Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ски скок и ски бягане - трудни, но изграждащи характер спортове

Захари Сотиров и Даниела Минкова-Машова
Снимка: Красимир Мартинов
Зимните спортове, забавленията в планината и на пистата - за това говорим тази седмица в нашата "Радиоприемница". Днес на ход са темите за ски бягането и мястото му у нас. Не по-малко интересен за дискутиране спорт е и ски скокът. С какви предизвикателства се сблъскват желаещите да практикуват двата зимни спорта? Този и други въпроси обсъдихме с нашите гости - Даниела Минкова-Машова и Захари Сотиров, и двамата - от Българската федерация по ски. Даниела координира ски бягането, а Захари - ски скока.

Първо спряхме вниманието си на ски бягането. България все още няма кой знае какви грандиозни постижения в този вид зимен спорт, изключвайки бронзовия медал на Иван Лебанов от Олимпиадата през 1980 г. Затова пък имаме представители на почти всички състезания в последните години, включително на Олимпиада. Тук може би е добре да кажем, че ски бягането е в програмата на зимните олимпийски игри още от тяхното начало през 1924 г. 

"Ски бягането в последните години много бързо се разви", каза ни специалистът по тези въпроси - Даниела Минкова-Машова. Тя посочи, че в годините след отделянето на бившите съветски републики от Съветския съюз, всяка една от тях излъчва свои състезатели и конкуренцията в последните три олимпийски цикъла, обхващащи период от 12-15 години, е на изключително високо ниво. 
"Българската федерация по ски, в направление "Ски бягане", през всички тези години се опитва да сформира един хубав отбор от мъже и жени, които да представят достойно България. В последните години имаме един блестящ състезател - Веселин Цинзов, който заедно със своите колеги успя да се квалифицира и да постигне много високи резултати, като участва в три последователни олимпиади. Той има изключителни постижения, като влиза в първите 30 състезатели в света, което го нарежда в първите 100 най-добри атлети в ски бягането."
Даниела Минкова-Машова посочи, че у нас има широка основа от клубове, членове на Българската федерацията по ски, които развиват ски бягането. 
"За съжаление, обаче, ски бягането е изключително труден спорт и не винаги децата успяват да се задържат по-дълго. Те избират различни спортове, пробват, понякога остават по-дълго, понякога се местят в други спортове. 
За съжаление и ние не можем да им предостави кой знае колко като материална база и екипировка."
Все пак, обясни Даниела, не е задължително да сте карали ски, преди да започнете да се занимавате със ски бягане и да се качите на "писалките". 
Самият спорт се препоръчва като социален, защото си в планината, но не чакаш на опашка, а можеш със собствените си умения да се придвижиш от точка до точка. Спортът може да се практикува още от 4-5 годишна възраст, защото движенията са близки и естествени до тези, които всеки от нас прави.
Даниела препоръчва на тези, които проявяват интерес към спорта, да използват т.нар. "ски с люспи", които са по-удобни за придвижване по класическо трасе.
Захари Сотиров, координатор направление "Ски скок" в Българската федерация по ски, пък ни разказа с какви предизвикателства е свързан ски скокът у нас и по света.
Той обясни, че това е класически зимен спорт, един от първите зимни спортове, които са част от програмата на олимпийските игри. Зароден е в скандинавските страни, но с времето се разпространява и се радва на най-голям интерес от зимните спортове.
"Предполагам, защото комбинира смелост, много фини умения, събира сериозна публика, създава добра атмосфера и добри умения у практикуващите го. 
У нас интерес към ски скока е имало през годините винаги, посочи Захари. Ски шанци у нас има от 20-те години на миналия век, приема се като класически зимен спорт и винаги сме имали силни поколения."
"През последните 10 години, по една или друга причина, инфраструктурата не беше запазена и в момента сме в процес на развитие на цялата система за ски скокове, която включва инфраструктура и обучение на специалисти."
Захари допълни, че в момента 25 деца тренират на двете малки възстановени тренировъчни шанци за деца в Самоков. Децата са между 7-10 години и според Захари са изключително талантливи.
"Спортът може да се практикува целогодишно и децата могат да придобият много широк спектър от умения. 
Хората свързват този спорт с кураж, но и с физическа подготовка, бързина, сила и акробатика." 
Още любопитни факти и интересни истории за двата зимни спорта - чуйте от разговора на Красимир Мартинов с Даниела Минкова-Машова и Захари Сотиров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35