Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

Числеността на ромския етнос у нас ще нарасне сериозно през следващите няколко десетилетия и към 2050 г. всеки пети жител на България ще принадлежи към тази малцинствена група. Прогнозата беше обявена вчера при представянето на изследването „Хоризонт 2030. Демографски тенденции в България“, изготвено от доц. Георги Бърдаров от СУ и доц. д-р Надежда Илиева от БАН с подкрепата на фондация „Фридрих Еберт“, цитирано от СЕГА.. Доминиращите етноси намаляват във всички европейски държави, но сривът никъде не е толкова отчетлив, колкото е в България, посочи доц. Георги Бърдаров. Само за периода 2001 - 2011 г. етническите българи са се стопили с 1 милион души. В същото време най-младият етнос у нас - ромският, продължава стремително да нараства. Последното национално преброяване, проведено през 2011 г., закова броя на ромите на 325 хиляди души, или 4.4% от населението. Експертите обаче смятат, че числеността им е сериозно занижена и в действителност става дума за 750-760 хиляди души. Прогнозата е, че до 2030 г. ще бъдат 820-830 хиляди, а към 2050 г. ще достигнат 1.2 - 1.3 милиона, или 22-23% от населението. Делът им в групата до 18-годишна възраст ще бъде още повисок - около 30%.

Данъкът на старите коли ще нарасне с до 120%. Това показват изчисления на “Труд” на база приетите днес от парламента на първо четене промени в данъчните закони. Най-много ще нарасне данъкът за колите над 20 години с двигател под 100 конски сили, съобщава ТРУД. Например за Голф на 23 години с двигател с 92 к.с. по екостандарта Евро 1 и катализатор данъкът в София сега е 28,56 лв., а догодина ще бъде 62,83 лв., ако Столична община запази сегашните параметри в наредбата за местните данъци и такси. Това е ръст точно със 120%. За Опел Астра на 18 години, с категория Евро 3 и мощност 82 к.с. данъкът в столицата сега е 20,74 лв. а догодина ще стане 41,48 лв., което е точно двойно увеличение на налога.

Просветното министерство смята да финансира обучението на 500 учители годишно по т.нар. "бърза писта", по която висшисти от различни специалности ще могат в рамките на 1 г. да придобият педагогическа правоспособност и да влязат в клас, информира СЕГА. Това стана ясно вчера на дискусия за кадровото обезпечаване на образователната система у нас в столичното 18-о средно училище "У. Гладстон". Въпросното обучение, което ще е под формата на следдипломна квалификация, ще е в рамките на национална програма за алтернативни пътеки към учителската професия. В момента тя е в процес на разработка, поради което още не е ясен бюджетът й. Един от модулите й ще е насочен именно към специалисти, които са завършили висше образование по дадена специалност, но нямат педагогическа правоспособност.

Над 330 жертви на трафик на хора са идентифицирани у нас за първите шест месеца на годината. Това съобщиха от Националната комисия за борба с трафика на хора, пише МОНИТОР. Най-голяма част от тях са жените, които стават жертви на сексуална експлоатация. Все по често се срещат и случаи на трафик с цел трудово робство.

Световната статистика сочи, че Румъния и България са сред основните страни на произход на трафик на хора в Европа, а причините са бедността, социалното изключване и отпадането от училище.Компаниите дължат 1,3 млрд. лв. за пострадали хора Tройно поскъпване на “Гражданската отговорност” през 2019 г. е възможно, ако не се стесни кръгът на хората, които имат право да претендират за обезщетения за неимуществени вреди след катастрофа, информира ТРУД. Преди месеци съдът разшири кръга на тези хора до братя, сестри, баби и внуци на пострадалия. Застрахователите дължат по дела в последните 5 години между 800 млн. и 1,3 млрд. лв. за неимуществени вреди, които трябва да се покрият от застраховката. Средно изплатените обезщетения са 95 хил. лв. за убит на пътя.

