Управлението на умората при шофиране и план за пътуване - два фактора, които имат пряко отражение върху пътната безопасност. Ако следваме няколко прости решения, които са валидни, както за професионалните, така и за обикновените шофьори можем да предотвратим много инциденти на пътя. Да планираме маршрута и пътя си, да си осигурим достатъчно почивки при по-дълго пътуване, да инвестираме повече време в обучение на шофьорите, винаги да мислим за това, че сме значими и че някой ни чака вкъщи. Върху това акцентира Хулия Инчи, мениджър по пътна безопасност:
Ако усетим умора, естествена реакция е да спрем за почивка. Но когато даден човек не иска да проеумее какво въздействие оказва умората върху него, и продължи да шофира въпреки, че има нужда от сън, това би довело до тежък инцидент. Това може да се отрази лошо на него или друг участник в пътната среда. Реалността е таква, че умората убива.
Хулия Инчи коментира и какви са начините да се справим с този проблем:
На първо място, като осъзнати човешки същества, личности, трябва да сме наясно с признаците на умората и ако усетим такава, да спрем веднага. За начало трябва да си кажем на самите нас , че няма нищо по-важно от собствения ни живот, следователно ако спрем за почивка елиминираме шанса да претърпим произшествие. Когато обаче говорим за работата си и управление на персонал и шофьори. Тези водачи в повечето случай се намират в класа на по-ниско платени работници. Това ги кара да се чувстват длъжни да се подчиняват на всичко, което им се каже от управлението. Те познават умората, до какво води тя, знаят и как да се справят с нея, но ако се почувстват финансово зависими, ще изберат да продължат своя курс без почивка. Има случаи шофьорите да не почиват, дори когато фирмените правила ги задължват да спрат. Когато погледнем инцидентите, в които камиони са се преобръщали, основната причина винаги е била или умората или разсеяността - две неща който могат да бъдат сведени до поведението на водачите.
Преди всичко шофьорите трябва да осъзнаят колко е важно тяхното поведение и значението им за семейството. Всеки човек е важен за своето семейство, така че е трябва да пази живота си, не само за себе си, но и заради семейството си, без значение от работата. Ако загинеш на пътя, някой друг ще заеме твойто място във фирмата, но в семейството няма с кого да бъдеш заменен, изтъкна Хулия Инчи.
Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..
В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..
Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..
Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..
Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..
“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..