"Едно от големите направления на превенцията е ранното детско развитие. Това означава подкрепа на родителите и особен акцент към родители в рискови групи и общности – възрастови или други. Има нужда от продължаване на една добра практика която тръгна със създаване на такива услуги за ранно детско развитие в цялата страна, които са на проектен принцип, т.е, финансират се по проект. Според мен те трябва да продължат своето развитие, да бъдат достъпни за всички хора и да се финансират от социалния бюджет", каза проф. Петрова.
"За мен има един много ключов въпрос и проблем в България. Този въпрос директно засяга качеството на предоставяните подкрепа, грижа и услуги. Това е въпросът за компетентността на хората, които го правят. Мисля, че сме единствената страна в Европа, в която социални работници могат да бъдат хора, които са завършили какво ли не, включително и нищо може да не са завършили. Психолози, които са учили по година, година и половина - неясно какво и къде. Ние имаме места в страната, в големите градове, където има съсредоточен потенциал, най-вече в услугите, които се предоставят от частни доставчици, от неправителствени организации или други, които се опитва да доказват качество, въвеждат вътрешни стандарти за професионална квалификация, за развитие на екипа. Има и в общинските услуги добро качество някъде, но мисля, че то е далеч от това, което е необходимо на хората, тъй като рискът и при деца, и при родители, е сериозна и трудна тема и не може всеки да работи с нея, а у нас битува такова разбиране – всеки може да бъде социален работник , психолог, терапевт, всеки може да прави всичко."
Проф. Петрова поясни, че когато говорим за семеен тип грижа, не трябва да става дума за това децата да бъдат по-малко на едно място, а става дума за отношения, за връзки, които могат да бъдат създадени само от много подготвени хора.
Децата, които са изведени от семейна среда, или са изоставени и живеят в тези места, имат много по-дълбоки потребности от една много по-професионална намеса, повече разбиране за организиране на ежедневието им, за връзка с тях, така че действително грижата в тези центрове да бъде близка до семейния тип. Да има връзки, принадлежност, близост, психологическо инвестиране. Това отсъства на повечето места и когато тези деца станат тийнейджъри има огромен проблем и тогава идва отново некомпетентността и се казва – тези деца, които имат прояви, трябва да ги затворим отделно. И това се говори от експерти на Министерството на труда и социалната политика.
Става дума за много голям професионалност, която не се гарантира в момента и аз се надявам с новия закон за социалната политика да се въведат стандарти за професия, за обучение, за непрекъснато повишаване на квалификацията. И да има оценка на работата във връзка с постигнатите резултати."
Проф. Петрова посочи, че би следвало да се професионализира приемната грижа, а целия разговор с нея - чуйте в звуковия файл.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.Чуйте повече в разговора на Константин Лавсов, както и в анкетата на Ана Попова в двата звукови файла .
Тежка катастрофа е станала късно снощи в София – на кръстовището на бул. "Тодор Александров" и ул. "Опълченска". За инцидента съобщават очевидци на ПТП-то във Facebook групата "Катастрофи в София". На публикувани от тях снимки се вижда, че има обърнат автомобил, който се е забил в метални ограждения. Трима души са ранени, като на..
От 9.00 до 12.00 ч. днес, движението между 4-ти и 5-ти километър на автомагистрала "Тракия" в посока Бургас ще се осъществява в една лента, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Ограничението се налага поради ремонтни дейности в средната разделителна ивица. Ще бъде ограничено преминаването по скоростната лента, като трафикът ще преминава в..
През днешния ден в по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Значителна ще се задържи облачността над Западна България и Рило-Родопската област, но главно в югозападните райони ще превалява слаб сняг, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По поречието на Дунав и на места в равнините сутринта ще има условия..
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..