През тази година в инициативата ще се включат известните български спортисти: Евгения Раданова, Нешка Робева, Йордан Йовчев, Тити Папазов, Александра Жекова, Дойчин Боянов, Симона Пейчева, Кристина Драганова, Ренета Камберова, Ани Пейчева, Светла Иванова, Даниел Петров, Евгени Иванов, Влади Гюров, Тереза Маринова, Мария Киркова и др., които ще четат в детски градини и училища. Някои от тях, надяваме се, ще гостуват и в „Радиоприемница“.
А днес наши събеседници са Галя Дянкова - член на управителния съвет на АБК и Вал Стоева - председател на фондация за насърчаване на четенето “Детски книги”, организатор на Националния конкурс „Бисерче вълшебно“.
Любовта към четенето се възпитава от раждането, от най-ранното детство - отбеляза Галя Дянкова. - Всички ние - родители, учители и библиотекари - всички имаме отговорността и задачата да накараме децата да (за)обичат книгите – независимо дали с и заради картинките (в началото). Дори Илон Мъск в едно интервю отбелязва, че за децата, а той има пет, е много важно да четат повече, отколкото да бъдат с електронните игри.
Примерът на родителите е много важен. И не само да четем нашите книги, но да не спираме да четем с децата, дори когато те започнат да четат самостоятелно. Да споделяме общи истории, приказки, книги, поредица, автори.
Децата са любопитни и са важни посланията, които отправяме към тях, включително и с нашето четене.
Гостите в Радиоприемница цитираха международно изследване, според което пътят към успеха в училище, а и извън него, е постлан от 15 минути ченете на глас от родителя.
Звучи невероятно, лесно и просто е, но работи.
Нямам любима детска книга. Любима ми става всяка книга, споделена със сина ми - каза Вал Стоева. - Всичко тръгва от семейството. Децата четат. Понякога може да нямат достъп до книга и затова да не четат. Много хора казват, че децата с дигиталните устройства по-лесно се научават и да започват да четат. Това не е вярно. Децата имат нужда от възрастен, който да сподели емоцията от прочетената книга. И това се случва много по-лесно, когато книгите са нови и интересни.
Родителите трябва не само да искат децата им да станат програмисти, но да им позволят те да открият света на книгите.
„Походът на книгите“ тръгва на 2 април (рождения ден на Андерсен). Първата седмица инициативата и лицата ѝ е предимно в детските градини, а след това – в училищата.
В рамките на откриването ще бъде представена и инициативата „Четем всеки ден“ – част от паневропейската кампания „Европа чете“. Ще бъде показана и специална книга, която обикаля целия континент и накрая ще бъде внесена в Европарламента.
Различните събития и инициативи в програмата се съчетават, благодарение на общата кауза – насърчаване на четенето и при децата, и при по-възрастните.
Във втория ден от седмицата темата за парламентарните разговори отново е във фокуса на дискусията в предаването "Форум". Още от темите: "ПП - ДБ" организира разговори в парламента с МЕЧ, "Има такъв народ" и "Алианс за права и свободи" за приемането на декларацията за санитарен кордон около санкционирания от САЩ и Великобритания Делян Пеевски и..
На 14 ноември отбелязваме Световния ден за борба с диабета. По този повод екип от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната на Военномедицинска академия в София ще извършва безплатно измерване на кръвна захар и консултации с пациенти. Желаещите да се консултират могат да го направят на 14 ноември, от 9.00 до 12.00 часа, във фоайето на..
Само преди дни отвори врати обновеното педиатрично отделение в Многопрофилната болница за активно лечение в Ботевград . Средствата за ремонта на отделението са дарени от множество фирми и Община Ботевград. За реновирането на отделението своя принос има и Фондация „За доброто“ и тяхната инициатива “Светулка”, която си е поставила за цел да помага за..
През следващите два дни в столицата ще се състои Национална кръгла маса “Политиките за енергийна ефективност на сградите: в търсене на устойчивост, качество и предвидимост“, организирана от Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект и Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия в партньорство с Коалиция „Да обновим България“ и Асоциацията на..
В предаването "Радиокафе“ гостуваха Момчил Атанасов – пиано и басистът Християна Вълкова от Open Source Trio, за да разкажат за новата си музикална пиеса "Flow". Те вече имат издадени два албума, но по оношение на концепцията за стила музика, който определя звученето им, все още имат екзистенциални спорове, шеговито разкри Момчил Атанасов...
На заседанието на 14 ноември Столичният общински съвет ще гласува предложението в район "Лозенец" улица да носи името на Милчо Левиев, 5 години след смъртта на големия български музикант. Докладът е внесен от районния кмет Константин Павлов и общинския съветник Веселин Калановски. Двамата вносители напомнят, че Милчо Левиев (1937-2019)..
Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия концерти само с българска музика. Първият концерт ще бъде на 13 ноември от 19.30 часа в Първо студио на БНР. Ще звучат „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита „Време разделно“ от Георги Генков. Ще гостуват двама даровити музиканти – цигуларят Стоимен..