Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Капка (добро) възкресява живот

Kръводаряването е сред най-хуманните постъпки, които не могат и не би трябвало да бъдат оценявани в пари или материални облаги. Да дадеш част от себе си, за да спасиш някой друг, е висша форма на човещина. Кръвта няма аналог, а от нея зависи животът на повече от 600 души в България всеки ден! 

Преди 9 години с нуждата от кръводарители се сблъсква Стефка Попова. Днес вече самата тя търси решение на проблема с недостига на такива. Доброволец е и председател на Българската организация за доброволно кръводаряване. 

Малко хора реално знаят или се замислят колко много кръв е нужна ежедневно - за пострадалите от катастрофи, за нуждаещите се от операции, за онкоболните, за хората с изгаряния, за страдащите от различни заболявания, за нуждаещите се от трансплантация и още много други... Стефка е от тези - малкото, които го осъзнават и се борят да го променят.

Често подценяваме важността на една капка. Когато тази капка е жизненоважна, то тя е безценна. Капка по капка и спасяваме живот.
Животът ни е даден като дар, който не бива да пренебрегваме, а да уважаваме и ценим. Нашия или чужд, той е неприкосновен и трябва да бъде пазен, понякога и спасяван.

Има малко неща, без които не можем. Но останем ли без тях, ще бъде опасно. Едно от тези неща е кръвта. За да има достатъчно за всички със спешна нужна от кръвопреливане (около 600 на ден) са необходими доброволци, които даряват от своята. Стефка Попова дарява, но и работи усилено за насърчаването на доброволното кръводаряване, на осъзната помощ. 

Вече години наред тя се бори с недостига на кръводарители у нас. Малко са, защото не сме напълно наясно с ползите за здравето на другите и липсата на рискове за нашето.

За много хора подадената ръка за помощ е равносилна на целия свят. Стефка Попова и останалите доброволци, които разясняват ползите от кръводаряването, реално са помогнали на хиляди българи. Но не ги броят. За тях е важно действието, а не статистиката.
Кръводарителите у нас са по-малко от 24 на 1000 души, което ни поставя на едно от последните места в Европа. 

Основният начин да си помогнем и да променим това, е да спрем да бъдем безразлични. Как можем да бъдем съпричастни - чуйте в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56