"Психиката на човека е много чувствителна на всяка промяна, която не подлежи на негов личен контрол. Именно това е проблемът при смяната на сезоните и часовото време. Обикновено есенно време хората са по-склонни да бъдат депресивни, но има и пролетна депресия, която прилича много на пролетна умора, но понякога преминава в депресивно състояние, което става устойчиво", обясни психологът Ина Антонова.
Затова е добре да се обърне към специалист всеки, който повече от две до четири седмици е в лошо настроение и е отпаднал, не се справя с ежедневните си ангажименти и губи мотивация.
Самото часово време, обяснява специалистът, е вредно от гледна точка на това, че организмът ни има биоритъм, който е настроен по някакъв вид часовник, който ние сме преценили да следим, но в един момент този един час, свързан със смяната на времето, се оказва изключително стресов фактор. Ние не можем да се ориентираме правилно, тъй като сме свикнали да се будим и храним в един и същи часови пояс.
Ина Антонова обясни, че организмът ни се опитва да се настрои, но няма смисъл да мислим за конкретния час, а да следваме естествения си биоритъм и да се движим повече.
Какви съвети даде психологът Ина Антонова, за да се чувстваме добре по време на смяната на сезоните - чуйте в звуковия файл.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.“Явление”, “Оттук започва нещо ново в българския театър”, “Уникално усещане за ритъм” - това са част от реакциите на журито на Фестивала на авторския театър през 2024-та, след като гледат моноспектакъла "Надежда" на Явор Попов-Необозрим . "Това е моноспектакъл, който отлагах седем години. Той стоя на един лист и ме чакаше и в крайна сметка..
В Националната кардиологична болница няма да се извършват никакви промени, които не са съгласувани с лекарите. В това ги увери лично министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева на среща с началници на клиники в болницата. В разговор с директора на лечебното заведение д-р Красимир Джинсов, министърът изиска да бъде оттеглено предложението за..
На 13 януари отбелязваме 100 години от рождението на големия български актьор Георги Калоянчев. В откъс от Златния фонд на БНР можете да чуете част спомените на Калата за първите му стъпки на сцената като ученик и войник, за кандидат-студентските изпити във ВИТИЗ, за учителите, за матурата му по немски език, с използване на "несъществуващи..
Младата актриса Александра Димитров а влиза в киното с летящ старт. С главна роля. Можем да я видим във филма "Преди да забравя" на Теодора и Станислав Дончеви , която вече се прожектира по кината в България. Пред БНР-Радио София тя разказа как се е явила на кастинга, как се е вълнувала и искала ролята, защото темата ѝ е била близка...
Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) вече разполага с фотоволтаична система за собствено потребление. Мрежата е част от усилията за оптимизация на разходите и минимизиране на въглеродния отпечатък на предприятието. Системата е изградена от 3 356 фотоволтаични модула с капацитет от 1862 kWp/час. Очаква се нейната работа да намали..
На 13-ти януари отбелязваме Деня на българското кино и 110 години от първата прожекция в кино "Модерен театър" на първия български филм "Българан е галант". Режисьор и сценарист на филма е Васил Гендов, който изпълнява и главната роля. Актрисата от Народния театър Мара Липина е негова партньорка в продукцията. Лентата е вдъхновена от популярните..
В края на миналата седмица Столичната община въведе мярката Зелен билет, с който срещу 1 лев всеки може да пътува неограничено целия ден с градския транспорт в София. Въвеждането на Зеления билет важеше за четвъртък и петък, когато стойностите на фини прахови частици във въздуха бяха нормализирани. Именно затова голяма част от столичани..