Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиооркестърът отбелязва с концерт 80-годишния му юбилей

Композиторът Георги Минчев за знаците на времето и музикалните пътеки

Акад. Георги Минчев
Снимка: Ани Петрова

Георги Минчев е изключително ерудиран човек. И много фин. С впечатляваща биография. Само преди дни, на 29 януари, той навърши 80 години. Отбеляза ги в радиото, защото тази седмица всеки ден той присъства на репетициите за специалния концерт, с който Радиооркестърът ще отбележи неговия юбилей. Датата е 1 февруари, мястото - зала "България". Програмата - интересна и нетипична за юбилеен концерт.

Георги Минчев споделя, че са му предложили всички творби да са негови, но че той не счита, че това е удачната формула. Затова концертът е "...с поклон пред моите учители". Той започва и завършва с произведения на Георги Минчев - знаковия Симфоничен пролог и Симфонична сюита из балета Fahrenheit 451, но в сърцевината ѝ са творби на неговите именити преподаватели - Марин Големинов (Концерт за контрабас и оркестър със солист Маргарита Калчева), Родион Шчедрин и Арам Хачатурян. Поради времеви и стилови ограничения не успява да включи музика от другите си учители (имал е щастието да работи с наистина големи личности) като Оливие Месиен и Лучано Берио, например. "За 90-годишнината ще пробвам" - казва в студиото на Радио София Георги Мичев с елегантното си чувство за хумор.

В детските му години в София е "първият фронтален сблъсък с музиката" -  започва да свири на пиано (баща му е Любен Минчев, известен оперен певец с плодотворна кариера, "майстор на белкантото"), от което по-късно се отказва и заминава да учи в Ловеч, където тогава се намира единствената езикова гимназия с пансион, едно от най-добрите училища в България. Оттам е чудният френски език, който Георги Минчев владее до степен да бъде съ-водещ в продължение на седем години на предаване по Френското национално радио ("Музикалния живот на България"). Едва в Ловеч започва да осъзнава колко е привлечен от музиката, "когато се оказах лишен от нея" - имаx шанс да се срещне с интересни личности:

"Имаше един професор, Христо Панчев, който беше интерниран в Ловеч и с него направихме една елементарна симбиоза - аз му цепех дърва, а той ме учеше на музика". Получава и достъп до фонотеките на двама преподаватели в училището - мадам Дейвис по английски, и мосю Роже Англат по френски - "как са могли да ме дешифрират, не знам, но ми дадоха ключове за домовете си" (какви хора е имало). Все пак последната година "избягва" и се връща в София за да може да се подготви за кандидатстване в Музикалната академия. Завършва 22-ро училище, приемат го - и композиция, и пиано -  и поема по пътя, който го довежда до световно признание и титлата академик (едва седмият "звукотворец" в 150-годишната история на БАН).

Чуйте целия разказ на акад. Георги Минчев - и за учителите - от България, през Москва, та до САЩ и обратно до Европа (Париж), за невероятната история на неговия Концерт за пиано и оркестър - "ами, той се появи на Софийски музикални седмици и мина незабелязано почти, с няколко добри оценки. После отново бе изсвирен от Иван Дренников с диригент Васил Казанджиев на Нова българска музика и тогава беше оценен високо, получи първа награда, СБК го изпрати на Трибуната на съвременния композитор в Париж, там бе отличен на първо място в списъка за препоръчвани за изпълнение произведения" - разказва Георги Минчев. И оттам Концертът за пиано и оркестър поема триумфалния си път - бива записван и звучи по различни радиостанции, свири се на живо "къде ли не, десетки пъти - Европа, цяла Русия, Австралия". Основен негов изпълнител става знаменитият руски пианист Николай Петров, който е сред водещите пианисти тогава, а след неговата смърт "щафетата" поема Стела Димитрова-Майсторова, която "продължава да го свири със същото настървение".

Георги Минчев разказва и за годините в БНР, за създаването на дирекцията "Музикална продукция и състави", за това че целият му живот всъщност е минал в радиото. По-късно става част от съвета на музикалните експерти на Европейския съюз за радио и телевизия (EBU). Георги Минчев пише и музика за филми, между другото,  например за "Лавина" на Ирина Акташева и Христо Писков.

