Заради предстоящите празници криминалисти съветват хората да бъдат внимателни, когато оставят жилищата си без надзор или тръгват на път. Всяка година от СДВР предприемат засилени мерки по линия на домовите кражби през декември.
Марио Кидичков от сектор „Кражби“ в Столичната полиция поясни:
„Винаги даваме съвети към хората в големите градове какво да правят и какво да не правят, за да не станат обект на кражба. Част от хората напускат жилищата си, оставят ги свободни, докато ги няма по празниците – всичките тези движения на гражданите извън жилищата им активизират криминалния контингент по тази линия“.
„Входната врата на жилището да бъде с повече от един заключващ механизъм от различен тип, да не се оставя отключена вратата на жилището дори да сме вътре. Не трябва да афишираме на всеослушание, че ще напускаме жилището. Практиката показва, че на опитен крадец между две и десет минути му отнема, за да може да отвори един заключващ механизъм. Разбира се, това е свързано с предварителна подготовка. Повече се извършват кражби на пари и ценности. Затова моят съвет към гражданите е - не дръжте в жилището си големи суми пари или ценности“.
„Прозорците на по-ниските етажи в жилищните блокове, когато проветряваме, не трябва да оставяме без надзор отворените прозорци, дори и в зимния период, защото тогава нашата бдителност е намалена. Има такъв тип криминален контингент, които успяват да се покатерят дори до втория, третия етаж на жилищен блок“, допълни той и посъветва още:
„Също така, колкото са полезни социалните мрежи, колкото и да искаме да се похвалим, че сме пътували донякъде - личното ми мнение, е, че не би следвало да го правим. С оглед на това, че е възможно лицата от криминалния контингент също да разберат, че ни няма“.
„Има го като опция, въпреки че не е масова, защото там повечето не си оставяме адресите, но се случва познат на познатия да е приятел с някой, да добие информация, че в това жилище живеят хора благосъстоятелни и че няма да бъдат в жилището си“, каза Кидичков по отношение на това дали социалните мрежи допълнително не насочват крадците.
И уточни още какво най-често се краде от жилищата - “забелязваме, че вече на първо четене е едрата черна техника. Този тип кражби намаляват. Повече се извършват кражби на пари и ценности. Затова моят съвет към гражданите е: не дръжте в жилището си големи суми пари“.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
Паркът "Врана", вече стопанисван от държавата, ще отвори отново врати след известно време. Това заяви за БНР областният управител Стефан Арсов. От днес паркът до някогашния царски дворец в покрайнините на София е недостъпен, след като Столичната община се отказа да го управлява, тъй като не е нейна собственост. Арсов обяви, че държавата ще влезе в..
11-ото издание на Витоша летен фест ще събере над 400 състезатели тази неделя - 13 юли. Планинските изпитания отново са със старт-финал пред хижа “Момина скала”, където се очаква хиляди да се включат и в останалите активности покрай състезанията, съобщават организаторите. Стартът ще бъде даден от 11.00 ч. на поляната пред хижата. Събитието се..
Издадено е разрешение за строеж и е осигурено финансирането на Източната тангента на София от Северната скоростна тангента до бул. "Владимир Вазов", съобщава кметът на район Подуяне инж. Кристиян Христов. В бюджета за 2025 година са предвидени 1 милион лева за стартиране на строителството на булеварда. Ако то не започне тази година, София е заплашена от..
Над 100 билборда на различни езици за рисковете от укриването на незаконни мигранти в товарни автомобили ще бъдат разположени в страната. Това съобщи директорът на Главната дирекция "Гранична полиция" главен комисар Антон Златанов. Билбордовете са част от започващата съвместна кампания на Министерството на вътрешните работи и..
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) започва проверка за ограничаване на конкуренцията във връзка с онлайн услугата на Столичната община за смяна на адресна регистрация по сигнал от "Информационно обслужване" АД. Сигналът е изпратен и до кмета на Столичната община и министъра на електронното управление, информира регулаторът. От..
Столичният общински съвет не прие новата наредба за жилищната политика в София, изготвена от "Спаси София". Това се случи след протести от страна на настоящи наематели, които се притесняват, че ще останат на улицата. Работна група ще подготви промени в проектонаредбата, съобразени с техните притеснения. Вносителите обаче смятат, че истинската цел..
Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..