Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да подадеш ръка навреме

Как Ива Гумнишка помага на бежанци да започнат живота си отначало

18 хиляди души получават статут на бежанци в България в периода 2013 – 2017 г. Голяма част от тях не остават у нас, а се насочват към други държави. Тези, които избират страната ни за свой временен или постоянен дом, се нуждаят не просто от подслон, но и от възможност да започнат живота си отначало. Това означава да научат езика, да се устроят тук и да намерят работа. Ива Гумнишка е от тези, които са готови да им подадат ръка. Тя прави това не чрез благотворителни програми, а като им осигурява работа в своята компания.

Завърших “Човешки права” в САЩ пред година и дипломната ми работа беше на тема за бежанците и достъпа им до работа в България, т.е. прекарах цяла една зима, изследвайки този въпрос, говорейки с различни НПО-та, с Държавна агенция за бежанците и се усети нуждата от реални възможности за работа, тъй като в България няма законови пречки към това бежанците да работят, но има интеграционни, социални, политически пречки. Съдейки по това, както и от някои нужди от обучение на бежанците, езиковата бариера и други фактори, които са по-скоро социални, реших да направя проект, който да отговаря и на двете нужди - нуждата от конкретни възможности за изкарване на пари и нуждата да се преквалифицират и да научават чужди езици - български, английски език.

Гумнишка работи в аутсорсинг фирма, която обслужва компании, занимаващи се с “компютърно зрение” - обработваме техните снимки, за да могат те после да си тренират моделите. Това се използва при работа с дронове, автономни коли, които детекриат нещо с камера и след това се очаква от тях да приемат някакво решение като човек. Ние сме тези, които научават машините да мислят като хората.

В работата си Ива работи най-вече с бежанци от Сирия, Ирак, Афганистан, Йемен, Пакистан, Либия. В момента във фирмата работят четирима души на пълен работен ден като супервайзори и близо 50 души, които работят от вкъщи. За започване на работа във фирмата на Гумнишка няма никакви изисквания или бариери, който има желание, може да опита. Ние се нагърбваме със задачата да ги обучим, да им предоставим компютри, ако нямат вкъщи.

Взаимоотношенията във фирмата са приятелски, винаги има някой, който носи храна.
Много добре се познаваме. Знаем историята на всеки - кой в каква ситуация е, дали в момента чака статут, дали е получил, дали има проблеми с това, че членове на семейството му са още в Сирия и се опитва да ги доведе в България, дали някой има желание да се присъедини към семейството си в Германия и само чака да му позволят. Има доста тежки случаи на хора, на които им отказват статут и заминават чрез трафиканти през Сърбия към други страни да си търсят късмета. Преживяваме драмата на всеки човек. Всички тези легални бюрократични пречки, които има пред всеки от тях.

Според Гумнишка е важно да се привличат хора от общността, в които да се инвестира още повече за изграждане на техните умения. От хората, които са останали за постоянно при тях, всеки е започнал да се развива в някаква посока - счетоводство, техническа част, обучител. Тя разказа и че има много хора, които вече идват с готови умения - били са архитекти или счетоводители, или са преподавали в университети, въпросът е да успеят да си намерят подходяща работа в Бъгария и самата фирма да не се притесни от това, че човекът е бежанец и говори на чужд език.

Така мисли Ива Гумнишка – млад, усмихнат и позитивен човек, готов да подаде ръка на хората, потърсили убежище в България, за да се превърне тя в новия им дом. 
Чуйте цялата история в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Даниел Йорданов: Около 35% от децата до 7-годишна възраст в България са с наднормено тегло

Правилното и здравословно хранене при децата са от изключителна важност, предвид нарастващия проблем със затлъстяването от ранна възраст. В изследване, публикувано в медицинското списание Lancet, близо 60% от възрастните и една трета от децата в света ще бъдат с наднормено тегло или затлъстяване до 2050 г., ако правителствата не вземат мерки...

публикувано на 09.04.25 в 12:23

И в кв. “Левски Г“ вече се борят с презастрояването

Чуйте целия разговор на Константин Лавсов със зам.- кмета на район “Подуяне” в звуковия файл, както и анкетата на Ана Попова. 

обновено на 09.04.25 в 09:47
лилав аметист

Великденско изложение в Музея “Земята и хората” показва екзотични минерали

65 фирми и колекционери на минерали и фосили ще се включат в тазгодишното Великденското изложение в Националния Музей “Земята и хората”, съобщават от пресцентъра на музея. Събитието ще се проведе на 11, 12 и 13 април, а в изложението ще се включат и творци с авторски изделия с минерали - бижута, природни картини, сувенири и др. Работното време на..

публикувано на 09.04.25 в 07:55

Пролетта бавно се завръща

През днешния ден облачността над югоизточната част от страната ще намалее и над повечето райони времето ще бъде ясно. Вятърът временно ще стихне. Минималните температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня вятърът от северозапад отново ще се усили - до умерен, а..

публикувано на 09.04.25 в 07:05

"Форум", 08.04.25: Несистемните партии в българската политика - временна мода или устойчива тенденция

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..

публикувано на 08.04.25 в 18:35

"За Земята": Замърсяването с азотен диоксид в София е целогодишно

Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..

публикувано на 08.04.25 в 17:15

Зелени иновации за устойчиво развитие

Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..

публикувано на 08.04.25 в 16:05