10-годишната Сара Илиева трогна хиляди българи с желанието си да спечели нов медал за България на голямата олимпиада по математика в Тайланд. За отрицателно време нужните 2000 евро бяха събрани и детето замина на състезание.
Българските деца са способни и умеят да вършат значими дела. Поредното доказателство идва от единайсетокласниците от 32-о училище в София, които събраха пари за трансплантация на бъбрек на своя съученичка. Достойно дело, повод за гордост и за тяхната директорка.
Човещината е начин на живот. Живота си, извършвайки добро, губи 54-годишният Румен Архипов. Шофьорът на училищен бус получи инфаркт зад волана, но спаси 10 деца като овладя колата да не се преобърне.
„Тате на 11 март щеше да навърши 55 години, а остана завинаги на 54. Твърдеше, че се чувства като тийнейджър, радваше се на света като непораснало дете. Той беше необикновен, намираше как да ни насърчи и подкрепи. Треперя от вълнение. Колкото и да го описвам няма да добиете и бегла представа колко стойностен човек беше той. Ако имаше как щеше да направи света едно по-добро място за всички. Тате винаги настояваше да търсим прошка, да искаме извинение и да благодарим. В тези месеци нашето семейство не събра сили да благодари на полицай Румен Костадинов, човекът, който опита да върне тате към живота. Безкрайно благодарим и молим за прошка“, каза дъщерята на Румен Архипов - Оля.
Да помогне на всички мечтае младият лекар Шеип Панев, който работи в болница "Пирогов" и лекува безплатно възрасни хора от северозападна България.Във времето, когато немалко български лекари заминават за чужбина, младият медик Шеип Панев e избрал да остане и да бъде полезен у нас. Българите, които избират да останат и да помагат като него, не са малко. Просто рядко чуваме за тях. Но веднъж разказано, доброто е способно да привлече още добро след себе си и като лавина да завладее още добри сърца и да промени повече човешки животи.
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..