Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ива Дойчинова: Всяко време има своите будители

Снимка: Кирчо Стоичков
На будителите се посвещава предаването “Радиоприемница” тази седмица. В следващите дни ще се търси отговор на въпроса кои са съвременните будители и как те променят, обществото, нагласите ни и нас самите. Тази година има 11 номинации, които идват от над 120 предложения от слушателите на трите програми на БНР - “Христо Ботев”, която е носител на идеята, “Радио София” и “Хоризонт”.

Във всяко едно време има хора, които вървят срещу течението. Не се оправдават с обстоятелствата, а ги създават такива, каквито ги искат и затова будителството и будителите са нещо, което всяко време има, коментира Ива Дойчинова от програма “Христо Ботев” на БНР, които са организатори на “Будител на годината”.

Съвременното ни общество несъмнено има своите будители, маскар и да не са онези книжовници и просветители, които някога са запазили духовните ценности на българите и за които пише в учебниците. Голяма част от празниците ни са десемантизирани като празници, защото са станали почивни дни. Ние ги лепим със следващия петък и отиваме някъде, признава Дойчинова и допълва - дъблоко вярвам, че през последните години, заради тази кампания, хората започнаха да празнуват. Започнаха да се интересуват кой е Будител на годината, кои са номинираните.

Много млади хора, се разпознават като будители. Дойчинова казва, че за нея будител е баща ѝ, защото е човек, който винаги е стоял против системата в осъзнаването ѝ, не като десидент, а успяваше да не върви по течението и да ми помага да взимам моите решения.

Любим неин будител е Боян Петров. Този от будителите винаги ще си остане абсолютния връх за мен в начина на мислене, избирането на истинските стойности и усилията към тях. Истинските будители правят нещо, което цяла държава не се е сетила да направи. Като пример за това тя посочва Мартин Граховски, който е направил "3 минути България", което е най-мащабната рекламна кампания за страната ни пред света. Създателят е младеж, който в Канада не е могъл да обясни на приятелите си какво е България. Той е направил това, което държавата е можела да направи на езика на младите хора. Видеото достига до над 250 хил. души, а неговата група “3 минути България” има няколко милиона последователи.

Според Дойчинова отсъждането кой ще бъде Будител на годината трябва да бъде изключително прецизно, защото в годините се нагледахме и наслушахме на страшно много церемонии от типа “Аз на тебе - ти на мене”, а това дискредитира голяма част от тези класации.

В предаването “Култура.бг” по БНТ, на 1 ноември, ще бъде представен и последният будител от единайсетте номинирани - проф. Минко Балкански. Този ефир ще бъде излъчен пряко и в ефира на програма “Христо Ботев” по БНР и ще бъде обявено кой е Будител на годината, според журито. Вечерта на церемонията пък ще стане ясно кой е получил най-много гласове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00