Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой е Цветан Радославов и къде е живял той

17
Снимка: Б.Янев, БНР

В днешното издание на "София - опознай непознатото" ще се запознаем с един от видните български радетели  Цветан Радославов, а по-късно и с една от къщите в които е живял и работил. Философ, психолог, историк, задълбочен познавач на съвременни и древни езици, включително и санскрит, преводач, поет, музикант и деен общественик. Цветан е с богата духовност, но и голям патриот, приел за своя мисия да допринесе за изграждането на младата българска държава след Освобождението, като в същото време да предава знания на младите българи и да ги възпитава.

Роден на 20 април 1863 г. в Свищов, той е потомък на знатните възрожденски фамилии Павлович, Хаджиденкови и Радославови. Дядо му по майчина линия е известният просветен деец и книгоиздател Христаки Павлович, а един от вуйчовците му, Николай Павлович е първият български художник с академично образование, от когото племенникът наследява увлечението си по живописта и театъра.

Цветан Радославов завършва класическа гимназия във Виена и история и славистика  в Прага. В студентските си години през 1885-а, на австрийския кораб „Мария Терезия“, докато пътува от Виена за родината, за да участва като доброволец в Сръбско-българската война, композира патриотичната песен „Горда Стара планина“, която става основа на българския национален химн „Мила Родино“, утвърден през 1964 г.

През 1898 г. защитава дисертация, оценена като забележителен научен труд  и получава научната степен „доктор по философия и магистър на изящните изкуства“. Привързан, обаче, към българските си корени, той отказва предложенията за кариера във Виена, Лайпциг и Прага и се завръща в България, за да води клас по експериментална психология във Висшето училище в София  „Св. Климент Охридски“.

Докато е в столицата се установява в една къща в типичен виенски стил, където прекарва близо 18 години. Разходката ни отвежда именно до тази къща. Намираща се на  ул. Ангел Кънчев № 3 днес тя се използва за споделено работно място, но каква е нейната история? Ния Терзиев - представител на Космос, разказва.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александрина Пендачанска излиза като Турандот в костюми на Гена Димитрова

На 10 януари, петък, Александрина Пендачанска ще излезе отново на сцената на Софийската опера и балет, като за пръв път ще пее в ролята на мистичната китайска принцеса Турандот в едноименното произведение от Джакомо Пучини.. На 11 януари, събота, в същата роля зрителите ще видят Габриела Георгиева. "Появата ми пред софийска публика е..

публикувано на 06.01.25 в 14:34

Националната библиотека е с нов директор

Доц. д-р Калина Иванова е новият директор на Националната библиотека  „Св.  св. Кирил и Методий“, съобщиха от Националната библиотека в социалните мрежи. По време на дирекционния съвет днес проф. д-р Красимира Александрова предаде поста директор на доц. д-р Калина Иванова, се казва в съобщението. „За мен е от съществено значение, че оставям..

публикувано на 06.01.25 в 13:47
Снимките са на Мария Бояджиева

"Сурва" беше в София

31-вият Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва" ще се проведе от 24 до 26 януари в Перник. Най-големият зимен фестивал в Европа отново ще включва богата програма, тридневни дефилета на сурвакари, кукери, бабугери и джамалари групи от България, както и гостуващи групи от чужбина. Около 20 дни преди това фестивалът гостува в..

публикувано на 06.01.25 в 13:04

Изложбата "Тридесет и три години катедра "Метал" в НХА" представя най-значимите творби от последните 8 години

Тази вечер (6 януари 2025 г.), от 18.00 часа, в галерия "Академия“ ще бъде открита изложбата "Тридесет и три години катедра "Метал“ в НХА“. Събитието се осъществява в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. Заедно с изложбата тази вечер, ще бъде..

публикувано на 06.01.25 в 12:42
София (6 януари 2025) Ритуал по водосвет на бойните знамена и знамената светини на Българската армия за Йордановден се провежда на площад „Свети Александър Невски“. Снимка: Минко Чернев/БТА

Патриарх Даниил отслужи Богоявленски водосвет на бойните знамена на Българската армия

Негово Светейшество Българският патриарх и Софийския митрополит Даниил отслужи пред Паметника на незнайния воин Богоявленски водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия, информира БГНЕС.  На събитието присъстват президентът Румен Радев, председателят на парламента Наталия Киселова,  вицепрезидентът Илияна Йотова,..

публикувано на 06.01.25 в 11:58

ДЗП алармира за пагубните последици за пернатите заради фойерверките

Дружеството за защита на птиците алармира за пагубните последици за пернатите, вследствие на пиротехническите забавления около новогодишното празнуване. Общо над 600 са ранените и загинали птици от фойерверките в Копривщица, сигнализираха от „Зелени Балкани“. Пред Радио София Радослав Петров от Дружеството за защита на птиците обясни, че в..

публикувано на 06.01.25 в 11:07

Всеки, който скача в ледените води, вади своя личен кръст

От 15 години, на Богоявление, Христо Таушанов от София скача в ледените води на езерото в кв. "Дружба", за да спаси кръста. През 2002 г. изпитва силни затруднения, когато живее в САЩ и се зарича, че ако успее да се върне жив и здрав в България, на Йордановден ще скочи за кръста. Връща се и успява да удържи на думата си. И така от 15 години,..

публикувано на 06.01.25 в 10:08