"Години наред вече приоритет в социалната сфера и политиката на Столичната община е действително да отговорим на потребностите на хората в неравностойно социално положение.
Бюджетът за държавно делегираните дейности през тази година се завиши и към момента е над 14 млн. лева. Това са средства, които се отделят за финансиране на социални услуги", каза Минка Йовчева.
Тя обясни, че през последните години е увеличен броят и профилът на видовете социални услуги, така че да отговарят на всякакъв вид потребности.
"Тези стъпки ще се правят и за в бъдеще, защото хората имат нужда от нови, иновативни, различни социални политики за подкрепа. Освен държавните средства, които се отделят за социална политика, общината също съфинансира социални дейности и политики. Години наред се отделят над 150 хиляди лева за разкриване на кризисни центрове за бездомни хора.
Също така се дофинансират социалните услуги. Защото, когато говорим за качествени социални услуги, ние говорим за човешки ресурс. Това води до необходимост от по-голям финансов ресурс, така че да можем да предложим политики и социални услуги на европейско ново."
Йовчева посочи, че Столичната община има сключени споразумения с над 25 неправителствени органзации за сътрудничество в областта на социалната сфера.
Тази година ще се състои и ежегодният форум за качеството на социалните услуги, на който СО и неправителствените организации, като доставчици на социални услуги, споделят своите визии за това в какви дейности да инвестират, така че да бъдат максимално полезни на хората.
"Ще бъде организиран и годишен форум за награда за добри практики през годината, за качеството на социални услуги. Целта му е да покажем добрите практики и начините, по които може една социална услуга в най-широк аспект да подкрепя хората.
Делегирането и управлението на социални услуги е политика на европейско ниво, така че максимално да може гражданското общество да се ангажира в този процес на подкрепа и аз мисля, че това е един от правилните пътища и Столичната община го прави години наред.
Естествено, всичко трябва да бъде балансирано и във фокуса на всичко да бъде човекът", обясни Минка Йовчева.
"Към настоящия момент повече от половината социални услуги с държавно делегирани дейности са възложени за управление на неправителствени организации. Цели се да се използва максимално ресурсът на гражданския сектор в реализирането на социална политика", допълни Йовчева.
Девет нови социални услуги ще бъдат разкрити тази година. Те включват дневни центрове, центрове за социална рехабилитация и интеграция, центрове за настаняване от семеен тип за младежи и други.
"Работим за повишаването на качеството на социалните услуги, където фокусът е върху човешкия ресурс."
Относно заместващата грижа, Минка Йовчева обясни, че това е много добра форма на подкрепа на семейства с деца с увреждания.
"Много често, когато говорим за хората с увреждания, не говорим за семейството, което подкрепя детето и го отглежда, за другото дете в семейството. Убедена съм в това, че трябваше заместващата грижа отдавна да намери своята форма. Към този момент имаме седмични грижи, но това не е идеята. Заместващата грижа е тази, която да даде възможност на родителите за миг да излязат от ежедневието, от грижата за детето с увреждане."
Визията на Столичната община е такава, че заместващата грижа да намери своята роля."
Още за социалните иновации на Столичната община, за предлагането на различни форми за социална подкрепа и услуги, за включването на неправителствените организации - чуйте в звуковия файл.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..