва огромна отговорност върху младите хора, което ги демотивира. Не можем да искаме от младите да са едновременно образовани, да са на „ти“ с технологиите, да работят за 500 лв., да дават добавена стойност, да нямат място в детските градини и яслите и в същото време да имат по 4-5 деца.
Експертите посочиха, че огромен проблем за страната ни е и промяната в две структури на населението, а именно етническата и възрастовата.
Само за 10 години, от 2001 до 2011 г., българският етнос в страната е намалял с 1 млн. души. Няма да пропусна и болезнения въпрос с циганския етнос. По официални данни през 2011 година те наброяват около 325 хил. души. Това се равнява на 4.4 % от населението на държавата. По данни от експерти обаче, реалната бройка на циганите е между 700 и 800 хил., което е над 10% от населението на страната. По прогнозни данни към 2050 г., този етнос ще бъде около 1.2 млн. души или 22-23% от населението на България. Реалният проблем тук не е бройката, а образованието им. Над 90% от тях са с по-ниско от средното образование.
Анализът посочва също, че българите са с най-ниска средна продължителност на живота от 74.8 години и страната ни е с най-застаряло население в Европа. Като основен проблем тук беше посочена емиграцията на младите и квалифицирани хора, които заминават да учат и да работят в чужбина.
Населението на 65+ години в България прехвърли 20%. В области като Видин и Габрово то е над 30%. На един неактивен човек в страната се падат по-малко от 2-ма активни. Коефициентът на демографско заместване показва, че на мястото на 100 пенсионирали се, едва 64 души влизат в активна възраст.
Експертите посочиха няколко решения на демографската криза в България, които са с фокус върху по-качественото образование, развитието на дуалното обучение, създаването на по-големи възможности за реализация. Според тях, за да се завърнат квалифицираните кадри в страната ни е необходимо да им се предложат по-високи доходи и социална сигурност.
Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..
В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..
Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..
Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..
Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..
“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..