Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тихият фронт на жените в националноосвободителното ни движение

Сградата във Велико Търново, където е родена и живяла Венета Ботева с дъщеря си Иванка.
Снимка: Здравка Маслянкова
Ролите на жените в националноосвободителното движение, определени от Катя Зографова - наш гост в "Радиоприемница", са над 10. Жени - жертви, бунтовчики, съзаклятнички, куриерки, знамевезки, знаменоска, участници в защита на градове и чети, парламентьорки, свидетелки и обвинителки на жестокости и техните извършители, самоубийци и издирвачи на отвлечени момичета. 

В студиото на "Радиоприемница" Катя Зографова разказа за две прекрасни жени, София Вранкова и Фота Манчова - сестрата на книгоиздателя Драган Манчов, които са свидетелки на това, което се случва в Батак, а после отиват, минавайки от Батак до Пловдив няколко пъти, за да изобличат Ахмед ага Барутанлията. 


"Представете си какво значи смелостта на тези жени, които изобличават подлостта на Барутанлията, който казва, че и косъм няма да падне от главите на населението и когато предават оръжието, са избити", разказва Катя Зографова.  

Зографова допълва, че при големите дипломати, анкетьорите на кръвнините и погромите, понякога са идвали жени, които не са казвали какво са преживели, често са се самоубивали след преживените зверства, дори самата Райна Княгиня, заедно с по-хубавите момичета, също е била обезчестена. 

Още тогава започва борбата срещу насилието над жените, които са вече са обезчестени, потурчени, заплашени, че ако свалят фереджето, ги чака смърт, но въпреки това е имало начин те да бъдат спасявани. 

Именно това огромно женско страдание води до сакрализация и някакъв вид святост, казва Катя Зографова.

Тя посочва, че Баба Тонка е национален образ на великата майка на борците, но вече сме узрели като общество, за да мислим и да вникнем и в историите на такива жени, които на пръв поглед нямат биография. Една от тях е Венета Ботева, която като че ли е поделена между биографията на Христо Ботев и биографията на дъщерята Иванка Ботева. 

Но, както пояснява Катя Зографова, дори с чисто женската си и съпружеска грижа за дома на един велик човек, тогава мислен за непрокопсаник и хъш, тя участва в националноосвободителните движения. Макар и неграмотна, тя е била много мъдра и дълбока жена. 

Катя Зографова споделя още, че Венета Ботева, в собствения си дом във Велико Търново, на всеки рожден ден на Ботев слага снимката и прощалното му писмо, което е пазела като лична реликва, на една маса. Търновците, които са посещавали дома ѝ, са влизали на пръсти, тихо и мълчаливо са споделяли този неин по-различен култ. Тя, съвършено по женски, скромно и тихо, участва и дава сили на Ботев. Затова той, който в ранните си стихове се отказва от любовта, от кораба "Радецки" ѝ казва, че след Отечеството най-много е обичал нея. 

Това е също промяна в неговото мислене, защото там, далече, култът към Отечеството и култът към Иванка, към общото им дете и нейното дете от предишен брак, се съизмерват. 

"По този начин трябва да мислим за участието на жените, с цялата им женска същност и специфика, в националноосвободителните борби", казва Катя Зографова. 

 

Още за жените в националноосвободителните борби - чуйте в звуковия файл. 


Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разделно събират опасни отпадъци в столичния район "Слатина" на 10 май

Столичната община продължава провеждането на МаГаТа Фест с трето издание в столичния квартал "Слатина" тази събота, 10 май . Събитието дава възможност на софиянци да предадат на едно място отпадъци от мазета, гаражи и тавани, като по този начин спомага за подобряване на разделното събиране на всички видове отпадъци и следващото им рециклиране ...

публикувано на 08.05.25 в 11:57

Зелени мерки за по-чист въздух в София

Какви са мерките, които Столичната община предприема в посока подобряване качеството на въздуха? В ход е проектът “Зелени мерки за по-чист въздух", в който столичната управа инвестира нови 6 млн. лв. в зелена инфраструктура. През зимните месеци беше въведена нискоемисионна зона в центъра на града. Зелените мерки са едно от нещата, които..

публикувано на 08.05.25 в 10:57

Започва Софийският фестивал на науката

Софийският фестивал на науката събира над 100 български и чуждестранни учени, технолози, изобретатели и автори. Форумът започва днес и ще продължи до 11 май в София тех парк. Откриването е от 12 ч. пред сградата на Форум "Джон Атанасов". Участниците са от България, Гърция, Кипър, Китай, Обединеното кралство, Съединените щати и Франция...

публикувано на 08.05.25 в 10:05

Децата от софийското село Кокаляне най-после ще имат детска градина

Децата от софийското село Кокаляне най-после ще имат детска градина. Това е едно от не малкото населени места в рамките на София, в които никога не е имало градина. Децата ежедневно пътуват до съседните села Панчарево, Герман или Лозен, за да посещават детско учебно заведение. В края на следващата година се очаква и в Кокаляне да бъде..

публикувано на 08.05.25 в 09:06

Отново краткотрайни и интензивни валежи от дъжд с гръмотевици

Днес отново ще има краткотрайни, временно интензивни валежи от дъжд с гръмотевици. В Северна България ще са на повече места и повече по количество, ще са интензивни, с гръмотевици, съобщиха от НИМХ. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между 8° и 13°, а максималните  между 20° и 25°,..

публикувано на 08.05.25 в 07:35

В лечебните ни заведения работят 35% по-малко медицински сестри, отколкото преди 9 години

През последното десетилетие броят на медицинските сестри у нас с около една трета. Всяка пета сестра е в пенсионна възраст. Дефицитът на такива кадри е световен проблем, но у нас той е още по-остър. Това се подчерта по време на днешна кръгла маса за проблемите на здравните грижи в България. Въпреки настояването за дългосрочно решение на..

публикувано на 07.05.25 в 17:39
Димитър Пенев и Добри Димов полагат капсулата.

Положиха капсула на времето на стадион "Българска армия"

Капсула на времето, съхраняваща специални послания към бъдещите поколения армейски фенове, бе поставена днес в основите на легендарния Сектор Г на стадион "Българска армия“, съобщиха от ЦСКА.  Церемонията бе организирана от ЦСКА по случай 77-годишнината от основаването на клуба, която бе чествана на 5 май, и присъстваха легенди и бивши играчи на клуба,..

публикувано на 07.05.25 в 17:21