В следващите месеци до лятото, младите хора ще изследват какви пречки срещат като дискриминация и полово базирано насилие в университета. Младите хора от клуб "Студентско общество за равенство" тръгват от личните си преживявания и се оказва, че най-честата ситуация, в която влизат студентките, са сексуалните намеци от страна на техни преподаватели.
Това не са просто вицове, а практики за оценки срещу секс, споделят студентите в "Радиоприемница". Факт е, че много от момичетата се страхуват да разказват подобни ситуации, защото се притесняват, че споделянето може да им попречи да завършат.
Проблемът съществува, но не е изследван и не са ясни неговите измерения. За това първо ще се съберат разказите, а след това ще се споделят с обществото. Проектът включва и представяне на овластяващите фактори, т.е. къде момичета да търсят подкрепа. Според студентките Глория Филипова и Нели Кацарска, преподавателите подкрепят този проект, въпреки че СУ все още не е добро средище на феминизъм.
В конкурса за феминистки идеи на Българския фонд за жените участваха 43 организации от 22 населени места. Одобрени за реализиране бяха 10 инициативи, които ще бъдат изпълнени в 5 населени места. Максималната сума, с която една проектна инициатива ще бъде подкрепена от БФЖ, е 3000 лева. В София ще бъдат развити четири идеи. Проектите са на фондация „Изящни дела“, СНЦ „Хладилника“ / ЛевФем, Студентско общество за равенство и сдружение „Институт по медиация и управление на спорове”.Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..