Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фондация "За нашите деца" е подкрепила над 800 родители и 500 деца чрез проекта "Грижа в ранната възраст"

Ваня Кънева: Всеки родител има своите силни страни, те трябва да се надграждат

Грижата за най-малките и равносметката от изпълнението на тригодишния проект, чиято основна цел е подобряването на развитието и благосъстоянието на децата в ранната детска възраст, бяха във фокуса на двудневната конференция „Грижа в ранната възраст“, организирана от Фондация „За Нашите Деца“ през миналата седмица. Дейностите включват работа на терен в различни родилни отделения в болници в София и Пловдив, както и в социални заведения. За три години са подкрепени над 800 родители, близо 500 деца и над 150 специалисти. 50% от децата на възраст до 1 година, а 26% от тях са деца с увреждания или трудности в развитието.

Фондацията е изготвила мащабно изследване „Ранното детско развитие в България“ за влиянието на здравната, социалната и образователната системи върху грижата за децата в най-ранна възраст, като по време на форума бяха отправени и препоръки за подобряване на системите за ранното детско развитие и разработването на национална стратегия за ранното детско развитие.

"С огромно удоволствие може да кажем, че постигнахме целите, които си бяхме поставили в началото, преди три години. И това да предизвикаме един национален процес по разработване на тази стратегия е една от тези цели,  т.е. ние си казахме, че е нужно държавата да предприеме много повече - много по-целенасочени мерки за подкрепа на ранното детско развитие. И тук отчитаме факта за неговата важност, защото все повече се говори в обществото за растящите доказателства, че този период от живота на детето е изключително важен
", каза в студиото на Радио София Ваня Кънева, ръководител на отдел "Проекти" във Фондация "За нашите деца".

Не трябва да се пренебрегва и самата бременност, обърна внимание специалистът. По думите й, повечето родители осъзнават важността на детското развитие, същевременно обаче се нуждаят от подкрепа: да знаят къде да потърсят здравни грижи, къде да се осведомят за детското развитие. Препоръките, отправени от фондацията, се базират на проучване, изготвено от организацията  съвместно с БАН.

"Това, което намерихме през изследването е, че има известно недоверие между родителите и специалистите. От една страна родителите не вярват на специалистите и може би се сблъскват с едно недобро отношение от тяхна страна. От друга страна самите специалисти има тенденция да пренебрегват родителската роля. Има и друга група родители, които не са достатъчно добре осведомени за това как трябва да се отнасят към детето в ранната детска възраст", посочи Ваня Кънева. Има и родилки без здравноосигурителни права, чиято първа среща със специалист е при самото раждане.

Само през изминалата 2018 година организацията е подкрепила около 1500 деца и семейства. Различни специалисти работят на терен и в здравните заведения - Първа градска болница, Специализираната болница за активно лечение на детски болести "Проф. Иван Митев" и МБАЛ "Пловдив". В тях се сформира мултидисциплинарен екип от специалисти - психолози, специалисти по ранна интервенция, детегледачи, рехабилитатори. Усилията са, както за подкрепа на родителите в ранната грижа за децата, така и за превенция на изоставянето, каза Ваня Кънева.

Разбиране за грижата в ранната възраст има и сред здравните специалисти - значението на ранния контакт с родителите, грижата "Кенгуру", необходимостта от патронажна грижа и посещение на медицински специалисти в дома на новороденото.

Още подробности - чуйте в интервюто с Ваня Кънева от Фондация "За нашите деца"!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00
Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Адресите на любовта - Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..

публикувано на 30.11.24 в 14:00
Радослава Карамихалева

Да оставим добри неща след нас

Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи?  Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Галена Ганчева и Димитър Костадинов

Доброто е заразно

Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..

публикувано на 30.11.24 в 10:58
Мартин Кадинов, Роб Седжбир и Стив Макнийл (отляво надясно)

Уроци по демокрация в Понг

Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..

публикувано на 30.11.24 в 10:23

Деца спасяват Коледа

Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..

публикувано на 30.11.24 в 09:41