Да си пропомним историята на Рафик Хана, който идва в България заедно със семейството си от Египет. На трудова борса за бежанци среща сегашния си работодател инж. Бойко Вълев, който казва, че не прави разлика между хората, цвета на кожата им, религията или статутът им. За него е важно как човек се справя с работата си.
България е сигурен пристан и за семейство Шарафли от Сирия. Бащата Абдул Ахед таи надежда един ден да върне семейството си обратно в родината, а докато е у нас, заедно със съпругата си Мериям и четирите си деца, посреща всеки ден с усмивка.
Мъжът е благодарен на българската държава за помощта с документите и е приела семейството му като бежанци. Освен това семейство Шарафли получава помощ от различни институции и организации, които им помагат с лекарства, консултации, дрехи и всичко, от което имат нужда.
Семейство Абуд е от Сирия. Най-голямото дете в него е Алямама, на 12 години. Тя говори много добре български език. Научила го е сама, а това й е отнело година и половина. Момичето свързва родния си град в Сирия с голямото си семейство, разказа Алямама.
Като най-голямото дете в семейството на Ахмед и Халюд Абуд, дъщерята Алямама помага с уроците на по-малкия си брат, с когото са в един клас, а малката си сестричка учи на български език. Майка им е на 38 години и разказва, че пътят към уюта вкъщи е бил много труден.
Бащата Ахмед разказва, че за бежанците България е "най-бързата държава". Той е благодарен, че само шест месеца, след пристигането си тук, е имал възможността да приеме и съпругата с децата си.
"Красива и мирна страна" така изглежда България през погледа и на едно иракско семейство. Малкият Джалил и двете му сестри Сахар и Урут. Те бягат от Ирак заради войната. В страната ни първо идва баща им с един от по-големите им братя, след което от войната се спасява и останалата част от семейството, обяснява Сахар.
Джалил и сестрите му в момента учат в палестинското училище “Авицена” в София. Децата мечтаят да завършат XII клас с висок успех, за да кандидатстват след това в университет. Сахар иска да учи графичен дизайн, а Урут се е насочила към ИТ сектора, малкият Джалил пък мечтае да стане полицай. Харесва му, че вече има много приятели у нас.
Вече стана ясно, че за успешната интеграция на всеки чужденец роля играят различни фактори. Изследване за тяхната заетост у нас в момента, както и мерките, които биха помогнали повече бежанци да бъдат включени в трудовия пазар, коментира Анелия Димитрова - от австрийска консултантска група за управление и развитие на човешките ресурси. По думите ѝ, бежанците не очакват от нас да им дадем наготово работа и подслон.
В анкетата за бежанците са участвали 14 ключови заинтересовани страни и 15 работодатели в цялата страна. Голяма част от фирмите са в сферата на преработвателната промишленост. 13% от компаниите са посочили, че имат предишен опит със служители - бежанци, а 87% все още не са наемали такива.
От изследването става ясно, че сред причините работодателите да избягват бежанци като работна ръка, са недоброто владеене на български език, несигурност за продължителността на заетостта, липсата на документи за образование и квалификация, допълнителни правни и административни задължения, както и културни различия и предразсъдъци.
По отношение на образованието на бежанците, Анелия Димитрова коментира, че образът на бежанеца е нееднозначен в обществените представи, често той е обвързан с предразсъдъци, предубеденост и неразбиране.
На мисията да промени този тип отношение се е посветила старозагорската фондация "Мисия Криле", която надгражда работата на неформалната доброволческа група "Подкрепа за бежанците - Стара Загора". И двете организации обединяват хора с различен статус и различни професии - разказва Диана Димова, председател на "Мисия Криле", която по професия е социален работник и работи често с деца и семейства в риск. За повечето бежанци България е просто отправна точка към Западна Европа - мястото, което и много наши сънародници в последните години са избрали за своя родина. Над 2000 души са преминали през старозагорския регион и по-голямата част от тях вече са заминали на запад, казва Диана Димова.
И все пак "Родина зад граница" установи, че има и редица положителни примери на фирми, успели да привлекат бежанци и дори да ги запалят към професионалните занимания. Затова и са получили сертификатa REST, който се връчва на фирми, развиващи потенциал за работа с бежанци. Експерт човешки ресурси в една от тях е Слави Славов.
Според него тримата афганистанци в цеха за кожени чанти са уникални хора и когато влезе в цеха, където работят, вижда три слънца.
Дано тези слънца да се множат и все повече хора да намират щастието от работата тук в България. А ние от "Родина зад граница" ще продължим да ви правим съпричастни на техните добри дела и на техния достоен житейски пример.
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на скулптора Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника...
Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...
Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..
Над 30 000 дръвчета са засадени на територията на Столичната община през 2024 г. Отчетен е и 30% ръст на дърветата, които са прихванати след засаждане, заради подобрения в поливните дейности. Повече от 1 000 едроразмерни дървета са засадени през 2024 г. - от общо 4200 нови в градската среда, съобщава БГНЕС. През пролетта са засадени 700 дървета..
През днешния ден в Столичната община, започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор между работниците и ръководството на столичния „Автотранспорт“. Новината беше обявена в петък от кмета на София Васил Терзиев, който се срещна с протестиращите от столичния автотранспорт. Тогава столичният градоначалник увери, че заплатите и..
В ранните часове на деня от запад-северозапад облачността ще продължи да се увеличава, но все още ще е без валежи. Над източните райони ще преобладава ясно време. Ще духа до умерен южен вятър. Минималните температури ще са предимно между минус 3° и 2°, в София – около минус 4°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През..
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...