Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да не премълчаваме истината в офиса, да се пазим от бърнаут

Ина Антонова: В период на рутина и летаргия бягството не е решение

Въпросът за мотивацията и позитивната настройка на работното място е много сложен. Наблюдава се един характерен феномен в българското общество - "работническият синдром", каза пред Радио София психологът и психотерапевтът Ина Антонова. С други думи човек отива на работа, за да изкара определен брой часове, да вземе "някаква заплатка" и да се прибере вкъщи, където да се забавлява и да си почива. Същевременно промяната носи младото поколение, чийто представители влизат много по-мотивирани в процесите и възприемат задачите и отговорностите като свои лични.


За да работим ефективно и да сме достатъчно адаптивни, е добре да избегнем социалното лицемерие. Затова не е грешно да споделим с колегите, когато имаме затруднения с шефа си, например, но изразявайки нашия проблем без да критикуваме другите. И да се съсредоточим върху намирането на решение.  Максимата "От истината боли" трябва да бъде разглеждана от малко по-различен ъгъл, смята психологът. Истината много често не е удобна, но, поднесена по подходящ начин, би трябвало да се превърне във водещо начало. Трябва да се казва всичко, но по начин, по който да бъдем разбрани, без да обвиняваме, без да слагаме етикети, и без да има грубост и натякване на недостатъци. 

Ина АнтоноваЕдин от основните проблеми на работното място винаги е постигането на добра екипна работа и разбирателството с шефовете. На първо място обаче е вътрешното усещане на всеки от нас, че работата, която имаме, не само ни харесва, но и ни носи развитие, не те държи в застой. Много важна в това отношение е творческата среда, която може да бъде с различни измерения - екип, ръководство, място или нещо друго. Няма как да се разбираме еднакво добре с всеки човек около нас, но е важно да сме по-приемащи, да осъзнаем, че всеки човек е различен, със своя индивидуалност,  да спрем да мрънкаме и да се съсредоточим върху собственото си развитие, подчерта Ина Антонова.

Работата може да се сравни с любовта. Има романтичен период, но в един момент настъпва успокояване, привикване и настъпва рутина. Рутинният процес се проявява в период от 3 до 7 години. Във времето, когато се наблюдава рутина в действията, когато не се търси развитие, е добре да се направи накакъв вид отбивка или почивка. Не е задължително да се сменя задължително работата, а може да се потърси някаква специализация, допълнителен опит или обучение. Наблюденията показват, че дори смяната на една стена в офиса понякога води до рязко подобрение в работата. Изпадайки в летаргия, ние сме склонни да се опитваме да избягаме, да потърсим спасение. Трябва да сме наясно обаче, че не бягството, а развитието е правилното решение в този случай.

Едно от сериозните предизвикателства в днешното динамично общество е професионалното прегаряне /бърнаут/. И това е неизбежно, защото е изключително важно да си бърз на пазара, независимо с какъв бизнес се занимаваш. В момент, когато рутинираме професионалната си насоченост, започваме да приемаме свръхангажименти и "единственият защитен механизъм на мозъка е да прегори някое магистрално трасе от неврони". Известно е също, че свръхстресът в ежедневието, който не се разтоварва, води до заболяване на щитовидната жлеза. Като се прибави и лошото хранене се стига до радикалната защитна реакция на организма. За правилното "хранене на мозъка" са необходими животински мазнини и месо. Захарта също захранва мозъка, но ударно и временно, което води до преуморяване на нерванта система. Специалистите съветват при първи симптоми на бърнаут да се пристъпи към снижаване на трудовата, мисловната дейност.   

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 14.01.25: Защо в богатия, презадоволен свят възникват войни?

Във "Форум" продължава седмицата на Иво Инджов и Аркади Шарков. Двамата коментатори днес се спряха и разсъждаваха по  темите: Здравеопазване с реформа безкрай. Бюджетът за 2025 г. Комисията по правни въпроси спря избора на Сарафов за главен прокурор В деня преди връчването на първия мандат след предсрочните парламентарни избори на 27..

публикувано на 14.01.25 в 18:50
Неделя Сярова

Новият проект "Поколение Земя" на "Гринпийс" - България е насочен към младите хора

“Грийнпийс“ – България обявява прием за Академия "Поколение Земя" . Инициативата е се организира за първи път и е насочена към младите хора, целта е те да получат нужната подготовка, да запознават ученици по достъпен и разбираем начин с устойчивото развитие и климатичните действия. Инициативата е част от международната дейност на..

публикувано на 14.01.25 в 17:39
Стадион

Общината встъпва във владение на стадион "Герена"

Столичната община започва поетапно описване на сгради и вещи, а респективно и встъпване във владение на стадион "Георги Аспарухов" и спортния комплекс, съобщи в социалните мрежи кметът на район "Подуяне" Кристиян Христов . Собствеността бе безвъзмездно прехвърлена от служебното правителство преди повече от три месеца.  "Започваме 2025 година с добри..

публикувано на 14.01.25 в 17:17

Ваня Григорова очаква подкрепа в СОС за спиране на 2 нощни автобусни линии

Извънредният труд на водачите в столичния автотранспорт е средно по 35 часа на месец към декември 2024 г. или общо 420 часа на година. Според закона максималният брой извънреден труд е 150 часа на година. Според данните от края на септември, има недостиг на 258 водачи.  Тежките условия на труд и липсата на почивка при водачите на градския..

публикувано на 14.01.25 в 16:35

В Самоковско пътищата са проходими, но снегът не спира

Снеговалежът в Община Самоков е най-обилен от 12 години насам. В момента всички пътища са почистени – и от републиканската, и от общинската мрежа. Снегът се спира да вали, но пътищата са проходими. "Не е толкова тежко, колкото в края на декември. Полагаме усилия да извозваме камари сняг, за да има видимост около кръстовища и училища –..

публикувано на 14.01.25 в 15:49

През март предстои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025"

От 6 до 9 март в София ще състои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025". Фокусът тази година ще е върху човеколюбиви истории от класната стая, разказани от учители, родители или ученици. Пред Радио София Нели Керемедчиева сподели, че това ще е първото цяло издание на фестивала от 2020 г. насам. "Преди това имаше три..

публикувано на 14.01.25 в 15:38

Академия обучава и подкрепя предприемачи от Кърджали, Хасково, Благоевград и Силистра

Вече 8 години "Академия за местни предприемачи" подпомага хора с предприемачески идеи от различни райони в страната, които искат да стартират собствен бизнес и да допринесат и за развитието на съответния регион. "Това е акселераторска програма, в която хора с идеи или със започнал бизнес в рамките на 3 месеца се обучават да го развият..

публикувано на 14.01.25 в 15:35