Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

中華人民共和國 или изкуството да си турист в Китай

7
Снимка: Марин Маринов
Китай е държава, разположена в източната част на Азиатския континент. По площ е на четвърто място в света след Русия, Канада и САЩ, а по население е първа. Територията и е 9.5 квадратни километра, което представлява 6.5% от земната площ. По-голямата част от страната се намира в умерения и субтропичния пояс. 
Китай разполага с 467 летища. Най-големите са в Пекин, Гуанджоу и Шанхай. Пекинското летище е най-натовареното в цялата страна. При полети до Тайван трябва да се следват специални правила, а полетите до Хонгконг се смятат за международни.
Първата стъпка, която трябва да предприемете, когато планирате пътуване към тази дестинация, е да кандидатствате за виза в китайското посолство. Цената на еднократна виза е 80 $, на двукратна 120 $. Многократна виза с валидност 6 месеца струва 160 $, а същата за период от 12 месеца е 240 $. Стандартно визата е готова за 5 дни. 
Пътуването до Китай е удобно, защото всички самолети, които летят до там поддържат високо ниво на оборудване, разказва Марин Маринов. Двупосочен самолетен билет струва около 1000 - 1100 лева, като цената зависи от сезона и избраното летище. Килограмите чекиран багаж, на които пътниците имат право варират в зависимост от правилата на различните авиокомпании, но обикновено са около 30 кг.

Когато пристигнете в Китай, аналогично на други държави, като САЩ например, трябва да попълните специална карта с личните си данни и мястото, където ще отседнете. Важно е да запазите отрязъка, защото ще ви го поискат, когато излизате от държавата. На влизане ще питат каква е целта на пътуването, къде ще отседнете, колко време планувате да останете - стандартните въпроси...

Вариантите за настаняване са много и всеки избира според възможностите си. От луксозни хотели в новите бизнес квартали, до апартаменти от сайтовете, в които собственици предлагат имотите си под наем. Марин избира две спални с хол за 70 лева на вечер.

Първото впечатление, което човек придобива, когато пристигне в Китай е, че това е една доста организирана държава, тъй като навсякъде има хора, които следят за реда. Винаги, когато имате нужда можете да се обърнете към тях и те усмихнати отговарят. Повечето знаят английски. Когато излезете от летището най-добре е да си хванете такси, от техните обикновени таксита. Цената е 0.50 стотинки за километър.

Не е изненадващо, че китайците са много развита технически нация и широко използват комуникациите, най-вече мобилните смарттелефони. Преди три години е въведено китайско мобилно приложение и всички разплащания се правят през него. Включително такса за паркинг, царевица на улицата или покупка на златна рибка.
Проблемът с това приложение е, че могат да го ползват само китайци или ако имате китайска карта, с която да заредите пари в приложението. Познатите ни банкови карти, тук в България там не работят, освен в големите хотели. За това най-добрият начин е да си носите пари в брой и то в евро. Курсът, по който обменят евро, излиза 2.05 лева. Можете да теглите на банкомати, но бъдете внимателни.

Техника има всякаква. Ако си купувате стоки на дребно от магазините, цените са както в България, а в много случаи и по-високи. Цената пада, ако отидете на някой от специализираните пазари за електроника и зависи от количеството, което смятате да закупите. Има много реплики, които са евтини, но ако влезете в магазин, обслужващ марката, ще установите, че цените са по-високи отколкото у нас.
Що се отнася до хранителните стоки и напитки, в Китай цените им са почти същите като в България. Например в известна верига френски супермаркети цената на свинското и телешко месо е по-ниска. Храната в Китай е по-различна и често не допада на европейците. Ако говорим за алкохол, най-добрият избор е местната драфт бира, която се продава в бутилки от 400 мл. и струва 1 лев. 
Китайците са много приветливи хора, усмихнати, винаги ще ти помогнат, при тях няма завист.  Много се радват, когато консумираш нещо тяхо, което е нещо обикновено, ако се храниш с тях...
Повече за Китай, за това как да организирате пътуване до там и още много полезни за индивидуален турист детайли, чуйте от разговора с Марин Маринов в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 23.01.25: "Футболът не е спорт, а е като фитнес, който носи добри пари"

Тази вечер разсъжденията на седмичните коментатори във "Форум" се разпростряха върху следните сектори и теми: Българската армия . Възнагражденията се вдигат с 30%. Най-ниската заплата в сектора става 2300 лева, а най-високата - до 6700. Каква беше казармата едно време и на какво учеше? Ще привлекат ли кадри новите заплати и това, че..

публикувано на 23.01.25 в 19:15
Пожарът с десетки жертви в ски курорта Карталкая, Турция, бе повод за засилване на планираните проверки

Пожарните инспектори планират още 200-300 проверки до края на зимния туристически сезон

Започнаха засилени проверки за спазване правилата на пожарна безопасност на хотели, къщи за гости и други туристически обекти на територията на цялата страна. С това са ангажирани екипи служители от Министерството на туризма от Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН) в МВР. Целта е, ако се налага, да се..

публикувано на 23.01.25 в 18:35

Стабилност, приемственост и оптимизъм очакват австрийските инвеститори у нас

Стабилност и устойчивост са ключовите думи в прогнозата на австрийските компании за 2025, въпреки глобалната икономическа несигурност. Австрия продължава да бъде вторият по големина инвеститор в България .  Очакванията на австрийския бизнес за предстоящите 12 месеца могат да се обобщят така: Много стабилност и приемственост,..

публикувано на 23.01.25 в 18:10

Собствениците у нас застраховат по-малко от 10 на сто от имотите си

Въпреки че собствеността при недвижимите имоти (жилища) у нас е 85%, застраховките са едва около 8 процента. (При САЩ се застраховат 88% от имотите.) Има положителни индикатори за повишаване на информираността сред населението. Делът расте, но базата е малка, подчерта пред БНР-Радио София Веселин Ангелов , член на УС на Българската асоциация..

публикувано на 23.01.25 в 16:19

В БНР беше открита изложбата "По стъпките на Сирак Скитник 2024" с картини на ученици

Във фоайето на БНР беше открита изложбата "По стъпките на Сирак Скитник 2024", посветена на 90-годишнината на Българското национално радио. Картините са отличените в националния конкурс за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник", който се организира съвместно с Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" в Сливен и..

публикувано на 23.01.25 в 16:02

Концерт "Деца свирят на деца" ще се състои в СГХГ

“Деца свирят на деца“ е наречен концерта, който ще се проведе в Софийската градска художествена галерия (СГХГ), в последния ден на месец януари. Той е свързан с една от най-важните мисии на фондация “Културни перспективи“ - да развива потенциала на млади артисти и да им дава поле за изява. "В нашата вече позната и обичана серия концерти - "Деца..

публикувано на 23.01.25 в 15:47

Жители на с. Богданлия не дават пасища за сметка на разширяване на селището

Жители на с. Богданлия не се примиряват с решение на Община Елин Пелин да застрои 200 декара пасища от землището на селото с промяна на предназначението на земи , които са публична общинска собственост. Проблемът съществува от около година. Местните жителите са сформирали Инициативен комитет "Да спасим село Богданлия" , организирали са..

публикувано на 23.01.25 в 15:11