Идва времето и на големите награди за Георги Минчев - през 1989 е удостоен с Европейската награда "Лоренцо Великолепни" на Международната академия "Медичи" във Флоренция, присъдено му е и званието "Почетен сенатор на академията"; носител е на Голямата награда "Сирак скитник" и на отличието "Златен век" на МК. През 2015 става академик към БАН  - твърде малко, според него, са творците в областта на музиката, удостоени с тази титла. Сред тях е и неговия професор по композиция Марин Големинов, а първият в историята е Петко Стайнов.

За времето, в което живеем акад, Георги Минчев споделя, че е "все по-капсулирано, светът е затворен в своята черупка, егоцентризмът завладява хората... Изходът е в добрата информация и най-вече в доброто образование, за да можем да се отърсим от егоизма и да се обърнем към високите ценности. Но аз съм песимист...".

Сега Георги Минчев не пише музика, но пък предстои да излезе книга от/за него.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Георгиев

Творчески ателиета за посетителите в цветният оазис "Green Gallery"

"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..

публикувано на 25.07.25 в 18:03

Разширението на метрото през "Слатина" включва 6 станции и 2 буферни паркинга за 340 автомобила

Около 1/3 от метрото през "Слатина" е готово. Изграждането на трасето от 6 станции трябва да завърши през есента на 2027 г. Разширението напредва с добри темпове, констатираха днес кметът на София Васил Терзиев, проф. инж. Стоян Братоев и изпълнителния директор на „Метрополитен“ Николай Найденов, заедно с кмета на район "Слатина" Георги Илиев...

публикувано на 25.07.25 в 17:26

Частичното бедствено положение в Община Костинброд остава до понеделник

След пожара частичното бедствено положение на територията на засегнатите населени места в Община Костинброд остава до понеделник, съобщи пред БНР-Радио София кметът Трайко Младенов. В момента продължава описването на щетите. "Още очакваме от компетентните органи да ни кажат какъв е източника на възникналия пожар. Първата ни задача беше..

публикувано на 25.07.25 в 16:28

Организират кампания за възстановяване на туристическата маркировка на Витоша

Вече три години от гражданска инициатива “Княжевецъ“ организират доброволчески акции за почистване на отводнителните канавки на туристическите алеи в Княжевската борова гора - биват премахвани наноси и пясък, а материалът се връща в издълбаните от водата алеи. Целта е, те да не се увреждат от стичащата се вода. Сега е ред да се направи..

публикувано на 25.07.25 в 16:13

Димитър Петров: Ако кажа, че СОС изпраща успешен сезон, ще излъжа

Много от нещата, които искахме да решим и приемем в Столичния общински съвет (СОС) през този сезон, не можаха да станат, защото или бяха блокирани в ранен етап, или бяха саботирани в самите сесии. Съветът може да направи много неща, но политическо отношение излизаме във ваканция нито като оптимисти, нито като песимисти. Това е оценката пред..

публикувано на 25.07.25 в 15:29
Природен парк „Витоша“

"Безотговорността е най-опасната искра" - напомня кампания за опазване на горите

В разгара на активния сух и много горещ летен сезон, стартира кампания, наречена “Безотговорността е най-опасната искра“ . Темата ѝ ще бъде “Разходи се сред природата - не оставяй следи“ .  В предаването „Добър вечер, София“ разговаряме с инж. Дарин Ковачев - главен горски инспектор към дирекция Природен парк “Витоша“ , за това по какъв начин..

публикувано на 25.07.25 в 14:45

Със сатирични видеа Мими Шишкова популяризира демократичните ценности

Мими Шишкова е позната в социалните мрежи като "проклета жена".  Тя разказва политически сюжети в TIkTok видеа . Редовно качва в платформата хумористично съдържание, с което обяснява как работят някои институции или пък критикува политически партии. Случвало се е китайското приложение да свали нейно видео, но сега вече изтрива целия ѝ профил...

публикувано на 25.07.25 в 14:10