Над 10 учени са ангажирани като експерти във висшите съдилища - Върховния административен съд, Върховния касационен съд, Главна прокуратура.
В законодателната дейност на страната, институтът помага чрез участието на негови експерти в Съвета по законодателство към Народното събрание, но също така се дават и ad hoc (от лат. ad hoc – специално, използвано само за) становища по отделни законопроекти, когато са замолени от институциите. Подпомагат законотворчеството с оценка на въздействие на законодателството преди и след прилагане на законите.
Създатели на института са академиците Стефан Баламезов и Петко Стайнов, които са поставили въпроса за създаване на институт за проучване на конституцията и управителният съвет на БАН е взел решение за основаване на Правен институт и назначава за пръв негов ръководител акад. Стефан Баламезов на 8.12.1947 г.
От създаването на института, връзката между Юридическия факултет на Софийския университет и Института, е много силна.
Проф. Илиева изтъкна и позабравената връзка на акад. Петко Стайнов в спасяването на българските евреи. Той участва в създаването на Комитет за защита на евреите, заедно с вдовицата на държавника Петко Каравелов, проф. Асен Златаров, писателят Антон Страшимиров и др.
Институтът е единственото звено в БАН, което извършва фундаментални приложни изследвания в областта на правото. Той подпомага законотворчеството, правоприлагането, дейността на правораздавателните и административните органи, чрез представяне на експертни становища.
В момента институтът работи по пет колективни научно-изследователски проекта с бюджетно финансиране. Всички проекти са изключително актуални и с голям принос в обществото.
В института има и много докторанти - 31, от които 4 са редовна форма, а останалите са задочни, като има и двама, които са на самостоятелна подготовка.
Чуйте целия разговор с проф. Илиева в звуковия файл.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..