Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не се очаква втори пик на грипа, но вирусите циркулират без почивен ден

С Решение на МС Национална програма предвижда идната есен 150 хил. души над 65 години да бъдат безплатно ваксинирани срещу грип, ако искат

Снимка: БГНЕС

Пикът на грипа тази зима отмина, но циркулацията на вируси продължава.
Все още има хора, които се възстановяват от последствията или усложненията.
Това сигурно ще ги накара да се замислят за цената, която са платили, не само буквално, но и във вид на нерви, пропуснати преживявания със семейството или загуби от служебни отсъствия. И сигурно ще се поинтересуват повече за възможностите за превенция.

Все още се доказват грипни вируси, макар и много по-рядко – обясни пред Радио София проф. Нели Корсун, завеждаща Националната референтна лаборатория „Грип и ОРЗ“ при  Националния център по заразни и паразитни болести.
По думите
ѝ през изминалия сезон е имало доста повече проби за изследване, в сравнение с предходните години, както и по-голям брой пациенти с пневмонии и тежко протичащи усложнения.

По принцип е възможен и втори пик в един грипен сезон, като обикновено В-вирусите са във втората вълна.

Съществуват бързи тестове за грип, но те са подходящи за клиничните лаборатории – да се приложат буквално до леглото на болния, с цел предприемане на навременно и адекватно антивирусно лечение. Заради недостатъчната чувствителност на тестовете обаче се препоръчва при отрицателни резултати да се приложат по-чувствителни методи.

Възможните вируси са много, но ваксини са разработени само против грипните, които са и най-опасни, стана ясно още от думите на проф. Корсун. Чуйте.


През януари т.г. Министерският съвет прие със свое решение Национална програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип и тя ще се прилага до 2022 г. Предвижда тази есен да има безплатни ваксини за около 150 хил. души над 65 години (около 10%).

Авторите и изпълнителите на програмата си поставят още по-амбициозната цел до 2021-2022 г. антигрипната ваксинация да обхване 20-25% от хората над 65 г. в България. Започва се именно с тази рискова група, тъй като е установено, че около 90 на сто от смъртните случаи, в чиято първопричина е грипът, са именно при по-възрастните хора. Това беше съобщено на форум, организиран от Българското сдружение по иновативна медицина.

При среден за ЕС обхват 34%, у нас антигрипна ваксина у нас си поставят само 2 на сто от населението.

Повече за Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип обясни за Радио София д-р Наталия Спиридонова, главен експерт в дирекция „Здравен контрол“ на МЗ. Чуйте.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00