Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова възможност за пациентите и в борбата със страничните ефекти

Д-р Красимир Койнов: Ракът може да бъде победен с таргетна терапия, не с лечение по принцип

Онкозаболяванията трябва да се лекуват не според диагнозата изобщо, а след анализ на генетичните аномалии при конкретния пациент

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Пациентите с онкологични заболявания у нас вече могат да съхранят косата си при лечение с химиотерапия. Новата апаратура, с която се извършва иновативната терапия, беше представена в началото на седмицата Методът вече е приложен на 7 жени у нас - в МБАЛ "Сердика". В света от тази възможност са се възползвали над 100 хиляди пациенти. Апаратът е закупен по инициатива на сдружението за подкрепа на онкоболни Дара Хелп. Пред Радио София един от водещите специалисти по медицинска онкология в България д-р Красимир Койнов, началник на Второ отделение „Медицинска онкология”в МБАЛ "Сердика" - обясни, че технологията е приложима при химиотерапия с определени цитостатици:

Снимка"Апаратът се използва по време на апликация на цитостатиците. Системата се включва половин час преди вливането и половин час или час и половина след това, в зависимост от цитостатика. Използва се само при цитостатици, при които има висок процент на косопад... Токсичният им ефект се осъществява по време на вливането. Предотвратявайки контакта на цитостатика с космения фоликул, предотвратяваме токсичното му увреждане и по този начин се предотвратява и косопадът".


Д-р Койнов обясни, че има цитостатици, при които падането на косата е толкова незначително, че не е необходимо използването апаратурата. Специално противопоказание за използването й по принцип няма. Евентуално кожно заболяване може да попречи, обясни специалистът. Той предупреди, че терапията не може да гарантира 100 процента запазване на косата. Пациентите, които до момента са го използвали, са постигнали добър ефект. Специалистът коментира, че самото лечение на основното заболяване повече притеснява болните:  

"Самото заболяване притеснява пациента, какво ще е бъдещето, има ли налични лекарства в клиничната практика, дали ще бъде успешно лечението, дали ще има риск от възвръщане на заболяването. Има и много социални и психологични въпроси при всеки пациент. Затова лечението трябва да бъде комплексно".


По отношение на персонализираната терапия, д-р Койнов посочи, че бъдещето е лечението не на заболяването по принцип, а на заболяването при конкретния пациент - след анализ на генетичните аномалии при него. (Още чуйте в интервюто със специалиста!)

Управителят на Сдружението за подкрепа на онкоболни Дара Хелп Невена Манолова коментира, че възможността и за запазване на косата по време на химиотерапия е от изключително значение:

"Това не е козметичен проблем. Онкоболният не се успокоява, като му кажеш: "Това е временно, косата ще порасне". Това е страх, стигма. Много хора се притесняват да не ги видят децата им, как ще ги възприемат колегите. Голяма част се затварят в себе си, не излизат. Много е трудно преживяването".

Невена Манолова стартира благотворителна инициатива за закупуване на апаратурата, но не събира достатъчно средства. Обръща към създателя на технологията и след преценка на фимата-вносител, апаратът вече е достъпен и за българските пациенти. Сдружението планира дарителска акция за набиране на средства, с които да се заплаща терапията за пациентите (цената на една процедура е около 240 лева). Сдружението е платило по една процедура на седемте пациентки, които са я използвали до момента.  

По проект "Онкологичното заболяване не е присъда, а време за ново начало", финансиран от ЕС, организацията открива свои центрове в Пловдив и в Бургас, където пациентите могат да получат съвети и подкрепа още при поставянето на диагнозата. За последните 3 години, в двата центъра на Дара Хелп в София са подпомогнати около 1000 пациенти.
Още подробности чуйте в звуковите файлове!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Георгиев

Творчески ателиета за посетителите в цветният оазис "Green Gallery"

"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..

публикувано на 25.07.25 в 18:03

Разширението на метрото през "Слатина" включва 6 станции и 2 буферни паркинга за 340 автомобила

Около 1/3 от метрото през "Слатина" е готово. Изграждането на трасето от 6 станции трябва да завърши през есента на 2027 г. Разширението напредва с добри темпове, констатираха днес кметът на София Васил Терзиев, проф. инж. Стоян Братоев и изпълнителния директор на „Метрополитен“ Николай Найденов, заедно с кмета на район "Слатина" Георги Илиев...

публикувано на 25.07.25 в 17:26

Частичното бедствено положение в Община Костинброд остава до понеделник

След пожара частичното бедствено положение на територията на засегнатите населени места в Община Костинброд остава до понеделник, съобщи пред БНР-Радио София кметът Трайко Младенов. В момента продължава описването на щетите. "Още очакваме от компетентните органи да ни кажат какъв е източника на възникналия пожар. Първата ни задача беше..

публикувано на 25.07.25 в 16:28

Организират кампания за възстановяване на туристическата маркировка на Витоша

Вече три години от гражданска инициатива “Княжевецъ“ организират доброволчески акции за почистване на отводнителните канавки на туристическите алеи в Княжевската борова гора - биват премахвани наноси и пясък, а материалът се връща в издълбаните от водата алеи. Целта е, те да не се увреждат от стичащата се вода. Сега е ред да се направи..

публикувано на 25.07.25 в 16:13

Димитър Петров: Ако кажа, че СОС изпраща успешен сезон, ще излъжа

Много от нещата, които искахме да решим и приемем в Столичния общински съвет (СОС) през този сезон, не можаха да станат, защото или бяха блокирани в ранен етап, или бяха саботирани в самите сесии. Съветът може да направи много неща, но политическо отношение излизаме във ваканция нито като оптимисти, нито като песимисти. Това е оценката пред..

публикувано на 25.07.25 в 15:29
Природен парк „Витоша“

"Безотговорността е най-опасната искра" - напомня кампания за опазване на горите

В разгара на активния сух и много горещ летен сезон, стартира кампания, наречена “Безотговорността е най-опасната искра“ . Темата ѝ ще бъде “Разходи се сред природата - не оставяй следи“ .  В предаването „Добър вечер, София“ разговаряме с инж. Дарин Ковачев - главен горски инспектор към дирекция Природен парк “Витоша“ , за това по какъв начин..

публикувано на 25.07.25 в 14:45

Със сатирични видеа Мими Шишкова популяризира демократичните ценности

Мими Шишкова е позната в социалните мрежи като "проклета жена".  Тя разказва политически сюжети в TIkTok видеа . Редовно качва в платформата хумористично съдържание, с което обяснява как работят някои институции или пък критикува политически партии. Случвало се е китайското приложение да свали нейно видео, но сега вече изтрива целия ѝ профил...

публикувано на 25.07.25 в 14:10