Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ски скок и ски бягане - трудни, но изграждащи характер спортове

Захари Сотиров и Даниела Минкова-Машова
Снимка: Красимир Мартинов
Зимните спортове, забавленията в планината и на пистата - за това говорим тази седмица в нашата "Радиоприемница". Днес на ход са темите за ски бягането и мястото му у нас. Не по-малко интересен за дискутиране спорт е и ски скокът. С какви предизвикателства се сблъскват желаещите да практикуват двата зимни спорта? Този и други въпроси обсъдихме с нашите гости - Даниела Минкова-Машова и Захари Сотиров, и двамата - от Българската федерация по ски. Даниела координира ски бягането, а Захари - ски скока.

Първо спряхме вниманието си на ски бягането. България все още няма кой знае какви грандиозни постижения в този вид зимен спорт, изключвайки бронзовия медал на Иван Лебанов от Олимпиадата през 1980 г. Затова пък имаме представители на почти всички състезания в последните години, включително на Олимпиада. Тук може би е добре да кажем, че ски бягането е в програмата на зимните олимпийски игри още от тяхното начало през 1924 г. 

"Ски бягането в последните години много бързо се разви", каза ни специалистът по тези въпроси - Даниела Минкова-Машова. Тя посочи, че в годините след отделянето на бившите съветски републики от Съветския съюз, всяка една от тях излъчва свои състезатели и конкуренцията в последните три олимпийски цикъла, обхващащи период от 12-15 години, е на изключително високо ниво. 
"Българската федерация по ски, в направление "Ски бягане", през всички тези години се опитва да сформира един хубав отбор от мъже и жени, които да представят достойно България. В последните години имаме един блестящ състезател - Веселин Цинзов, който заедно със своите колеги успя да се квалифицира и да постигне много високи резултати, като участва в три последователни олимпиади. Той има изключителни постижения, като влиза в първите 30 състезатели в света, което го нарежда в първите 100 най-добри атлети в ски бягането."
Даниела Минкова-Машова посочи, че у нас има широка основа от клубове, членове на Българската федерацията по ски, които развиват ски бягането. 
"За съжаление, обаче, ски бягането е изключително труден спорт и не винаги децата успяват да се задържат по-дълго. Те избират различни спортове, пробват, понякога остават по-дълго, понякога се местят в други спортове. 
За съжаление и ние не можем да им предостави кой знае колко като материална база и екипировка."
Все пак, обясни Даниела, не е задължително да сте карали ски, преди да започнете да се занимавате със ски бягане и да се качите на "писалките". 
Самият спорт се препоръчва като социален, защото си в планината, но не чакаш на опашка, а можеш със собствените си умения да се придвижиш от точка до точка. Спортът може да се практикува още от 4-5 годишна възраст, защото движенията са близки и естествени до тези, които всеки от нас прави.
Даниела препоръчва на тези, които проявяват интерес към спорта, да използват т.нар. "ски с люспи", които са по-удобни за придвижване по класическо трасе.
Захари Сотиров, координатор направление "Ски скок" в Българската федерация по ски, пък ни разказа с какви предизвикателства е свързан ски скокът у нас и по света.
Той обясни, че това е класически зимен спорт, един от първите зимни спортове, които са част от програмата на олимпийските игри. Зароден е в скандинавските страни, но с времето се разпространява и се радва на най-голям интерес от зимните спортове.
"Предполагам, защото комбинира смелост, много фини умения, събира сериозна публика, създава добра атмосфера и добри умения у практикуващите го. 
У нас интерес към ски скока е имало през годините винаги, посочи Захари. Ски шанци у нас има от 20-те години на миналия век, приема се като класически зимен спорт и винаги сме имали силни поколения."
"През последните 10 години, по една или друга причина, инфраструктурата не беше запазена и в момента сме в процес на развитие на цялата система за ски скокове, която включва инфраструктура и обучение на специалисти."
Захари допълни, че в момента 25 деца тренират на двете малки възстановени тренировъчни шанци за деца в Самоков. Децата са между 7-10 години и според Захари са изключително талантливи.
"Спортът може да се практикува целогодишно и децата могат да придобият много широк спектър от умения. 
Хората свързват този спорт с кураж, но и с физическа подготовка, бързина, сила и акробатика." 
Още любопитни факти и интересни истории за двата зимни спорта - чуйте от разговора на Красимир Мартинов с Даниела Минкова-Машова и Захари Сотиров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Операция: Плюшено Мече" успя да събере 12 000 коледни подаръка за деца и семейства в нужда

Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..

публикувано на 23.12.24 в 15:05

Столичният общински съвет избра временен кмет на район "Искър"

Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет  Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..

публикувано на 23.12.24 в 14:27
Проф. Владко Панайотов

Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга - “Корона от превратности”

Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..

публикувано на 23.12.24 в 13:47
Една от творбите в изложбата на Любен Димитров - Сирак Скитник

Ретроспективна изложба показва творбите на Любен Димитров

Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..

публикувано на 23.12.24 в 13:14
Галин Георгиев - етнолог от ИЕФЕМ при БАН

Връзката между коледните традиции в България, Украйна и Молдова

Етнографският институт при БАН от години се занимава с българските общности извън граница , включително по-старите български диаспори, както и по-новите. Много изследвания вече са посветени на българите в Молдова и Украйна. “Българите в Бесарабия пазят много старинни елементи на културата, включително в календарната обредност, защото тя се е..

публикувано на 23.12.24 в 10:46

Изложбата „Разкази по… Коледа“ - интересен поглед към няколко теми около Рождество Христово

Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...

публикувано на 23.12.24 в 09:51

Хлябът има огромна символика в нашата култура

Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..

публикувано на 23.12.24 в 09:11