Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският език - преодолимото препятствие за бежанците, които остават в България

Една от дейностите за подпомагане на социалната и икономическа интеграция на хората, които получават статут на бежанец или хуманитарен статут, е изучаването на български език. Огромна роля тук има и Българският червен кръст (БЧК). Самостоятелно, червенокръстката организация предоставя обучения за граждани на трети страни от 2014 г., когато се създава Интеграционно-информационният център за бежанци в София.

Групата е голяма - повече от 10 души. Идват със желание. Повече са жените и повечето са от Сирия и Ирак. Много от тях говорят, контактуват на български език. Най-важното е, че имат желание да учат Български език, което мен ме радва, обясни Адриана Димитрова, която е преподавател по Български език за чужденци.

Всяко ниво е към 120 часа като курсистите имат три пъти седмично занимания по три часа, а скоро и три пъти по четири часа. Чужденците не срещат големи трудности. Повечето имат повече проблеми единствено с писането, защото голяма часдт от курсистите предпочитат да наблегнат на говоримия български език, което им е от полза. Старая се да се правят повече разговори, които са от ежедневието. Например, искат да отидат и да си направят лична карта - какво трябва да кажат, какво могат да чуят като отговор и други ситуации, обобщава Димитрова.

Сирийката Дарида, разказва че е дошла в България преди три години и живее в кв. “Свобода”. Тя има и две деца - момче и момиче, които посещават училище и детска градина и двете ѝ деца се справят добре с езика. На нея самата ѝ е трудно да се справя с глаголите, но говори добре български език. В Сирия Дарида е работила като учител по френски език и би се занимавала със същото в България. Животът в страната ни ѝ харесва много. 

Времето, прекарано в курса, е превърнало всички в приятели, които си помагат, което доказва и историята на Абдул, който е в страната ни от една година. Сега вече мога да чета и малко мога да пиша, разказва той. Преди 30 години Абдул е бил женен за българка и има три деца, с които поддържа връзка по телефона. В момента Абдул живее в страната ни заради войната в неговата страна. В курса е намерил много приятели, както и сред съседите си, сред които също вече има свои познати и приятели. 

Слушайте ни и следващата събота, когато ще научите повече за работата на БЧК с бежанци и мигранти.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичният инспекторат наложи 9 акта заради мръсния въздух

158 проверки е извършил Столичният инспекторат от петък до неделя (17-19 януари) във връзка с прогнозата на НИМХ за очаквания потенциал на замърсяване на въздуха с ФПЧ10. При проверките са съставени 9 акта на нарушители. Броят на проверките на потенциални замърсители на въздуха от началото на годината е общо 545, а на актовете -  50. От тях: 252..

публикувано на 20.01.25 в 12:36

Извънредни автобуси са извозвали хора от Витоша вчера

" До последния човек са били извозени от планината . Проблемите са били решени в движение. Успели сме да се справим с тази трудна задача в ден, в който планината е достатъчно посещавана." Пускат допълнителни автобуси на градския транспорт до Витоша       Това съобщи пред БНР Владимир Лазаров, ръководител към център "Маркетинг" на Центъра за..

публикувано на 20.01.25 в 11:56

Безплатно обучение за младежки групови ментори започва след месец

Младежки работници, служители на младежки центрове или НПО, дори действащи учители могат безплатно да получат допълнителна компетентност и умения, ако кандидатстват и станат участници в т.нар. Академия за младежки работници "Мисия Ментор". За целта организаторите от сдружение "Ре-Акт" търсят хора, които започват или имат някакъв опит за..

публикувано на 20.01.25 в 11:41
Георги Господинов

Георги Господинов е писател на десетилетието в Столичната библиотека

Георги Господинов е избран от читателите на Столичната библиотека за писател на десетилетието. Сред останалите отличени писатели на десетилетието са Захари Карабашлиев, Стефан Цанев, Здравка Евтимова и проф. Цочо Бояджиев. Изборът на най-четените съвременни български автори вече десет години се прави от читателската аудитория на Столичната библиотека въз..

публикувано на 20.01.25 в 10:58

Защо фирми са против цветните контейнери да са с по-големи отвори?

Броят на контейнерите за разделно събиране на отпадъци от опаковки зависи от регистрираните жители на постоянен адрес. Ако се окаже, че са малко – например в бързо развиващи се квартали или по Витошката яка, може причината да е, че там живеят повече хора, отколкото са регистрирани официално. Това разясни пред БНР-Радио София Георги..

публикувано на 20.01.25 в 09:12

Слънцето над София няма да топли

Днес в повечето райони ще е предимно слънчево, но на места в котловините и в равнините ще се задържи мъгливо. След обяд временно видимостта ще се подобрява, но от югозапад облачността, средна и висока, ще се увеличава. Почти тихо време. Максималните температури ще бъдат между 6° и 11°, значително по-ниски в районите с трайна мъгла, в София - около..

публикувано на 20.01.25 в 07:05
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28