Евгени Димов е сопотчанин, един от майсторите, които съхраняват и развиват изкуството на гравюрата върху метал и дърво. Председател е на "Сопотски Еснафъ"- сдружението на сопотските майстори и ценители на художествените занаяти.
Искреността е това, по което се различават продуктите на истинското изкуство на ръчния труд от привидно сложните и ефектно изглеждащи сувенири, които ни заливат на пазара, каза пред Радио София Евгени Димов. Определя се като "второ поколение" майстор, ученик на един от най-добрите в тази област, майстор Светлозар Райчанов - основател на така наречената "Сопотска школа" в областта на оръжейната украса.
Трудно може да се раздели като предпочитание гравирането върху метала и дървото, но все пак "топлият" материал е по-любимото занимание на майстора. Той държи да поясни, че колкото и да са различни материалите, както и тяхното излъчване, най-ценното е тяхното съчетаване и начина, по който те се допълват в едно изделие.
Основното поле на действие на майстор Димов са дизайнът и естетиката на съвременното оръжие. Той потвърждава обаче, че фината дърворезба има много добри натрупвания като национална култура, което се отразява благоприятно и върху работата на съвременните майстори. Обяснява още, че гравюрата върху метал у нас не е поставена върху толкова солидна основа, но въпреки това има български автори, които изработват изделия на световно ниво. Сред тях са Димитър Минчев, Нено Грънчаров, Антон Маринов, Тянко Иванов.
Според Евгени Димов сдружението "Сопотски Еснафъ" подпомага занаятчиите, особено когато е нужна организация за изпълнението на по-големи поръчки, които изискват участието на повече майстори едновременно. Организират се и школи за обучение на деца в различните занаяти.
Недвижимите имоти са поскъпнали с 18%, може би в по-голямата си част – през второто полугодие та 2024-та година. При новото строителство двустайните и тристайните жилища остават най-търсени, може би защото са по-достъпни. Това ръководи и инвеститорите да проектират повече такива апартаменти. Това обясни пред БНР-Радио София Снежана Стойчева..
Тази вечер в студиото на БНР-Радио София имахме "нов съсед". Испанският актьор Начо Герерос, известен като комедийния герой Коке (от тв сериала "Новите съседи"), бе специален гост в предаването "Добър вечер, София" и разказа за актьорската си кариера, за предизвикателствата, пред които се изправя един човек по пътя към успеха, за сериалите и..
И в края на тази година от сдружението "Бъди човек – Самоков" са подели инициативата да зарадват нуждаещи свои съграждани. В 11-ото издание на кампанията се събират дарения - хранителни дълготрайни продукти, (олио, боб, макарони, леща, брашно, ориз, консерви), плодове и зеленчуци. Целта е "подари коледна вечеря на пенсионер в..
Седмичният маратон на Георги Вулджев и Едуард Папазян се финализира със своеобразен преговор на случилото се, но и с нови посоки на разсъжденията. А темите бяха: Днешните особеностите при поредния неуспешен опит депутатите да изберат председател на Народното събрание и налагащите се изводи. Избраните в парламента мислят за себе си,..
VenZy и Натали Ангелова представиха нова обща песен “Играеш нечестно“. За нея те разказаха при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. Двамата са автори на музиката и текста, а аранжиментът е на Димитър Лефтеров. Творческият процес на парчето е дълъг, снимачният период протича интересно и забавно с обмяна на много идеи...
Яна Титова се завръща в Младежкия театър „Николай Бинев“ този път като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев. Вече добре позната като режисьор на филмите „Доза щастие“ и „Диада“, както и на сериалите „Откраднат живот“, „Татковци“, „Лъжите в нас“ и „Съни Бийч“ - сега Яна Титова влиза и в ролята на театрален режисьор. В пиесата „Лисабон“ са..
Доналд Тръмп посочи имена за всички постове в кабинета за втория си мандат като президент на САЩ. След бързо обявения списък, каква би била посоката? До каква степен, въз основа на избора, Тръмп възнамерява да изпълни реториката си за съществена промяна във Вашингтон? Голямата победа на изборите му дава мандат от мнозинството, но всъщност..