Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проблем за страната ни е и промяната в две структури на населението - етническата и възрастовата

Снимка: архив
В България няма ниска раждаемост, а намаляването на населението не е проблем за страната. Това заяви доц. Георги Бърдаров при представянето на анализа "Хоризонт 2030: Демографски тенденции в България". Анализът е изготвен от експертите по демография доц. Георги Бърдаров и доц. д-р Надежда Илиева. Сред целите на изследването е да се направи обстойна демографска прогноза за България по населени места до 2030 г.

Всички стоварват „вината“ за демографската криза върху ниската раждаемост. В България обаче няма ниска раждаемост в сравнение с другите държави от ЕС. Страната ни обаче има изключително висок отрицателен естествен прираст. Тя е единствената държава в света, която в продължение на 30 години държи едно от първите места сред държавите с най-нисък естествен прираст, а причината е високата смъртност.

Доц. Бърдаров посочи още, че обществото стоварва огромна отговорност върху младите хора, което ги демотивира. Не можем да искаме от младите да са едновременно образовани, да са на „ти“ с технологиите, да работят за 500 лв., да дават добавена стойност, да нямат място в детските градини и яслите и в същото време да имат по 4-5 деца.

Експертите посочиха, че огромен проблем за страната ни е и промяната в две структури на населението, а именно етническата и възрастовата.

Само за 10 години, от 2001 до 2011 г., българският етнос в страната е намалял с 1 млн. души. Няма да пропусна и болезнения въпрос с циганския етнос. По официални данни през 2011 година те наброяват около 325 хил. души. Това се равнява на 4.4 % от населението на държавата. По данни от експерти обаче, реалната бройка на циганите е между 700 и 800 хил., което е над 10% от населението на страната. По прогнозни данни към 2050 г., този етнос ще бъде около 1.2 млн. души или 22-23% от населението на България. Реалният проблем тук не е бройката, а образованието им. Над 90% от тях са с по-ниско от средното образование.

Анализът посочва също, че българите са с най-ниска средна продължителност на живота от 74.8 години и страната ни е с най-застаряло население в Европа. Като основен проблем тук беше посочена емиграцията на младите и квалифицирани хора, които заминават да учат и да работят в чужбина.

Населението на 65+ години в България прехвърли 20%. В области като Видин и Габрово то е над 30%. На един неактивен човек в страната се падат по-малко от 2-ма активни. Коефициентът на демографско заместване показва, че на мястото на 100 пенсионирали се, едва 64 души влизат в активна възраст.

Експертите посочиха няколко решения на демографската криза в България, които са с фокус върху по-качественото образование, развитието на дуалното обучение, създаването на по-големи възможности за реализация. Според тях, за да се завърнат квалифицираните кадри в страната ни е необходимо да им се предложат по-високи доходи и социална сигурност.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо трябва да има Коледа

Темз Арабаджиева за третата част от зимната поредица на Елин Хилдебранд „Зимни бури“: „Тази година се появи продължението на поредицата – с доста хумор и както винаги - с лек трилър елемент." Защо идилията не е пълна и какво се случва на героите – в книгата, останалото – в звуковия файл. Втората книга, избор на Темз е луксозното издание на..

публикувано на 14.12.24 в 11:18

За любителите на парната тяга

Коледният влак с парен локомотив отново радва малки и големи: "Възстановяването на локомотива "Баба Меца" ни отне година. Поддръжката и ремонтът са доста трудоемки и останаха много малко специалисти, които да го правят. Но въпреки трудностите, успяхме за радост на любителите на парната тяга." Подробностите за маршрутите днес и утре - в звуковия файл.

публикувано на 14.12.24 в 10:16

Алиса в страната на тухличките

Владимир Николов от "Брик хънтърс лего клуб" за инициативата в Детски отдел на Столична библиотека: "Тематичната ни програма е много весела, днес вече около мен децата са към лего-събитието. Следващата седмица имаме детски кино-следобеди и четене на детски книжки. Тук се случват вълшебства. Имахме и коледен бал. Имаше много Хари Потър, любима и на..

публикувано на 14.12.24 в 09:40
Лена Бориславова

"Форум", 13.12.24: След Кирил Петков: Ще поискат ли имунитета и на Лена Бориславова?

Коментатори във "Форум" тази седмица са политикът и предприемач Венцислав Банчев и политологът Иво Божков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха днес бяха: Прокурор от СРП предложи на Сарафов да поиска имунитета на Лена Бориславова. Реакцията на Кирил Петков Свилен Ноев разграничи група "Остава" от..

публикувано на 13.12.24 в 18:35
арх. Петър Диков

Арх. Петър Диков: ПП "Витоша" е изправен пред сериозни проблеми

Пред сериозни проблеми е изправен ПП "Витоша“ 90 години след създаването си. Това стана ясно по време на конференция, организирана от Съюза на архитектите в България на тема "Витоша-време е за решения“. Без автомобил паркът е труднодостъпен, а транспортната и водната инфраструктура са в тежко състояние. Остарели са местата за отдих,..

публикувано на 13.12.24 в 17:17

Група "Скреч" се събират отново на сцена с концерт за своите фенове

В предаването  "Добър вечер, София“ гостува фронтменът на No more Many More, но не тази група бе във вихъра на разговора, а група "Скреч", които на 14 декември се готвят да ни изненадат с концерт. Те са ветерани на музикалната сцена, свирят още от 90-те кавъри на различни групи. Днес свирят в различни проекти и са посветили времето си на..

публикувано на 13.12.24 в 17:11

AIBEST представи Годишния си доклад за 2024 г.

Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии в България (AIBEST) представи Годишния си доклад за 2024 г. Данните показват добра позиция на страната ни в индустрията на знанието в Югоизточна Европа. Около 104 400 души са заети в бранша, като секторът отбелязва почти 11% ръст в приходите за 2023 г., каза пред Радио София Илия Кръстев -..

публикувано на 13.12.24 в 16:15