Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация "За нашите деца" е подкрепила над 800 родители и 500 деца чрез проекта "Грижа в ранната възраст"

Ваня Кънева: Всеки родител има своите силни страни, те трябва да се надграждат

Грижата за най-малките и равносметката от изпълнението на тригодишния проект, чиято основна цел е подобряването на развитието и благосъстоянието на децата в ранната детска възраст, бяха във фокуса на двудневната конференция „Грижа в ранната възраст“, организирана от Фондация „За Нашите Деца“ през миналата седмица. Дейностите включват работа на терен в различни родилни отделения в болници в София и Пловдив, както и в социални заведения. За три години са подкрепени над 800 родители, близо 500 деца и над 150 специалисти. 50% от децата на възраст до 1 година, а 26% от тях са деца с увреждания или трудности в развитието.

Фондацията е изготвила мащабно изследване „Ранното детско развитие в България“ за влиянието на здравната, социалната и образователната системи върху грижата за децата в най-ранна възраст, като по време на форума бяха отправени и препоръки за подобряване на системите за ранното детско развитие и разработването на национална стратегия за ранното детско развитие.

"С огромно удоволствие може да кажем, че постигнахме целите, които си бяхме поставили в началото, преди три години. И това да предизвикаме един национален процес по разработване на тази стратегия е една от тези цели,  т.е. ние си казахме, че е нужно държавата да предприеме много повече - много по-целенасочени мерки за подкрепа на ранното детско развитие. И тук отчитаме факта за неговата важност, защото все повече се говори в обществото за растящите доказателства, че този период от живота на детето е изключително важен
", каза в студиото на Радио София Ваня Кънева, ръководител на отдел "Проекти" във Фондация "За нашите деца".

Не трябва да се пренебрегва и самата бременност, обърна внимание специалистът. По думите й, повечето родители осъзнават важността на детското развитие, същевременно обаче се нуждаят от подкрепа: да знаят къде да потърсят здравни грижи, къде да се осведомят за детското развитие. Препоръките, отправени от фондацията, се базират на проучване, изготвено от организацията  съвместно с БАН.

"Това, което намерихме през изследването е, че има известно недоверие между родителите и специалистите. От една страна родителите не вярват на специалистите и може би се сблъскват с едно недобро отношение от тяхна страна. От друга страна самите специалисти има тенденция да пренебрегват родителската роля. Има и друга група родители, които не са достатъчно добре осведомени за това как трябва да се отнасят към детето в ранната детска възраст", посочи Ваня Кънева. Има и родилки без здравноосигурителни права, чиято първа среща със специалист е при самото раждане.

Само през изминалата 2018 година организацията е подкрепила около 1500 деца и семейства. Различни специалисти работят на терен и в здравните заведения - Първа градска болница, Специализираната болница за активно лечение на детски болести "Проф. Иван Митев" и МБАЛ "Пловдив". В тях се сформира мултидисциплинарен екип от специалисти - психолози, специалисти по ранна интервенция, детегледачи, рехабилитатори. Усилията са, както за подкрепа на родителите в ранната грижа за децата, така и за превенция на изоставянето, каза Ваня Кънева.

Разбиране за грижата в ранната възраст има и сред здравните специалисти - значението на ранния контакт с родителите, грижата "Кенгуру", необходимостта от патронажна грижа и посещение на медицински специалисти в дома на новороденото.

Още подробности - чуйте в интервюто с Ваня Кънева от Фондация "За нашите деца"!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Габриел Тачев

Софийски разкази: Какво не знаем за ж.к. „Люлин"

Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..

публикувано на 24.05.25 в 16:00
С Лилия ИлиЕва

Адресите на любовта – 33-ма звездни мъже с Лилия ИлиЕва

Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..

публикувано на 24.05.25 в 14:00
С Мартин и Чавдар Кодинови

За езика – аналогово и дигитално

Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..

публикувано на 24.05.25 в 09:54

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48