Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тихият фронт на жените в националноосвободителното ни движение

Сградата във Велико Търново, където е родена и живяла Венета Ботева с дъщеря си Иванка.
Снимка: Здравка Маслянкова
Ролите на жените в националноосвободителното движение, определени от Катя Зографова - наш гост в "Радиоприемница", са над 10. Жени - жертви, бунтовчики, съзаклятнички, куриерки, знамевезки, знаменоска, участници в защита на градове и чети, парламентьорки, свидетелки и обвинителки на жестокости и техните извършители, самоубийци и издирвачи на отвлечени момичета. 

В студиото на "Радиоприемница" Катя Зографова разказа за две прекрасни жени, София Вранкова и Фота Манчова - сестрата на книгоиздателя Драган Манчов, които са свидетелки на това, което се случва в Батак, а после отиват, минавайки от Батак до Пловдив няколко пъти, за да изобличат Ахмед ага Барутанлията. 


"Представете си какво значи смелостта на тези жени, които изобличават подлостта на Барутанлията, който казва, че и косъм няма да падне от главите на населението и когато предават оръжието, са избити", разказва Катя Зографова.  

Зографова допълва, че при големите дипломати, анкетьорите на кръвнините и погромите, понякога са идвали жени, които не са казвали какво са преживели, често са се самоубивали след преживените зверства, дори самата Райна Княгиня, заедно с по-хубавите момичета, също е била обезчестена. 

Още тогава започва борбата срещу насилието над жените, които са вече са обезчестени, потурчени, заплашени, че ако свалят фереджето, ги чака смърт, но въпреки това е имало начин те да бъдат спасявани. 

Именно това огромно женско страдание води до сакрализация и някакъв вид святост, казва Катя Зографова.

Тя посочва, че Баба Тонка е национален образ на великата майка на борците, но вече сме узрели като общество, за да мислим и да вникнем и в историите на такива жени, които на пръв поглед нямат биография. Една от тях е Венета Ботева, която като че ли е поделена между биографията на Христо Ботев и биографията на дъщерята Иванка Ботева. 

Но, както пояснява Катя Зографова, дори с чисто женската си и съпружеска грижа за дома на един велик човек, тогава мислен за непрокопсаник и хъш, тя участва в националноосвободителните движения. Макар и неграмотна, тя е била много мъдра и дълбока жена. 

Катя Зографова споделя още, че Венета Ботева, в собствения си дом във Велико Търново, на всеки рожден ден на Ботев слага снимката и прощалното му писмо, което е пазела като лична реликва, на една маса. Търновците, които са посещавали дома ѝ, са влизали на пръсти, тихо и мълчаливо са споделяли този неин по-различен култ. Тя, съвършено по женски, скромно и тихо, участва и дава сили на Ботев. Затова той, който в ранните си стихове се отказва от любовта, от кораба "Радецки" ѝ казва, че след Отечеството най-много е обичал нея. 

Това е също промяна в неговото мислене, защото там, далече, култът към Отечеството и култът към Иванка, към общото им дете и нейното дете от предишен брак, се съизмерват. 

"По този начин трябва да мислим за участието на жените, с цялата им женска същност и специфика, в националноосвободителните борби", казва Катя Зографова. 

 

Още за жените в националноосвободителните борби - чуйте в звуковия файл. 


Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05