Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проучване сред близки на болни:

Деменцията все още се стигматизира, а грижата за засегнатите е проблем само на близките им

В България няма дневни центрове за хората, страдащи от заболяването

Обществото не е достатъчно информирано за деменцията, това смятат 95 на сто от участници в непредставително проучване, реализирано по проект на Фондация "Състрадание Алцхаймер България", финансиран от Инициативата за европейските фондации в областта на деменцията (EFID). 77% от участниците заявяват, че липсва и информация за социалните институции, които осигуряват помощ за тези пациенти. У нас все още заболяването се стигматизира, а справянето с проявите на заболяването остава проблем само на близките на засегнатите, коментира социологът, работил по проучването, д-р Венелин Стойчев:

Снимка"Предпоставката са ценностите в обществото ни, защото до тогава, докато смятаме, че това заболяване и въобще болестта е нещо, което е срамно, когато не искаме да говорим за това, няма как нито да споделяме информация, нито как да мобилизираме ресурса, който има обществото, за да се справим с този проблем.  Хората не са информирани, защото тези, които знаят, се срамуват да кажат, че имат такъв проблем. Затова той се привижда у нас все още като частен и остава у дома. Всеки индивидуално се бори, докато загуби свой близък и това, което е натрупал като знание и информация, няма как да го предаде на останалите".

Болните от деменция имат нужда от подкрепа, не всичко се измерва в пари, коментира пред Радио София Елена Трифонова от Фондация "Състрадание Алцхаймер България". По думите й, обаче сериозен проблем е и липсата на ранна диагностика. В рамките на проекта на фондацията за популяризиране на добрите практики, осигуряващи по-добър живот на хората с деменция, в София и Варна са сформирани групи за взаимопомощ на техните близки.

Снимка"В света се работи изключително много за тази болест, нашата организация е член на Световната Алцхаймер организация и асоцииран член на Алцхаймер Европа и се опитваме да следим новостите и иновациите в тази сфера. В България липсват много неща - подпомагане на хората с деменция и техните близки. Правим групи за самопомощ - събиране на близките на болните за обмяна на информация и подкрепа. Не всичко струва пари. Нашата здравна система се нуждае от реформиране, към други заболявания също има дефицит, но виждаме, че статистиката е страшна. Преди няколко години според статистика на СЗО на всеки 4 секунди един човек се разболявал от деменция, сега вече - на всеки 3 секунди. Бързо нараства броят на засегнатите, а в България няма ранна диагностика".


Елена Трифонова добави, че трябва да се работи за повишаване на културата на хората и информираността относно заболяването. Необходима е и система за откриване на изчезнали хора с деменция. Фондацията смята, че трябва да работи активно с полицията в тази насока, както и с различни институции, заведения и доставчици на услуги. Освен лечението, от изключително значение е и ежедневната грижа за болния - изграждането на дневни центрове за хората с деменция, което ще позволи на близки на болните да ходят на работа.

Още от разговора ни с Елена Трифонова и социолога д-р Венелин Стойчев чуйте в прикачените файлове!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Красимира Байнова в Център МИР-Суходолска

Безплатни прегледи за анемия на деца от ромски квартали в София и Самоков

Безплатните медицински прегледи за 150 деца от семейства с нисък социално-икономически статус и затруднен достъп до медицинска грижа от кв. "Факултета" в София и кв. 7 в Самоков започнаха, съобщиха от фондация "Здраве и социално развитие". Прегледите се извършват от д-р Красимира Байнова по график. Проектът "Лекар в квартала" се финансира по..

публикувано на 12.09.24 в 18:33

Производството на кафе е пред предизвикателства, създадени от новата климатична реалност

Глобалното затопляне влияе върху всички земеделски култури, включително и върху производството на кафе. "Съществуващите плантации за кафе стават свидетели на изменението на климата. Широко разпространените и предпочитани сортове като Арабика имат малка генетична база, което ги прави по-малко адаптивни към различни климатични условия...

публикувано на 12.09.24 в 16:55
През 2023 г. в европейски потребители са поръчали китайски стоки за над 2 млрд. долара

Предлагат мерки срещу съмнителни стоки от Китай

Китайските онлайн платформи за търговия навлизат агресивно на европейския пазар, но понякога предлаганите продукти са със съмнително качество. Това, от една страна, крие риск за здравето на потребителите, а от друга компрометира установените вече в Европа, а и у нас устойчиви търговски практики. В дългосрочен план това е предпоставка за..

публикувано на 12.09.24 в 15:34
Снимки: Златина Петкова

Три повода за протест събраха граждани под прозорците на заседаващия общински съвет

Първото след лятната ваканция заседание на Столичния общински съвет (СОС) минава с критики и решения в залата на ул. „Московска“ 33. В същото време пред сградата се събраха протестиращи граждани – жители на района около НДК, които настояват организацията на движение по бул. „Патриарх Евтимий“, „Витоша“ и „Фритьоф Нансен“ да се приведе в..

публикувано на 12.09.24 в 15:02

"Последни дни" е новата песен на Петко Славов

На 12.09.24 в ефира на Радио София ще се състои премиерата на новата песен "Последни дни" на музиканта Петко Славов. Тя се явява първи сингъл след излезлия преди две годни негов втори албум "Краят на една утопия". Гост музикант е барабаниста Мартин Профиров, аудиото продукцията е на Янко Генов. Песента излиза във всички стрийминг платформи на..

публикувано на 12.09.24 в 14:55

"Обрат в сюжета" на Ралица Генчева - от поезия към проза

"Обрат в сюжета" е дебютният роман на Ралица Генчева, поетесата, минималист и основател на най-популярната книжна абонаментна кутия в България. Тя отбеляза, че пише от малка, но е използвала писането като начин да си излива емоцията, тъй като е чувствителен човек. Започнала е да пише по-активно в гимназията и 10 години по-късно е издала първо..

публикувано на 12.09.24 в 14:15

Френският институт в България с отворени врати

На 14 септември 2024 г. Френският институт в България отваря вратите си за посетители. Ще има светкавични курсове по френски език, игри, куизове, награди и още. Ще има и поредица от прожекции на български филми, която ще започне с филма "Януари" на Андрей Паунов, като входът за прожекциите е с билети. Подробности разказа Ромен Декроа, директор..

публикувано на 12.09.24 в 12:35