Над половин минимална заплата или към 300 лв. бихме изхарчили, решим ли да си приготвим зимнината сега, пресметна МОНИТОР. Сумата би ни стигнала за около 200 буркана - краставички, печени чушки, мешани туршии, домати, лютеница, компоти и сладко. Изгодата е най-голяма и можем да минем много по-тънко, ако ползваме плодове или зеленчуци собствено производство, но след средата на октомври градините по дворовете на село вече са обрани. По сергиите, както и през повечето месеци от годината господства вносният зарзават от близки и по-далечни земи.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нови ремонти бавят движението по АМ “Струма”

През следващата седмица – на 14 и 15 юли, ще бъдат извършени краткотрайни ремонтни работи по пътната настилка на АМ „Струма" в участъка между 58-ми и 78-ми км на територията на област Кюстендил, съобщават от АПИ. На 14 юли от 8 ч. до 19 часа трафикът на превозните средства в посока София ще се осъществява в аварийната лента. Ще бъде ограничено..

публикувано на 11.07.25 в 17:03

Съвместно регионално учение при ПТП проведоха в Радомир

Съвместно регионално учение за ефективна и адекватна реакция при пътнотранспортни произшествия се проведе в Радомир. Разиграна бе симулация на тежка катастрофа с пострадали между два автомобила. Пътният инцидент бе предизвикан от дете с тротинетка, излязло по невнимание на пътното платно. Учението бе организирано от Областната администрация Перник с..

публикувано на 11.07.25 в 14:41

Акция "Дрифт и гонки" в София: 131 фиша за скорост, 15 акта, две коли – без номера

Както вече знаете през изминалото денонощие на територията на София бe проведена спецоперация за контрол на участниците в пътното движение с акцент върху организирането на т.нар. гонки. СДВР с акция срещу шумните автомобили В хода на акцията са проверени 267 автомобила, като за нарушение на скоростните режими са връчени 131 електронни фиша и..

публикувано на 11.07.25 в 12:35
Комисар Мария Ботева зам.-началник на Пътна полиция, ГДНП.

Над 100 нарушители по автомагистралите са засечени от началото на юли

Над 100 нарушители по автомагистралите са засечени от началото на юли, сочат данните на Националния координационен център за безопасно движение по пътищата. Засиленият контрол е насочен основно срещу шофирането в аварийните ленти. Мария Ботева от Пътната полиция отчете сериозен трафик по автомагистралите и гранично-контролно пропускателните..

публикувано на 11.07.25 в 10:21

Временно се променят маршрутите на автобусни линии № 76 и 213 и нощна линия N1

От 15.07.2025 г. до 14.01.2026 г. се променя маршрута на автобусни линии № 76 и 213 и нощна № N1 във връзка с изграждане на улица. Маршрутът се променя както следва: Автобусна линия № 76: -   В посока ж.к. "Младост 4“ автобусите се движат по постоянния маршрут до входа към действащата крайна станция, продължават направо по ул. "Проф...

публикувано на 11.07.25 в 07:25
Парк

Паркът "Врана" ще отвори отново врати след известно време, заяви областният управител на София-град

Паркът "Врана", вече стопанисван от държавата, ще отвори отново врати след известно време. Това заяви за БНР областният управител Стефан Арсов. От днес паркът до някогашния царски дворец в покрайнините на София е недостъпен, след като Столичната община се отказа да го управлява, тъй като не е нейна собственост. Арсов обяви, че държавата ще влезе в..

публикувано на 10.07.25 в 19:13

11-ото издание на Витоша летен фест ще събере над 400 състезатели

11-ото издание на Витоша летен фест ще събере над 400 състезатели тази неделя - 13 юли. Планинските изпитания отново са със старт-финал пред хижа “Момина скала”, където се очаква хиляди да се включат и в останалите активности покрай състезанията, съобщават организаторите. Стартът ще бъде даден от 11.00 ч. на поляната пред хижата. Събитието се..

публикувано на 10.07.25 в 17:40