Един от участниците е Александър Алексиев, по-известен като актьорът Алек Алексиев. Той изживява щастие, когато посещава децата с увреждания от Казанлък. Те не знаят и не му са радват толкова за неговия артистичен талант, колкото от усещането, че е общуват с един искрен и добър човек.
Да, тези хора имат проблеми, имат нужда от подкрепа. Някои изглеждат по-малко от физическата им възраст. Не съществува бариара между тях, директно има прегръдка и поздрав… И за тях се грижат прекрасни хора – разказва Алек.
Проектът, който актьорът подкрепя, цели набиране на средства за дофинансиране на комплекс от терапии за децата с увреждания, настанени в един от центровете в Казанлък (физиотерапия, рехабилитация, сензорни терапии, арт терапия), 24-часово присъствие на социални терапевти и медицински сестри, транспорт, материали и медикаменти, които фондация „Сийдър“ ежедневно обезпечава. Държавното финансиране покрива само основните нужди без оглед на специфичните социални и здравни потребности, които са много и разнолики. Проектът „Дари Усмивка“ цели да осигури средствата за тези толкова необходими терапии, така че детските усмивки да продължават да греят.
Хората сме еднакви. Понякога просто потребностите ни са различни. Малчуганите, с които Алек се е срещнал са приемани за необикновени, защото имат по-голяма нужда от внимание и по-силно изразено чувство за справедливост и правота. Повечето от тях са невербални и трудно подвижни. Крехки са и често боледуват. Тяхното ежедневие не е като на повечето деца - те не тичат, не скачат на ластик, не ритат топка. Едно обаче е безспорно - те са безкрайно усмихнати. Александрина Димитрова вече години се бори за тяхната социализация и е напълно наясно с възприятията и необходимостите им.
Те наистина усещат, когато човек иска по-бързо да си тръгне или когато ги съжалява. Не от съжаление, а от приемане имат нужда.Както всички деца, и те имат нужда от някой, който да ги обича.
Срещата с другия, различния е обогатяваща. Тя е време за равносметка. Минутите, които Алек споделя с децата от дома в Казанлък, водят до изводи за цял живот.
Тези срещи дават и на теб самия. Човек научава още нещо за себе си…
Когато искрено вършим добро и мислим, че даваме, всъщност ние най- много получаваме. Получаваме уроци, прозрения, достигаме до истини. Срещаме хубава енергия, която е редно да бъде споделена отново и отново.
Често се случва да забравяме за ценностите, които според Алек Алексиев трябва да са нещо нормално. Дали заради забързаното ежедневие или стресът, на който сме подложени. Но когато от отношението ни са зависими деца, оправданията е редно да бъдат оставени в заличимото минало.
Чуйте репортажа за подробности по темата.Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..