Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Иван Костов: Скринингът за вродени аномалии е основен приоритет в акушерството

Начинът на живот на родителите оказва влияние върху здравето на още неродените им деца, предупреждава специалистът

Снимка: "Майчин дом"
Най-голямата АГ болница в България - "Майчин дом", навърши 115 години на 19 ноември. Създаването на първата специализирана акушеро-гинекологична болница у нас става по идея на Княгиня Мария-Луиза и със средства, дарени от нея. За развитието на родилната помощ в България, за проблемите и предизвикателствата, за постиженията в пренаталната диагностика и в неонатолологичните грижи разговаряхме с директора на лечебното заведение проф. д-р Иван Костов:

"Болницата е ковачница на кадри и през тази над един век история може да се похвали, че са се родили над 500 хиляди бебета, което за страна като България е достатъчно значим факт и я прави институция за нашата държава. От друга страна през тази болница са минали всички значими фигури в специалността "Акушерство и гинекология", както и в "Неонатологията" и "Анестезиологията и реанимацията", които са свързани с акушерството и гинекологията. Основоположниците на тази специалност като проф. Димитър Стаматов, д-р Методи Славчев са минали през тази болница. Редица нововъведения в специалността са стартирали и са били наложени в медицинската практика от тук"

Болницата все още е лидер в България като брой раждания и операции, отбеляза проф. Костов. Годишно в "Майчин дом" се раждат близо четири хиляди бебета. В болницата се извършват специализирани изследвания на вродени аномалии на плода още по време на бременността, както и профилактика на онкологични заболявания при жените.

"Акушерството е стара дисциплина в медицината и борбата винаги е била и ще бъде да имаме здрава майка и живо и здраво дете. Нашата амбиция е по отношение на майчина и детската смъртност да сме с много ниски проценти и да бъдем сред водещите страни в Европа. Разбира се, че пренаталната диагностика, т.е. скринингът за вродени аномалии е основен приоритет в акушерството".

СнимкаПроф. Костов обеляза, че в "Майчин дом" се намира най-голямата клиника по рискова бременност в България. Наскоро там бе открита и лаборатория за неинвазивен скрининг на вродени хромозомни и генетични заболявания, част от Националната генетична лаборатория .

А най-интензивно развиващият се сектор в проследяването и скрининга на бременността в световен мащаб е феталната медицина, посочи специалистът. Генетичните изследвания показват на бъдещите родители риска от вродени заболявания.

"Грижата обаче трябва да бъде не само в областта на майчиното и детско здравеопазване, но и за общия здравен статус на хората. Защото българинът и българката, за съжаление, пушат много, употребяват алкохол и това в крайна сметка оказва влияние и върху здравето на още неродените им деца. Това е един сериозен въпрос".

Според проф. Костов един от сериозните проблеми пред последните години е намаляването на раждаемостта. Той посочи, че в последните години се раждат по-малко от 60 хиляди бебета годишно, десетки хиляди повече хора умират, нацията застарява и сме пред или вече се намираме в демографска катастрофа.

Специалистът призова младите хора, въпреки предизвикателствата и желанието за професионално развитие, да не отлагат във времето създаването на поколение.

Още за развитието на акушеро-гинекологичната помощ у нас и за  проблемите и предизвикателствата - чуйте интервюто с проф. д-р Иван Костов!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35