Около 40% от жените в репродуктивна възраст са засегнати от миома на матката. Именно миомната болест е най-честата причина за операции в гинекологията. Около това менение се обединяват специалистите в областта. При миома на матката е възможно да няма никакви оплаквания. Възможни са обаче и много тежки форми на болестта, които да инвалидизират пациентката. Лечението е според собственото състояние на всяка жена и всеки случай е различен. Не при всички пациенти се налага оперативна намеса, обясни директорът на АГ болница "Света София" д-р Гергана Коларова.
Миомата е хормонално зависим тумор. Най-честата причина, поради която се появява, е недостатъчният баланс между двата вида хормони, които се отделят от яйчника – естроген и прогестерон. Когато няма достатъчно добра продукция на прогестерон, оргнизамът го отчита и тези дами са по-предразположени към образуване на миома, каза д-р Коларова. По думите й, нераждалите жени са по-склонни към образуване на миома:
Ние, гинеколозите, казваме така: Когато една матка не ражда деца – ражда миоми. Когато намалее продукцията на прогестерон, това се случва при недостатъчно качествена овулация, тогава релативно се увеличава количеството на естрогените и това може да доведе до миома. Разбира се, винаги има изключения. Виждаме малки миомни възли и при млади момичета, но това са девойки, които имат и други здравословни проблеми, но при всички случаи са хормонални.
Миомата може да се окаже проблем при забременяване и износване на плода. Това зависи от мястото, където е разположена. Има позиции върху матката, където биха попречили на имплантирането, допълва д-р Гергана Коларова. Ако една жена забременее успешно при наличие на миома, по-късно образуващата се плацента започва да продуцира огромни количества естроген и прогестерон. По тази причина миомата, която е в наличност, започва да расте заедно с плода, защото тя се "храни" с хормоните.
Какви са възможностите за лечение – чуйте в звуковия файл.
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..
Над 300 локации са отбелязани в първата карта за екстремни спортове в България XtremeMap. Страната ни предлага стотици възможности за адреналин - от каране на сноуборд и парапланеризъм до катерене и рафтинг. Един от създателите на картата е Светлозар Желев, който практикува екстремни спортове. Липсата на информация го подтиква да се включи в..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Куклената къща в София. За това съобщи в социалните мрежи Жени Костадинова. Актрисата Слава Рачева , която е гласът на куклата, каза, че е благодарна, че има такова място. Жени Костадинова от Музея на куклите разказа, че идеята дошла след срещата на Слава Рачева с деца: "Когато тя попадна в..
Столичният зоопарк работи без почивен ден по време на коледните празници, със зимно работно време, съобщават от зоологическата градина. Касите са отворени от 8.30 до 16.30 часа, а престоят на посетителите е до 17.00 часа. От зоопарка припомнят, че залите "Големи котки, терариум и аквариум", "Гиганти" и "Примати 2" и "Примати 3" са..
Напълно преобразен и превърнат в модерно и светло пространство с репродукции на картини на стара София е подлезът на "Орлов мост", свързващ бул. "Цариградско шосе" с Борисовата градина, съобщават от Столичната община. Подлезът е почистен и ремонтиран, като са премахнати старите ламелни тавани, монтирано е ново енергоспестяващо LED осветление. Стените..
Християните са в очакване на Рождество Христово. По-особените празнични богослужения в православните храмове пресъздават сбъдването на "великата тайна на боговъплъщението", която според църковното учение е рождението на Спасителя. Затова навечерието на празника се нарича Бъдни вечер. Тогава по стара традиция семейството се събира на богата, но..