Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Само 1/3 от от аптеките са готови за Европейския регламент за верификация на лекарствата

Илиана Паунова: Близо 4% от лекарствата в Европа са фалшиви

Снимка: архив

1200 аптеки в България или само една трета от всички са готови за въвеждането на европейския регламент за така наречената "верификация на лекарствата". Това обяви председателят на Българския фармацевтичен съюз професор Илко Гетов. Задължителният за държавите-членки на ЕС регламент влиза в сила на 9 февруари 2019 година. 

Предвижда се върху опаковките на лекарствата по лекарско предписание да има уникален индентификационен код. Председателят на Българската организация за верификация на лекарствата Деян Денев обяви целта:

"Това да гарантира, че пациентите в цяла Европа ще получават в аптеката точно това, което производителят е поставил в опаковката в завода с една електронна система".

Или иначе казано, целта е защита на пациентите от фалшиви лекарства. Председателят на Българския фармацевтичен съюз професор Илко Гетов каза, че не всички аптеки са готови за въвеждането на системата.

"Тя постепенно ще бъде въведена към системата за верификация. На този етап са изявили желание да се присъединят 1200 аптеки, тоест можем да кажем, че една трета вече са част от системата".

Цялата 2019 година ще бъде преходна, обясни изпълнителният директор на организацията "Верификация на лекарствата" Илияна Паунова:

"Тъй като ще има опаковки с код и без код, аптеки, които са се свързали, но все още няма на девети февруари, то е ясно, че няма как да стане чудо – да се свържат още две хиляди аптеки, обучават се, настройват си системите".

Близо 4% от лекарствата в Европа са фалшиви, предполага се, че процентът и в България е същият, това обяви изпълнителният директор на Българската организация за верификация на лекарствата Илиана Паунова.

От 9 февруари във всички държави-членки влиза в сила регламент, според който в аптеките ще се продават само лекарства, върху чиито опаковки производителите са поставили специален код.

Целта е защита на пациентите от фалшиви медикаменти. Паунова каза:

"Тези, които в момента са на пазара, ще продължат да се продават до изтичането им на срока на годност. Не би трябвало да се отрази изобщо на цените на лекарствата“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.