Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да подадеш ръка навреме

Как Ива Гумнишка помага на бежанци да започнат живота си отначало

18 хиляди души получават статут на бежанци в България в периода 2013 – 2017 г. Голяма част от тях не остават у нас, а се насочват към други държави. Тези, които избират страната ни за свой временен или постоянен дом, се нуждаят не просто от подслон, но и от възможност да започнат живота си отначало. Това означава да научат езика, да се устроят тук и да намерят работа. Ива Гумнишка е от тези, които са готови да им подадат ръка. Тя прави това не чрез благотворителни програми, а като им осигурява работа в своята компания.

Завърших “Човешки права” в САЩ пред година и дипломната ми работа беше на тема за бежанците и достъпа им до работа в България, т.е. прекарах цяла една зима, изследвайки този въпрос, говорейки с различни НПО-та, с Държавна агенция за бежанците и се усети нуждата от реални възможности за работа, тъй като в България няма законови пречки към това бежанците да работят, но има интеграционни, социални, политически пречки. Съдейки по това, както и от някои нужди от обучение на бежанците, езиковата бариера и други фактори, които са по-скоро социални, реших да направя проект, който да отговаря и на двете нужди - нуждата от конкретни възможности за изкарване на пари и нуждата да се преквалифицират и да научават чужди езици - български, английски език.

Гумнишка работи в аутсорсинг фирма, която обслужва компании, занимаващи се с “компютърно зрение” - обработваме техните снимки, за да могат те после да си тренират моделите. Това се използва при работа с дронове, автономни коли, които детекриат нещо с камера и след това се очаква от тях да приемат някакво решение като човек. Ние сме тези, които научават машините да мислят като хората.

В работата си Ива работи най-вече с бежанци от Сирия, Ирак, Афганистан, Йемен, Пакистан, Либия. В момента във фирмата работят четирима души на пълен работен ден като супервайзори и близо 50 души, които работят от вкъщи. За започване на работа във фирмата на Гумнишка няма никакви изисквания или бариери, който има желание, може да опита. Ние се нагърбваме със задачата да ги обучим, да им предоставим компютри, ако нямат вкъщи.

Взаимоотношенията във фирмата са приятелски, винаги има някой, който носи храна.
Много добре се познаваме. Знаем историята на всеки - кой в каква ситуация е, дали в момента чака статут, дали е получил, дали има проблеми с това, че членове на семейството му са още в Сирия и се опитва да ги доведе в България, дали някой има желание да се присъедини към семейството си в Германия и само чака да му позволят. Има доста тежки случаи на хора, на които им отказват статут и заминават чрез трафиканти през Сърбия към други страни да си търсят късмета. Преживяваме драмата на всеки човек. Всички тези легални бюрократични пречки, които има пред всеки от тях.

Според Гумнишка е важно да се привличат хора от общността, в които да се инвестира още повече за изграждане на техните умения. От хората, които са останали за постоянно при тях, всеки е започнал да се развива в някаква посока - счетоводство, техническа част, обучител. Тя разказа и че има много хора, които вече идват с готови умения - били са архитекти или счетоводители, или са преподавали в университети, въпросът е да успеят да си намерят подходяща работа в Бъгария и самата фирма да не се притесни от това, че човекът е бежанец и говори на чужд език.

Така мисли Ива Гумнишка – млад, усмихнат и позитивен човек, готов да подаде ръка на хората, потърсили убежище в България, за да се превърне тя в новия им дом. 
Чуйте цялата история в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03