Георги Минчев споделя, че са му предложили всички творби да са негови, но че той не счита, че това е удачната формула. Затова концертът е "...с поклон пред моите учители". Той започва и завършва с произведения на Георги Минчев - знаковия Симфоничен пролог и Симфонична сюита из балета Fahrenheit 451, но в сърцевината ѝ са творби на неговите именити преподаватели - Марин Големинов (Концерт за контрабас и оркестър със солист Маргарита Калчева), Родион Шчедрин и Арам Хачатурян. Поради времеви и стилови ограничения не успява да включи музика от другите си учители (имал е щастието да работи с наистина големи личности) като Оливие Месиен и Лучано Берио, например. "За 90-годишнината ще пробвам" - казва в студиото на Радио София Георги Мичев с елегантното си чувство за хумор.
В детските му години в София е "първият фронтален сблъсък с музиката" - започва да свири на пиано (баща му е Любен Минчев, известен оперен певец с плодотворна кариера, "майстор на белкантото"), от което по-късно се отказва и заминава да учи в Ловеч, където тогава се намира единствената езикова гимназия с пансион, едно от най-добрите училища в България. Оттам е чудният френски език, който Георги Минчев владее до степен да бъде съ-водещ в продължение на седем години на предаване по Френското национално радио ("Музикалния живот на България"). Едва в Ловеч започва да осъзнава колко е привлечен от музиката, "когато се оказах лишен от нея" - имаx шанс да се срещне с интересни личности:
"Имаше един професор, Христо Панчев, който беше интерниран в Ловеч и с него направихме една елементарна симбиоза - аз му цепех дърва, а той ме учеше на музика". Получава и достъп до фонотеките на двама преподаватели в училището - мадам Дейвис по английски, и мосю Роже Англат по френски - "как са могли да ме дешифрират, не знам, но ми дадоха ключове за домовете си" (какви хора е имало). Все пак последната година "избягва" и се връща в София за да може да се подготви за кандидатстване в Музикалната академия. Завършва 22-ро училище, приемат го - и композиция, и пиано - и поема по пътя, който го довежда до световно признание и титлата академик (едва седмият "звукотворец" в 150-годишната история на БАН).
Чуйте целия разказ на акад. Георги Минчев - и за учителите - от България, през Москва, та до САЩ и обратно до Европа (Париж), за невероятната история на неговия Концерт за пиано и оркестър - "ами, той се появи на Софийски музикални седмици и мина незабелязано почти, с няколко добри оценки. После отново бе изсвирен от Иван Дренников с диригент Васил Казанджиев на Нова българска музика и тогава беше оценен високо, получи първа награда, СБК го изпрати на Трибуната на съвременния композитор в Париж, там бе отличен на първо място в списъка за препоръчвани за изпълнение произведения" - разказва Георги Минчев. И оттам Концертът за пиано и оркестър поема триумфалния си път - бива записван и звучи по различни радиостанции, свири се на живо "къде ли не, десетки пъти - Европа, цяла Русия, Австралия". Основен негов изпълнител става знаменитият руски пианист Николай Петров, който е сред водещите пианисти тогава, а след неговата смърт "щафетата" поема Стела Димитрова-Майсторова, която "продължава да го свири със същото настървение".
Георги Минчев разказва и за годините в БНР, за създаването на дирекцията "Музикална продукция и състави", за това че целият му живот всъщност е минал в радиото. По-късно става част от съвета на музикалните експерти на Европейския съюз за радио и телевизия (EBU). Георги Минчев пише и музика за филми, между другото, например за "Лавина" на Ирина Акташева и Христо Писков.
Идва времето и на големите награди за Георги Минчев - през 1989 е удостоен с Европейската награда "Лоренцо Великолепни" на Международната академия "Медичи" във Флоренция, присъдено му е и званието "Почетен сенатор на академията"; носител е на Голямата награда "Сирак скитник" и на отличието "Златен век" на МК. През 2015 става академик към БАН - твърде малко, според него, са творците в областта на музиката, удостоени с тази титла. Сред тях е и неговия професор по композиция Марин Големинов, а първият в историята е Петко Стайнов.
За времето, в което живеем акад, Георги Минчев споделя, че е "все по-капсулирано, светът е затворен в своята черупка, егоцентризмът завладява хората... Изходът е в добрата информация и най-вече в доброто образование, за да можем да се отърсим от егоизма и да се обърнем към високите ценности. Но аз съм песимист...".
Сега Георги Минчев не пише музика, но пък предстои да излезе книга от/за него.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..