Оказва се, че хората си я наричат "малкия Народен театър" (и заради червения цвят на фасадата). Другото й прозвище, за съжаление, било "мавзолеят", защото в нея почти нищо се случвало. Когато постъпва на работа през 2013, Евгения Михайлова се захваща да промени това. През 2014 с помощта на Столичния метрополитен фасадата на сградата е обновена, а година по-късно реновират залата изцяло (която е с 400 места) със собствени средства - "нещо, с което много се гордеем", добавя с усмивка Евгения Михайлова. Така залата се превръща в чудесно място за концерти, но и за театрални представление, прожекции на филми за деца, детски утра, а от тази седмица и циркови представления.
Чара на сградата и внушителните пространства в сградата (не само залата, но и фоайетата) са оценени и от куп холивудски продукции. В Дом на културата "Искър" са снимали и Никълъс Кейдж, и Пиърс Броснан (да, съвсем сериозно), а фоайетата са били преобразявани на пощенски офис от 30-те, на полицейско управление, на банка.
Общинският културен институт Дом на културата "Искър" (както е пълното название) се намира на много удобно място - точно до парка на "Дружба", на 2 минути от езерото, а откакто има и метро, което спира на 3 минути оттам, публика идва от цяла София. Точно срещу красивата сграда има и друг елегантен акцент - първите тактове на "Одата на радостта" от Бетховен, изписани от зеленина. "Това беше решение на районната община, но се получи много символично" - обясни Евгения Михайлова.
От 11 години Дом на културата "Искър" е и дом на Софийския духов оркестър. "През 2007 преместват състава от ОКИ "Надежда" тук, и за този период оркестърът има голямо развитие, много повече концерти, все по-търсени са за различни събития" - обяснява Евгения Михайлова, която познава всеки един от музикантите, които сега са част от екипа на Дома на културата "Искър".
Целият настоящ културен сезон е специален за културната институция, защото отбелязва 65 години от своето създаване. Реално погледнато, това е най-старият културен дом в София. На 26 септември отбелязват празника, както подобава, с гала-концерт на открито с участието на Софийския духов оркестър, че и със заря на финала. И интересната програма продължава - циркови представления ще има на 10 и 11 ноември, по-късно този месец Веселин Ранков гостува със спектакъла "Моят най-добър приятел".
За детската програма ще ви разкажем скоро, следете сайта ни.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..