Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екологичното съзнание е важен елемент в системата за израстване на скаутите

Снимка: facebook.com/brownbearscout
Днес надникваме в света и живота на скаути, за да научим повече за тясната им връзка с природата и нейното опазване.

За това ни помагат гостите - Диди Тодорова и Борис Иванов от скаутския клуб „Кафяв мечок“.

Това е най-старият скаутски клуб в България – отбелязва не без гордост Диди Тодорова.

Тя обясни, че в страната ни има още около дузина клубове. Дейността изключително се основава на ентусиазма и добрата воля на членовете. Скаутството е една огромна игра. Между членовете и клубовете има приятелство и съревнование. Въведени са баджове, които се поставят на ръкава на Снимка: scout.bgризата и отразяват уменията и израстването на съответния член в йерархията на организацията.

Борис Иванов е скаут от 2011 г. Той разказа, че в зависимост от възрастта в организацията има бобърчета (4-7 години), пчелички и вълчета (7-12-годишна възраст), скаути (12-14 г.), венчъри (15-18), ровъри (18-26) и скаутери (над 26).

Съществува наръчник, в който е описано какво трябва да умееш за преминаване в по-горна категория, а самите умения се демонстрират на лагер. Ако някой нещо не може или не знае, другите му помагат.

Обучението в екологично отношение е важен елемент в системата за израстване на скаутите – отбелязва още Диди Тодорова. – И става дума за по-задълбочени знания, отколкото дава семейството, например – къде да разположиш бивак, как да добиеш вода, да стъкмиш огън, как да извадиш чимове и да се грижиш за тях така, че да ги съхраниш за след края на лагера… А играта, с която завършва една лагерна смяна (продължава до седмица), е свързана със сериозни предизвикателства.

Гостите обясниха и някои от символите на скаутите и начините за поздрав, както и как се прави скаутско хлебче (всичко се готви на огън).

Чуйте целия разговор на Красимир Мартинов с Диди Тодорова и Борис Иванов.

  • Скаутството е световно младежко движение с над 100‐годишна история и традиции. Възникнало през 1907г. в Англия, до наши дни, то е допринесло за духовното израстване, физическото укрепване и обществената реализация на повече от 250 милиона момчета и момичета по света.

Днес, световното скаутско движение обхваща над 40 милиона млади хора от 223 страни и територии по света. Националните организации на тези страни са обединени в Световната организация на скаутското движение (WOSM). Около 7 милиона члена на WOSM са възрастни доброволци, които подкрепят местните дейности.

От България единствено Организацията на българските скаути е легитимна и призната от WOSM.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.11.24: Късно ли е да се осъществи лустрацията в България?

В коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" продължава темата за изборите.  Възможно ли е да бъдат касирани изборите – ЦИК изпраща в прокуратурата записите от броенето в седем избирателни секции . Да си русофил и патриот не е печеливша теза - заща това е така?    За разделението в ДПС - няма добро ДПС нито това на Делян Пеевски, нито..

публикувано на 05.11.24 в 18:25

Създадоха първата карта с адаптиран маршрут за хора с инвалидни колички

Първата карта с адаптиран маршрут за хора в инвалидни колички вече е факт. Тя ще бъде представена по време на събитието „София и за мен“ на 7 ноември. Повече по темата разказа Гергана Дойчинова от Фондация "Ела и ти“, които са организатори на инициативата. Идеята е, чрез тази карта и хората в инвалидни колички да могат самостоятелно..

публикувано на 05.11.24 в 17:30
Символичен старт на кампанията беше даден в двора на столичното 18-о СУ

Стартира инициативата "Аз ще бъда отговорен шофьор" насочена към ученици

600 ученици в 11-и и 12-и клас в София, Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Велико Търново и Варна ще преминат през обучение по пътна безопасност. Целта на инициативата "Аз ще бъда отговорен шофьор" е да формира отговорно отношение на младежите, като участници в движението и като бъдещи водачи на моторни превозни средства. "Аз ще бъда отговорен..

публикувано на 05.11.24 в 17:16
Милен Митев и проф. д-р Георги Вълчев

БНР и Софийският университет с меморандум за сътрудничество

В ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ днес бе подписано споразумение за сътрудничество между университета и Българското национално радио. Обществените институции не могат да работят в изолация и трябва да си помагат по пътя напред, защото всички работим в полза на обществото. Това подчерта по време на подписването на..

публикувано на 05.11.24 в 17:03
Кметът Васил Терзиев при откриването на форума

София да заеме мястото си на лидер в разговора за подобряване на качеството на въздуха

София да заеме мястото си на лидер в разговора за подобряване на качеството на въздуха и в него да се включат представители на научно-изследователската общност, но и обикновените граждани, които могат да допринесат за общинските политики. За това се обяви столичният кмет Васил Терзиев по време на откриването на научната конференция “ Предизвикателства..

публикувано на 05.11.24 в 16:39

В Александровска болница възстановиха бъбречните трансплантации от жив донор

Първата успешна операция за тази година бе извършена от екипите  на проф. Маринчо Георгиев и проф. Красимир Янев от Клиниката по урология на Александровска болница .  Благодарение на успешната трансплантация 31-годишна жена от Плевенска област получи втори шанс за живот . Неи н донор стана 54-годишният ѝ баща , като и двамата са в отлично..

публикувано на 05.11.24 в 15:46

Гарантира ли БДС, че консумираме български продукти?

Марката „Български държавен стандарт“ (БДС) гарантира единствено и само производството на кисело мляко или бяло саламурено сирене на територията на България. Суровината обаче, дали под формата на фуража, с който се хранят животните или млякото, от което се произвежда готовия продукт, доста често е внос от чужбина. Това коментира Симеон..

публикувано на 05.11.24 в 15:45