Да припомним формулата, по която може да изчислите Индекса на телесната маса (ИТМ): телесно тегло (в килограми) разделено ръста в метри, на втора степен.
ИТМ = тегло, кг/ (ръст, м) 2
Ако получите резултат под 18.5, теглото ви е под нормите,
между 18.5 – 25 – имате нормално тегло;
над нормата сте при ИТМ между 25 и 30;
над 30 започват степените на затлъстяването.
Нашият консултант-събеседник по темата - д-р Константин Гроздев, е гл. асистент към Катедрата по хирургия на Медицински факултет и е гл. административен лекар на Клиниката по хирургия на Александровска болница. Само през последните 2 години д-р Гроздев беше награден от БЛС и от Медицинския университет като млад учен за значителни приноси в научната и преподавателска дейност в областта на клиничните науки.
У нас бариатричната хирургия не се преподава. Д-р Гроздев е специализирал в Белгия и в практиката си има повече от 1000 лапароскопски операции.
От него ще научим всичко най-важно за този вид лечение на хората, болни от затлъстяване, за които диетите и съществуващите медикаменти се оказват безсилни да помогнат.
Интересното е, че е установен положителен ефект от операциите още преди редуцирането на теглото – пикът за това става до 2 години след хирургичната интервенция – обясни д-р Гроздев. - Но още след първи месец пациентът чувства облекчение по други придружаващи затлъстяването заболявания – високо кръвно налягане, дори диабет тип 2. Обяснението е, че се променя секрецията на различни ензими и хормони от органите, които влияят на метаболизма. Затова и през последните години терминът бариатричната хирургия все повече са замества с метаболитна.
В това направление медицината се развива вече повече от 50 години.
Някои от видовете метаболитна хирургия вече са утвърден класически стандарт в терапията.
Стомашният байпас е едно от големите открития на последното десетилетие, включително и заради ремисията на диабета, която предизвиква.
В резултат на тази операция стомахът се намалява до вместимост 30-35 милилитра. Храната преминава през по-малката част и след това отива директно в тънките черва. Другата, по-голяма част от стомаха се запазва, не закърнява и продължава да функционира. Златен стандарт.
Другият популярен метод и sleeve gastrectomy (гастректомията). Прави се надлъжна 2/3 резекция на стомаха. Изрязаната част се отстранява от организма и в този смисъл операцията е необратима. Отново се намалява обемът и човек не може да поеме голямо количество храна. Тази процедура е рестриктивна, но и с достатъчно метаболитни промени, защото в стомашната част, която се отделя, има един хормон – грелин, който играе съществена роля в регулацията на апетита.
По-рядко (при хора с тегло 200-300 кг) се прилага операцията на Николо Скопинаро, при която се заобикаля много по-голяма част от тънките черва и храната почти веднага отива в дебелото черво.
Стомашният пръстен вече губи своето значение, заради незадоволителни резултати и усложнения, дори пациенти отиват в хирургията да го махат. Методът е рестриктивен, но не води до метаболитни промени.
От 2016 г. в Александровска болница е сформиран мултидисциплинарен екип (освен хирурга - диетолог, психолог и психиатър, ендокринолог, гастроентеролог, пулмолог и кардиолог) и се прилагат всички методи на метаболитната хирургия, по световните стандарти.
Изборът на метода зависи и от предварителните изследвания, които се правят преди операцията.
Топ 3 на страните с най-много операции |
1. САЩ |
2. Бразилия |
3. Франция |
Цената в Александровска болница е 11 000 лева. За съжаление, за разлика от други европейски страни, НЗОК не покрива дори част от цената на операцията, но специалисти и пациенти ще настояват това да стане и у нас.
Засега в България лица под 18 и над 65 години не се оперират по способите на метаболитната хирургия.
За успешна се смята операция, след която до 2 години се редуцира повече от половината от теглото, което е преценено като цел на лечението. Успех е и ремисията на придружаващи заболявания, както и намаляването на медикаментите за тях.
Чуйте повече по темата от д-р Константин Гроздев.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България": "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля професионалната..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..