Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Данита Заричинова за индивидуалното разделно събиране и умното управление на отпадъците

Снимка: pixabay.com
Днес наш събеседник в "Радиоприемница" беше Данита Заричинова от Екологично сдружение „За Земята“. Дейността на организацията е съсредоточена в сферата на опазване и възстановяване на околната среда.

Сдружението работи усилено за популяризиране на енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници като устойчива алтернатива на конвенционалните начини за производство на енергия.

Сред сериозните екологични проблеми в България се оказва замърсяването на въздуха. „За Земята” работи за информирането на гражданите за проблема, изграждането на мрежа от активни граждани и организации, намиране и прилагане на решения и застъпничество пред държавните и общински орган. Лична кауза за Данита Заричинова е и темата за нулевите отпадъци.

„Опитваме се да се борим с проблема, но и да даваме решение. В България мръсният въздух е свързан с битовото горене, според анализ на Сдружението, продължаваме неефективно да се отопляваме, а мерки трябва да се вземат и на национално и на общинско ниво. Това отопление е свързано и с доходите на хората, така че там и държавата трябва да се намеси с по-добри политики“, каза Данита.

По повод предложението на Сдружението за смяна на традиционни печки, Данита посочи, че 30 домакинства са получили пелетни печки, които са много по-ефективни и сега, когато приключва първият отоплителен сезон, се очаква и мнението на хората. Следващата стъпка е това да се случва в повече домакинства и повече общини.

Относно хората, които разчитат на енергийни помощи, Данита посочи, че това трябва да се разреши между институциите, които са отговорни и с помощта на гражданските организации.

„Има и примери от други страни, които биха могли да се приложат в зависимост от националните характеристики. Трябва хората да бъдат информирани, защото хората с ниски доходи използват отпадъците за печките си за отопление, което е вредно за околната среда и човека, който ползва това отопление“, коментира Данита.

Тя посочи, че заради наличието на екологични проблеми във всякакви аспекти, се налага различните организации да са обединени и да комуникират ежедневно.

Данита обясни, че каузата за нулеви отпадъци се изразява в това да има умно управление на отпадъците с идея за предотвратяването им.

Един от начините е да ползваме по-малко неща, които ще изхвърлим съвсем скоро, като вместо това използваме продукти , които могат да се употребяват повече време, могат да бъдат ремонтирани или поправени по някакъв начин.

Данита коментира, че е важно да изхвърляме разделно отпадъци, което, обаче, е много свързано с това как общината управлява тези отпадъци и каква система въвежда за разделното събиране, защото всеки от нас може да се стреми към намаляване на отпадъците си, но трябва да има и подкрепата на мястото, където живее, за да се случва това най-ефективно.

„Това, което ние искаме да се случи в българските общини, е да има индивидуално разделно събиране, а не „анонимни“ контейнери по улиците, към които никой не носи отговорност.  Да има контейнери пред всеки блок или къща, да има кофи не само за рециклируемите отпадъци, а и за биоотпадъците, хранителни и растителни, които могат да бъдат превърнати в компост или биогаз.  

Данита допълни, че в много държави в въведено правилото „плащаш, колкото изхвърляш“, което стимулира хората да бъдат по-мотивирани в грижата за отпадъците си.

Още за добрите примери, които можем да приложим и последваме – чуйте от разговора на Катя Василева с Данита Заричинова.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предлагат разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция

Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ) извърши анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция. Всяко родено инвитро бебе от процедура, финансирана от бюджета на Центъра за Асистирана репродукция, струва на хазната 12 770 лв., а..

публикувано на 13.01.25 в 16:28
Красимир Коцев

Тепърва ще се разбере дали работи премахването на fact checking-а в социалните мрежи

"Време е да се върнем към корените си, свързани със свободата на изразяване” - с тези думи Марк Зукърбърг обяви съществена промяна в политиката на социалните мрежи, които управлява. В социалните мрежи се прекратява проверката на факти – т.нар. fact checking  . Това провокира широка и силна реакция както от експерти, така и от потребителите. Промените..

публикувано на 13.01.25 в 15:35

Българското киното започва да властва над аудиторията преди 100 години

В деня, когато отбелязваме 110-годишнината на българското кино (на тази дата през 1915 г. е премиерата на първия български игрален филм "Българан е галант" на сценариста и режисьор Васил Гендов, който изпълнява и главната мъжка роля), гост на БНР-Радио София беше проф. д-р Александър Донев , преподавател в Катедра "Кинознание и кинодраматургия" в..

публикувано на 13.01.25 в 14:55

От Монреал до София без презареждане

От Монреал до София без презареждане -  вълнуващ разказ на капитан Радослав Василев - пилот от авиокомпания "България еър" , който в интервю за БНР-Радио София, разказа за един от своите най-вълнуващи и интересни полети на борда на "Еърбъс А220" . Той разкри подробности за устройството на самолета, както и  предаването му от базата на..

публикувано на 13.01.25 в 13:50
Явор Попов-Необозрим по време на репетиция на моноспектакъла “Надежда”

Моноспектакълът "Надежда" на Явор Попов получава три награди на Фестивала на авторския театър

“Явление”, “Оттук започва нещо ново в българския театър”, “Уникално усещане за ритъм” - това са част от реакциите на журито на Фестивала на авторския театър през 2024-та, след като гледат моноспектакъла "Надежда" на Явор Попов-Необозрим . "Това е моноспектакъл, който отлагах седем години. Той стоя на един лист и ме чакаше и в крайна сметка..

публикувано на 13.01.25 в 13:35

Спират предложението за преструктуриране на Националната кардиологична болница

В Националната кардиологична болница няма да се извършват никакви промени, които не са съгласувани с лекарите. В това ги увери лично министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева на среща с началници на клиники в болницата.  В разговор с директора на лечебното заведение д-р Красимир Джинсов, министърът изиска да бъде оттеглено предложението за..

публикувано на 13.01.25 в 13:11

100 години от рождението на големия български актьор Георги Калоянчев

На 13 януари отбелязваме 100 години от рождението на големия български актьор Георги Калоянчев. В откъс от Златния фонд на БНР можете да чуете част спомените на Калата за първите му стъпки на сцената като ученик и войник, за кандидат-студентските изпити във ВИТИЗ, за учителите, за матурата му по немски език, с използване на "несъществуващи..

публикувано на 13.01.25 в 12:35