Сушата засяга повече хора в световен мащаб, от което и да е друго природно бедствие. За последните 30-40 години се наблюдава зачестяване на сушите в западните части на субтропична Южна Америка, най-южните части на Австралия и Северна Америка, и Средиземноморието. Нашата мисия е да изследваме данни от предходните години и благодарение на тях да разберем, дали влиянието на клетката на Хедли се е увеличило. Досегашните ни изследвания показват, че клетката на Хедли се увеличава. Изчакваме резултатите от симулациите, които провеждаме в научния институт, за да сме напълно сигурни какви са климатичните промени през последните години, коментираха двамата учени.
Климатичните промени са осезаеми, но какви са прогнозите за бъдещето и как можем да прекъснем разпространяването на опасната суша.
Най-лошото, което може да се случи е клетката на Хедли да продължи да се увеличава, да засегне все повече земи и техните обитатели. Днес сме тук в Софийския университет, за да представим нашите изследвания пред студентите и да им обясним особеностите на клетката на Хедли. Всички можем да помогнем за предотвратяването на сушата, мисията е глобална. Правителствата трябва да си поставят за задача да информират гражданите за опасността на климатичните промени. Студентите от Катедра "Климатология, Хидрология и Геоморфология" към Геолого-географски факултет на Софийския университет ми направиха много добро впечатление. Имат широки познания по темата за промените в климата. Тяхната задача също е да информират останалите хора около себе си за нарастващата суша, която застрашава живота на хиляди хора по света“, казаха До и Морено.
Уъркшопът в Софийския университет се провежда паралелно с протичането на Тематична изложба "Климатът на 360°", която отваря врати тази вечер във Френския институт, София. Експозицията ще можете да разгледате до 20 декември като в допълнение ще имате възможност да гледате и безплатната филмова панорама, отново свързана с климата.
Темз Арабаджиева за третата част от зимната поредица на Елин Хилдебранд „Зимни бури“: „Тази година се появи продължението на поредицата – с доста хумор и както винаги - с лек трилър елемент." Защо идилията не е пълна и какво се случва на героите – в книгата, останалото – в звуковия файл. Втората книга, избор на Темз е луксозното издание на..
Коледният влак с парен локомотив отново радва малки и големи: "Възстановяването на локомотива "Баба Меца" ни отне година. Поддръжката и ремонтът са доста трудоемки и останаха много малко специалисти, които да го правят. Но въпреки трудностите, успяхме за радост на любителите на парната тяга." Подробностите за маршрутите днес и утре - в звуковия файл.
Владимир Николов от "Брик хънтърс лего клуб" за инициативата в Детски отдел на Столична библиотека: "Тематичната ни програма е много весела, днес вече около мен децата са към лего-събитието. Следващата седмица имаме детски кино-следобеди и четене на детски книжки. Тук се случват вълшебства. Имахме и коледен бал. Имаше много Хари Потър, любима и на..
Коментатори във "Форум" тази седмица са политикът и предприемач Венцислав Банчев и политологът Иво Божков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха днес бяха: Прокурор от СРП предложи на Сарафов да поиска имунитета на Лена Бориславова. Реакцията на Кирил Петков Свилен Ноев разграничи група "Остава" от..
Пред сериозни проблеми е изправен ПП "Витоша“ 90 години след създаването си. Това стана ясно по време на конференция, организирана от Съюза на архитектите в България на тема "Витоша-време е за решения“. Без автомобил паркът е труднодостъпен, а транспортната и водната инфраструктура са в тежко състояние. Остарели са местата за отдих,..
В предаването "Добър вечер, София“ гостува фронтменът на No more Many More, но не тази група бе във вихъра на разговора, а група "Скреч", които на 14 декември се готвят да ни изненадат с концерт. Те са ветерани на музикалната сцена, свирят още от 90-те кавъри на различни групи. Днес свирят в различни проекти и са посветили времето си на..
Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии в България (AIBEST) представи Годишния си доклад за 2024 г. Данните показват добра позиция на страната ни в индустрията на знанието в Югоизточна Европа. Около 104 400 души са заети в бранша, като секторът отбелязва почти 11% ръст в приходите за 2023 г., каза пред Радио София Илия Кръстев -..