Животът на незрящите у нас е тежко предизвикателство. Обществото ги приема като различни, а те се смятат за малцинство. Създават фондации, за да помагат сами на себе си. Сами… защото другите не искат. Не им е приоритет. Когато проблемът не е твой.. оказва се.. не е важен. С бездушието на образователната система у нас се среща и Панчо.
Панчо променя обществените нагласи към незрящите у нас. Прави го с размах. Успява, защото има силна мечта, която го ръководи всеки изминал ден.
Панчо доказва на себе си, но и на всички, че може. Днес предава своя опит на други като него. Учи ги да правят музика и да се борят с живота. Как това се случва и какви съвети им дава, ще ви разкажем веднага след музиката.
Да нямаш нещо, което другите имат, е наказание. Не защото не би се справил без него, а защото останалите ще те възприемат като различен от тях. В повечето случаи разликата е в светогледите. По различен начин гледа на света Панчо. И не защото не го вижда в буквалния смисъл, а тъй като го възприема като предизвикателство без грешен ход. Панчо е преминал през много трудности, само и единствено защото е незрящ. Пренебрегван е, подценяван и омаловажаван. Това обаче не го спира. Напротив - завършва университет и не спира да се обучава сам.
И Панчо помага. Обучава други незрящи, които имат талант да се занимават с музика, но няма кой да им подаде ръка. Панчо е от онези хора, които вдъхват огромно доверие и могат да запалят искрата у всеки един от нас, карайки ни да повярваме, че всичко е възможно.
Нарушеното му зрение не го е разколебало нито за миг да продължи да вярва в това, че може… може да се занимава с музика, и то на професионално ниво. Прави повече от 8 години и продължава да мечтае в тази посока.
Длъжен е само на себе си и на хората, които е приел под крилото си. Такава е философията на Панчо. Стъпил е здраво на земята и с чисто сърце оценява, че макар животът да е суров към него, все пак има немалко, за което да е благодарен.
Панчо е от благодарните хора. Това е така, защото е човек с добро сърце. Пример, че ако имаш цел в живота, пречките могат само да те забавят, но не и да те спрат.
В предаването "Ритъмът на столицата“ разговаряме за алтернативния туризъм в неговите разновидности – селски, екотуризъм дори и приключенски . Доколко е познат у нас, кои са неговите основни проблеми и какво би могло да се направи, за да се подобри предлагането му. Събеседник и експерт по темата е Любомир Попйорданов , който е сред учредителите..
Дъщерята на Тери Пратчет – Риана Пратчет, и нейният съавтор Габриел Кент, пристигат в София, за представянето на книгата си „Наръчник за вещици на Тифани Сболки“, съобщават от издателството. Срещата им с читателите ще бъде на 10 декември. „Наръчник за вещици на Тифани Сболки“ е съставен от самата Тифани и включва късчета от мъдростта на нейната баба..
Европейската комисия подготвя нов регламент за семената за посев и наскоро това стана повод за протест на производители пред Министерския съвет. В момента у нас и в останалите страни членки се събират подписи под петиция за спиране на законопроекта Пред БНР-Радио София адвокат Пламен Абровски - бивш председател на Комисията по..
„Левски: легендата за трите купи“ е книга, която разказва за отбора на „сините“, спечелил смятаните за невъзможни до онзи момент три национални трофея в един сезон (1983-84) . Авторите на книгата са Васил Колев и Георги Бърдаров , които разказват историята на този отбор по увлекателен начин, като е отделено специално място и на очерци и..
Българският лекарски съюз (БЛС) прави първата крачка към задължително следдипломно обучение . Съсловната организация проведе форум, на който "светна червената лампичка" към всички институции. "Надяваме се на бърза реакция, за да вървим напред", изтъкна пред БНР-Радио София д-р Николай Брънзалов, председател на БЛС . Той обясни, че в..
Николай Братоев-Крижицки издава нова книга “Софийски импресии” , посветена на Стара София. Новата книга е сборна - с 25 разказа отново вдъхновени от миналото на столицата. “Книжното тяло е почти готово, корицата е готова, така че след януари ще излезе”, казва Николай Братоев-Крижицки , който спокойно може да бъде наречен фото археолог. Тази..