Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба алармира за вредите от фермите за ценни кожи

| обновено на 20.03.19 в 16:15
Снимка: https://ngi.caai.bg

На 21 март в зала „Левентис“ на Националния природонаучен музей в София ще бъде открита изложбата ”Влиянието на фермите за ценни кожи“. Експозицията ще представи факти за вредното въздействие на животновъдните обекти върху околната среда, хората и самите животни. Фотографии, инфографики, видеа, макети и други материали, свързани с тази индустрия у нас и в Европа, ще бъдат достъпни за публиката в рамките на една седмица.

Изложбата се организира от Националната гражданска инициатива за забрана добива на ценни кожи в България, която беше подкрепена от над 51 000 граждани и 64 организации и беше внесена в Народното събрание през лятото на 2018-а.

В последните месеци сме свидетели на многобройни сигнали от граждани и медийни публикации за избягали от фермите американски норки, които вече живеят свободно в природата и дори по улиците на големи български градове - алармира пред Радио София Петя Алтимирска, председател на Инициативния комитет за забрана на фермите за ценни кожи у нас. По думите й, най-голямата ферма в България е с капацитет за отглеждане на 128 000 норки, с амбицията да достигне 400 000. Извън темата за нехуманното третиране на диви животни, фермите създават сериозни рискове за хората и биоразнообразието в нашата страна, включително с отпадъците, които се генерират.

През пролетта на 2018 г. доброволци на Националната гражданска инициатива за забрана добива на ценни кожи в България събират 51 234 подписа в подкрепа на забраната и проекта за изменение на Закона за ветеринарномедицинската дейност. Подписката е внесена официално в българския парламент на 22 юни 2018 г. До края на миналата година предложението е разгледано от три парламентарни комисии, които препоръчват да бъде внесен проектозакон.

Известни актьори, музиканти, дизайнери и обществени личности също излизат с позиция в плакати и кратък клип под мотото „Предпочитам да нося собствената си кожа“. Във видеото участват Люси Дяковска, Александър Сано, Дидо от Д-2, Мона Гочева, Радина Кърджилова, Диляна Попова.

Изложбата „Влиянието на фермите за ценни кожи“, която се открива утре в Националния природонаучен музей в столицата, включва фотографии, инфографики, видеоклипове, макети и други материали, свързани с тази индустрия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56