Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хулия Инчи: На пътя трябва да помним, че сме значими, че някой ни чака вкъщи

Снимка: архив

Управлението на умората при шофиране и план за пътуване - два фактора, които имат пряко отражение върху пътната безопасност. Ако следваме няколко прости решения, които са валидни, както за професионалните, така и за обикновените шофьори можем да предотвратим много инциденти на пътя. Да планираме маршрута и пътя си, да си осигурим достатъчно почивки при по-дълго пътуване,  да инвестираме повече време в обучение на шофьорите,  винаги да мислим за това, че сме значими и че някой ни чака вкъщи. Върху това акцентира Хулия Инчи, мениджър по пътна безопасност:

Ако усетим умора, естествена реакция е да спрем за почивка. Но когато даден човек не иска да проеумее какво въздействие оказва умората върху него, и продължи да шофира въпреки, че има нужда от сън, това би довело до тежък инцидент. Това може да се отрази лошо на него или друг участник в пътната среда. Реалността е таква, че умората убива.

Хулия Инчи коментира и какви са начините да се справим с този проблем:

На първо място, като осъзнати човешки същества, личности, трябва да сме наясно с признаците на умората и ако усетим такава, да спрем веднага. За начало трябва да си кажем на самите нас , че няма нищо по-важно от собствения ни живот, следователно ако спрем за почивка елиминираме шанса да претърпим произшествие. Когато обаче говорим за работата си и управление на персонал и шофьори. Тези водачи в повечето случай се намират в класа на по-ниско платени работници. Това ги кара да се чувстват длъжни да се подчиняват на всичко, което им се каже от управлението. Те познават умората, до какво води тя, знаят и как да се справят с нея, но ако се почувстват финансово зависими, ще изберат да продължат своя курс без почивка. Има случаи шофьорите да не почиват, дори когато фирмените правила ги задължват да спрат. Когато погледнем инцидентите, в които камиони са се преобръщали, основната причина винаги е била или умората или разсеяността - две неща който могат да бъдат сведени до поведението на водачите.

Преди всичко шофьорите трябва да осъзнаят колко е важно тяхното поведение и значението им за семейството. Всеки човек е важен за своето семейство, така че е трябва да пази живота си, не само за себе си, но и заради семейството си, без значение от работата. Ако загинеш на пътя, някой друг ще заеме твойто място във фирмата, но в семейството няма с кого да бъдеш заменен, изтъкна Хулия Инчи.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В цялата страна ще бъде предимно слънчево

През днешния ден сутринта на места в равнините и котловините ще има намалена видимост. Минималните температури ще бъдат между минус 10° и минус 5°, в отделни котловини - до минус 14°, за София - около минус 10°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня над Източна България облачността ще се разкъса и намалее и в..

публикувано на 12.02.25 в 07:15

Форум, 11.02.25: Професионалното образование и ролята му на трудовия пазар

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..

публикувано на 11.02.25 в 18:55

Глоба между 2000 и 5000 лева при установено нерегламентирано изгаряне на отпадъци в София

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 11.02.25 в 17:48

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29