Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пъстра палитра от събития през април в Стария Пловдив

В предаването ни "Турагент" тази седмица ви отведохме до Пловдив и по-точно Стария Пловдив. През 1956 год. той е обявен за Архитектурно-исторически резерват, през 1979-а получава златен европейски медал за опазване паметниците от миналото, а от 2011 г. е и в списъка на археологическите резервати.

Разположен е в централна градска част върху Трихълмието, съставено от тепетата Небет, Таксим и Джамбаз. Заема площ от около 35 ха.  Съчетанието на преобладаващите Античност, Средновековие и Възраждане в едно самостоятелно ядро в рамките на съвременния град е единствено по рода си в нашата страна. От римския период и късната античност в „Старинен Пловдив” най-цялостно са съхранени Античният театър, Античният форум, Римският стадион, раннохристиански базилики, обществени и частни сгради, водопроводи, улична мрежа и части от крепостните стени, изграждани през античността и Средновековието. От възрожденския период е съхранена автентичната архитектура, както и няколко църковни и училищни сгради.

Именно богатствотоот архитектурно-исторически забележителности са и причина резервата да е толкова известен не само у нас, но и в чужбина. Доказателство за това е ръстът в туристическите посещения през 2018 г., спрямо 2017 г. През изминалата година Старият Пловдив е посетен от 139 676 души, а през 2017 г. от 115 485, поясни пред радио „София“ Юлияна Йорданова, ръководител на отдел „Маркетинг и реклама“ в ОИ „Старинен Пловдив":

Целият април ще бъде посветен на отбелязването на 50-годишнината на Общинския институт „Старинен Пловдив“. Той управлява и контролира всички дейности по реставрация, консервация, рехабилитация, озеленяване, осветление и стопанисване на територията на архитектурния резерват, провежда културна и информационна дейност в резервата и предоставя съвременни възможности за развитие на културен туризъм, набиране на средства, постоянен мониторинг, документиране и архивиране.

А още един акцент от програмата за отбелязването на годишнината е Втората международна изложба на мозайки, в която взимат участие 40 автори от 10 страни, откриваща се на 18 април, която ще продължи до 6 май в Балабановата къща. На 19 април пък ще се проведе научната конференция по мозаистика.

Повече подробности за събитията под знака на годишнина на „Старинен Пловдив“, чуйте от Донка Налбантова ръководител на отдел „Културна политика и информационно обслужване“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчева есен във вторник, с температура в София около 11°

Днес ще преобладава слънчево време с разкъсана средна и висока облачност. Вятърът ще се ориентира от юг-югозапад и ще е слаб до умерен, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще са между 10° и 15°, в София – около 11°. И в планините ще преобладава слънчево време с разкъсана средна и висока облачност. Вятърът ще се ориентира от югозапад, през деня ще..

публикувано на 19.11.24 в 07:35

"Форум", 18.11.24: Политиката не търпи вакуум

Коментатори във "Форум" тази седмица са адвокат Николай Хаджигенов и главният редактор на сайта kaldata.com Светлин Желев. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха в понеделник бяха: - Казусът с избор на председател на Народното събрание - Групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет внася доклад за промяна на..

публикувано на 18.11.24 в 18:32
Яница Атанасова и Боян Бочев

Танцовият пърформанс "Шило", изграден върху екзистенциални въпроси, ще се играе в РЦСИ "Топлоцентрала"

Яница Атанасова е танцов артист, хореограф и преподавател в Нов Български университет, един от тези артисти, който смело представят своите спектакли на различни места в България. Тази седмица авторският й танцов пърформанс “Шило“ ще бъде представен в РЦСИ "Топлоцентрала“. Тя бе гост в предаването "Радиокафе“, за да разкаже повече...

публикувано на 18.11.24 в 17:24

Всеки втори българин избира да дарява поне веднъж в годината

Български дарителски форум представи Годишния анализ на дарителството в страната през 2023 г. Близо 138 милиона лева са дарили компании, фондации и физически лица. С това се бележи ръст от 11% на даренията в България през 2023 г., спрямо 2022 година. С 48% компаниите в страната остават най-големият дарител, следвани от фондациите с 33% от..

публикувано на 18.11.24 в 17:15

Ще намалеят ли пушачите в България, ако се вдигне акцизът върху тютюневите изделия?

В следващите три години в бюджета на България могат да постъпят допълнително 1,4 млрд. лв., ако бъдат повишени акцизите на тютюневите изделия на три равни стъпки. Това ще бъде свързано с поскъпване на цигарите с 13-14% годишно, според икономиста д-р Димитър Събев от Института за икономически изследвания на Българската академия на науките. Пред..

публикувано на 18.11.24 в 16:23

Какви рискове крие приемането на Закона за несъстоятелност на физически лица?

Министерството на правосъдието публикува за трети път за обществено обсъждане проект на Закон за несъстоятелност на физически лица. Приемането на закона се забави не само заради политическата криза в страната, но и поради сериозните възражения на правната общност към някои елементи на предлаганата концепция. Проектът беше приет на първо..

публикувано на 18.11.24 в 15:17