Жителите на кв. „Надежда“ разказаха пред колегата ни Божидар Янев, че през зимата не отварят прозорците си, защото се носи тежка миризма на горяща пластмаса.
В кв. „Красна поляна“ положението не е по-различно, а миналата година жителите на района излязоха на няколко протеста, но казват, че никой не ги е чул. Васил Иванов, един от организаторите на миналогодишните протести, казва, че близостта на кв. „Факултета“ и отоплението на ромското население с отпадъци, са сред причините за замърсяването на въздуха. В края на месеца се очакват и нови протести.
След пускането на парното започнаха и дните с превишени норми на фини прахови частици, обясни за "Вашият глас" зам.-кметът по екология и околна среда Йоана Христова и посочи, че вече текат няколко кампании за подобряване на качеството на въздуха. Една от кампаниите на СО - “Чистият въздуха зависи от всеки един от нас“, акцентира на различни теми по време на различните сезони.
Акцентът през лятото насърчаваше екологичното придвижване в градска среда. С лицето на певеца и актьор Орлин Павлов, от Столичната община се обърнаха към столичани, които активно шофират лични автомобили, призовавайки ги да използват летния сезон и да изпробват алтернативите на градско придвижване.
С настъпването на студените месеци акцентът на кампанията е поставен върху твърдото битово отопление и нерегламентираното изгаряне на отпадъци.
Според доклада на Европейската сметна палата, който излезе през септември, в България дишаме най-мръсния въздух в Европа, а това скъсява живота на българите средно с около 2,5 години.
Констатациите сочат, че от СО не са направили нищо за намаляването на емисиите на фините прахови частици, а изработеният план за подобряване качеството на въздуха не съдържа мерки за превенция за замърсяването от домакинствата.
Проблемът на града, по отношение на въздуха, са фините прахови частици, обяви столичният кмет Йорданка Фандъкова,
Около 55 000 домакинства на територията на Столичната община се отопляват на твърдо гориво, а това е основният носител на фини прахови частици. Част от мерките, които от Столичната община предприемат, са проекти, които да помогнат финансово на хората, които биха искали да подменят своите битови инсталации с по-екологични.
Предстои проектът да бъде внесен в ОП "Околна среда", каза още Йорданка Фандъкова.
Другият основен проблем са автомобилите. В София се регистрират всеки ден средно по 40 000 автомобила, обяви Фандъкова и добави, че през следващата година 90 % от автобусите в София трябва да бъдат обновени.
'Зеленият билет" е една от мерките на Столичната община, която се предвижда, когато се очаква емисиите на фини прахови частици да бъдат над нормата.
Фандъкова каза още, че увеличението на данъците на старите автомобили няма да накара хората да се откажат от тях.
"Трябва да се правят стъпки, трябва да променим нагласата си. Няма как да искаме по-чист въздух, ако караме старите коли в градовете си. Поне в града има алтернатива - градски транспорт, велосипеди, ходене пеш", каза още Фандъкова.
Цялото предаване – чуйте в звуковия файл.
Ако и вие имате неразрешен проблем с институциите в София и не знаете към кого да се обърнете, потърсете ни във фейсбук страницата на Радио София, на имейл: glas@bnr.bg, както и на телефон 02/ 93 36 200. Не забравяйте да оставите вашето име и телефон за контакт. Ние ще се свържем с вас.Необикновените истории на зоолога Антония Хубанчева с кауза и доза диво вдъхновение в Ratio на 15-ти юли. За едно вълнуващо пътешествие през амазонските джунгли, из Карибите към сензорния свят на прилепите и обратно в сърцето на София - за всичко това разказа в предаването “Радиокафе” зоологът Антония Хубанчева . “Джунгли, скакалци и твърдоглави..
Много от нас не понасят температури над 35 градуса, но е лято и е юли, така че е в реда на нещата времето да е горещо. Въпросът е как да се спасим от жегите , особено по пладне, когато температурите са в своя пик. Единият вариант е да стоим в затворено помещение с климатик. Но това е много по-нездравословно, отколкото да отидем в парка..
От тази нощ двата терминала на Летище "Васил Левски" в София ще бъдат обслужвани от автобус от мрежата на градския транспорт, припомнят от аеропорта. В края на юни Столичният общински съвет гласува предложението с цел подобряване достъпа и облекчаване на придвижването на хилядите пътници и служители в района. Маршрутът на нощната линия N4..
Община Своге работи върху частични проблеми с безводието по време на летните месеци. В някои населени места е въведен воден режим. За момента не е засечено замърсяване на водата. Кметът Емил Иванов е издал заповед в началото на юли, с която във връзка с достигане на експлоатационния минимум на някои водоизточници, се забранява..
След трагичният случай с двама загинали на АМ “Тракия” от 13 юли, от днес официално толкамерите ще засичат нарушителите в аварийните ленти по магистралите. Първите санкционирани ще получат още днес фишовете си по електронен път. Тол камерите ще заснемат нарушителите от няколко ъгъла – отпред, отзад и в панорама, а снимките се изпращат до МВР, където ще..
Надявам се на споразумение и да не се стигне до ефективни стачни действия, включително и спиране участие в потушаване на пожари. Това заяви пред БНР-Радио София и на път за среща с министъра на земеделието Георги Тахов Константин Чолаков, председател на Федерацията на синдикалните организации в горското стопанство и дървопреработващата..
Проектът “Богини на водата“ в Банкя е арт платформа за изява на идентичността, таланта и емоциите на младите хора, с няколко творчески ателиета и музикално-танцов спектакъл, с представления, които ще се проведат на 25-ти и 27-ми юли. “Избрахме темата “Богини на водата”, защото символ на гр. Банкя е минералната вода и водата като стихия като магия, която..