Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Едва 30% от потребителите знаят правата си при проблем с полет

Снимка: БГНЕС

Едва 30% от хората знаят правата си при възникване на проблем с пътуване със самолет, а 40 на сто не знаят как да решат проблема. Това показва статистика на Европейския потребителски център, която беше представена по време на старта на информационна кампания за пътуване с въздушен превоз. Само за миналата година над 400 пътници са подали жалби за проблеми с авиокомпании.

Най-честaта грешка, която пътниците допускат при резервирането на полет е, че не четат общите условия на съответната авиокомпания. Елисавета Димитрова от ГД "Гражданска въздухоплавателна администрация" към МТИТС посочи, че повечето пътуващи приключват задълженията си като пътници със закупуването на билета и често остават изненадани от допълнителни такси и условия. Има и други препоръки, които е важно да бъдат спазвани преди важен полет.

В случай, че авиокомпанията ни подведе с невярна или непълна информация, в най-кратък срок трябва да потърсим правата си и да се обърнем към  компетентен орган. Христо Трендафилов от Комисията за защита на потребителите коментира, че към тях годишно се обръщат стотици пътници с оплаквания към авиолинии или търговци на билети.

Европейските пътници са едни от най-добре защитените в света при пътуване със самолет, но невинаги се възползват от правата си и не получават обезщетения, защото не са наясно с тях. Новият регламент за защита на потребителите ще влезе в сила през 2020 г. и в него националните органи ще имат много по-големи правомощия, от тези, които имат в момента.  Предстои също така да бъдат внедрени услуги и за хора с увреждания, които са избрали да пътуват със самолет.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56