Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Походът на книгите” към детските сърца

Зад инициативата този път застават известни български спортисти

Симона Пейчева
Предаването “Радиоприемница” в Деня на детската книга повежда “Походът на книгите” в Столичната библиотека. Осмото издание на кампанията за насърчаване на интереса на децата към книгите и четенето започва днес от Столичната библиотека. Организатори са асоциация “Българска книга” в партньорство със Столичната община и Регионалното управление на образованието, София - град. Зад инициативата този път застават и известни български спортисти.

Любимата детска приказка на бившата състезателка и настоящ треньор по художествена гимнастика Симона Пейчева е “Малката кибритопродавачка”, с която тя свързва упоритостта и усилието всеки път да превъзмогнеш себе си, както и способността дори и в трудностите да се намира красивата страна на живота.
Пейчева разказа, че се опитва и с децата в залата, и със собствения си син да разговаря за трудните предмети в училище и ако имат въпроси, да питат, а не да учат по задължение. Велизара Добрева

“Походът на книгите” се превърна в традиция. Много хора и институции ни подкрепят и в днешното издание това са спортистите, казва Велизара Добрева от асоциация “Българска книга”. Инициативата е “Известни хора четат на деца” и през годините имаше и писатели, и илюстратори, а тази година са спортисти. 23 български спортисти ще подкрепят инициативата и през следващите 20 дни ще четат приказки в училища и детски градини.

Изборът на спортистите не е случаен, защото спортът изгражда тялото и духа, а книгите изграждат интелекта и въображението, казва Добрева. Освен това спортистите са разпознаваеми и обичани от децата. Според нея децата четат, но има особености - едно дете, за да чете трябва да е отгледано като четящ човек и тук е ролята на родителите и семейството. Освен това трябва да има и книги, които детето да харесва, както и достъп до тези книги.

Децата четат, но четат това, което ги вълнува и и когато им го дадем те са най-прекрасните читатели
. Инициативата е концентрирана в София и окръга, но благодарение на МОН има и преплитане с подобни инициативи и в други градове от страната. Добрева цитира и Айнщайн, който казва: "Ако искате децата ви да бъдат интелигентни, четете им приказки, ако искате да бъдат по-интелигентни, четете им много приказки. За нея това е простичко решение, което е с дълбока цел, защото четенето на книги води до израстване на интелекта, а от нивото на интелекта на всеки зависи развитието и най-вече бъдещето на обществото. Целта ни е колкото може повече читатели от малки да имаме.
Адриана Гайдарова
През последната година се забелязва увеличение на децата до 7-годишна възраст, които са наши читатели, посочи Адриана Гайдарова - началник сектор “Детска литература” към Столичната библиотека. Този ръст на младите читатели е и заради различните инициативи и кампании на библиотеката като “Часът на приказката”, който се организира всяка събота.  

Детският отдел на Столичната библиотека се радва на над 50 хил. читатели. Нашата цел е да поканим децата в библиотеката и да им разкажем повече за книгите и за непознатите за тях писатели, казва Гайдарова.

Другата голяма инициатива на библиотеката е клуб “Летящо прасе или четящ тийнейджър”. За щастие имаме и четящи тийнейджъри като отново партньо е писателката Юлия Спиридонова - Юлка, която основно води срещите на този клуб с известни писатели, влогъри, преводачи, които помагат на децата да споделят своите впечатления от книгите, които са прочели. Снимка

Тъй като ролята на родителите е много важна, от тази година ще им бъде обърнато по-голямо внимание. С тях ще бъдат провеждани срещи, на които ще се дискутира как да се насърчи детското четене и т.н.  

Детската литература е много важна, защото изгражда характера и възприятията на едно малко дете. Гайдарова дори препоръчва на възрастните да четат детски книги, защото всеки трябва да бъде запознат, а не да бъде предубеден за някои от книгите за деца, които излизат в момента на българския пазар. Освен това според нея съвременната българска детска литература не е достатъчно популяризирана, а има много хубави книги.

Чуйте предаването с водещ Катя Василева в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36