Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 24-то място сме в ЕС по законодателна приемственост към еднополовите двойки

Снимка: Facebook
България е на 24-то място от всички страни-членки на ЕС спрямо индикатора за законодателно равноправие на ЛГБТ хората, сочат данните от тазгодишното изследване на ИЛГА - Европа. Неправителствената организация работи за политическа, законодателна и социална промяна в 45 европейски страни, а данните бяха представени по време на Международната конференция „Признаване на правата на еднополови двойки, сключили брак или съжителство в ЕС“.  

За първи път  в София изявени експерти от различни страни споделят постигнатото от тях до момента в родните им държави и какво предстои да се направи в битката за равенство. 

По време на конференцията бе представено проучване сред 12 хомосексуални двойки, които са избрали да живеят тук, или са български граждани. Проучването показва законодателните и институционалните пречки, с които те се сблъскват ежедневно. Освен да засегне правата на пребиваващите в България еднополови двойки, които са с официално признат брак или съжителство в друга страна-членка на ЕС, конферецията са стреми да промени и нагласите спрямо ЛГБТ хората. 
Въпреки задължението България да прилага европейските директиви и най-вече тази за свободно движение в рамките на ЕС и спрямо еднополовите двойки, това на практика не се прави, каза Лили Драгоева, анализатор в Центъра за изследване на демокрацията. 
Адвокат Деница Любенова, част от младежката ЛГБТ организация „Действие”, също смята, че усилията трябва да са комплексни и насочени както към институциите, така и към обществото.
Тя посочи, че от днес стартира международна петиция, която да сезира европейските власти за нарушения на общностното право. А освен тази петиция, е активна и петиция към българските институции относно правата на пребиваващи в България еднополови двойки, с официално признат брак или съжителство в друга страна-членка на ЕС. 
Още по темата - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46
Проф. Асен Дудов

Няма генетичен тест, който да покаже, че може да се развие някаква форма на рак

На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г.  По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..

публикувано на 31.01.25 в 16:35
Константин Ковачев и Кубрат Аргилашки

"Спални места" и "Ковачев Live Band" със съвместен концерт на 1 февруари

На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..

публикувано на 31.01.25 в 15:53
Георги Иванов - писател, сценарист, драматург

"Бу и Фу и странното нещо на дървото" - за бухалите и децата без умаления, но с умиление

Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..

публикувано на 31.01.25 в 15:22
Отломки от разбилия се самолет

Недостатъчно служители в контролната кула преди авиокатастрофата над Вашингтон

Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..

публикувано на 31.01.25 в 15:08